Foto – Uldis Muzikants

Rožkopes padomi: rozes labāk stādīt rudenī, skujas ziemā nav jālieto 0

Gadatirgos vēl aizvien ir liels rožu stādu piedāvājums. Vai tagad rudenī var stādīt rozes vai arī labāk stādu pierakt? Kad labāk pārstādīt vecu rožu krūmu? ZANE Lielvārdē

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

– Tagad ir labs laiks rožu stādīšanai un pārstādīšanai. Vēlā dēstīšana sevišķi piemērota tiem dārzu saimniekiem, kam žēl apgriezt jauno krūmiņu, – skaidro rožkope Ilga Kumeliņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mitrais laiks ļaus augam labi apsakņoties. Stādot pavasarī, augi var ciest no karstuma, un šādā laikā augus vēlams noēnot.

Rudenī iestādītās rozes sāks augt jau agri pavasarī.

! Labāk ir pirkt divgadīgu rožu stādu lielajā podā, nevis mazo patroniņu. Vecākais stāds jau pirmajā vasarā būs dārza rota.

Bedri stādīšanai rok 40–50 cm diametrā un tikpat arī dziļumā. Tajā liek dažādus rožu gardumus: kompostu, kūtsmēslus, ielabotu kūdru, melnzemi. Stādot pavasarī, var pievienot ilgstošas iedarbības mēslojumu, taču rudenī to nav vērts darīt. Kūtsmēslus (satrūdējušus, ne svaigus) var likt krietni daudz. Stādot rozi, lai saknes neapdegtu, starp tām un mēslu kārtu ieber augsni. Rudenī slāpeklis augam nav vajadzīgs, un tas pats zinās, kad labāk uzņemt barības vielas.

Lielākā daļa rožu slimību (lapām brūni plankumi, tās nobirst u.c.) rodas no barības vielu trūkuma. Rozes ir ēdelīgas, un badā tām mazinās imunitāte, tās kļūst uzņēmīgas pret sēņu izraisītām slimībām. Arī kaitēkļi novārgušos augus izvēlas pirmos. Barības trūkums augiem sevišķi bija vērojams šogad, kad lietus no augsnes izskaloja barības vielas. Taču tagad piebarot vairs nedrīkst – tas būs jādara pavasarī.

Ar minerālmēsliem vien rozes pabarot grūti. Tām noteikti vajadzīga organika, kaut arī daudziem dārzniekiem tā nepatīk, jo satur nezāļu sēklas. Mēsli derēs arī jau iestādītajām rozēm. Atrauš grāvīti ap ceru un piepilda ar kūtsmēsliem (jo vairāk, jo labāk). Augsni no grāvīša daļēji izlīdzina uz mēsliem, daļēji uzrauš rozes kakliņam. Tas palīdzēs augam labāk pārziemot.

Reklāma
Reklāma

Kūtsmēslus maisos var iegādāties gan pēc sludinājumiem, gan lielveikalu dārza preču nodaļās. Rozēm sevišķi tīk zirgu mēsli, taču tie ir stiprāki, tādēļ jālieto mazāk. No tiem drošāk gatavot vircu laistīšanai.

Mazdārziņos, kur nav ne komposta, ne kūtsmēslu, labi der arī veikalos nopērkamā speciālā rožu augsne.

! Rudenī iestādītai rozei dzinumi nav jāīsina, kā to dara, augu dēstot pavasarī. Tagad rozei var ļaut noziedēt un izplaucēt pēdējos pumpurus. Dzinumu garumam korekcijas ieviesīs ziema. Apsalušos dzinumus varēs apgriezt pavasarī.

Rudens ir arī piemērotākais laiks, lai pārstādītu vecos rožu krūmus. Augsnes un bedres sagatavošana tāda pati, kā stādot jaunu augu. Roze labāk iejutīsies, ja pirms stādīšanas bedrē ielej ūdeni. Veco rozi pirms pārstādīšanas salaista (šoruden tas nav vajadzīgs). Dzinumus apgriež tik, lai to var pārstādīt. Izrok ar iespējami lielāku sakņu kamolu. Stādot jāraugās, lai potējuma vieta būtu apmēram plaukstas tiesu zem augsnes. Pavasarī augu apgriež pamatīgi, lai tam būtu vieglāk atjaunoties.

Rožkope nav īsta veco krūmu pārstādīšanas atbalstītāja, jo labāk ieaugsies jauns augs. Ātrākam efektam var stādīt vairākus stādus (2–3) ap 30 cm atstatumā citu no cita.

Mizu mulču rožu dobēs Ilga Kumeliņa nelieto. Viņa uzskata, ka tā noblietē augsni, nav augiem labvēlīga, maina augsnes skābuma reakciju. Uz augsnes var uzbērt kūdru. Vislabāk, ja rudenī pēc augsnes sasalšanas dobei uzliek kūtsmēslu slāni un uzber kūdru.

Skujas rozēm ziemā nav vajadzīgas. Pietiek ar augsnes piramīdas uzbēršanu pie stumbra.