Mobilā versija
Brīdinājums -6.2°C
Grieta, Strauta, Rebeka
Otrdiena, 23. janvāris, 2018
14. februāris, 2014
Drukāt

Kuras vīteņrozes derētu arkas apaudzēšanai? (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Kuras vīteņrozes derētu arkas apaudzēšanai?” Mudīte Bauskas novadā

Arku apaudzēšanai piemērotākās ir sīkziedu stīgotājrozes ‘Rambler’ – ir pārliecināts rožkopis Valdis Ozols. Šī šķirņu grupa radīta pagājušā gadsimta sākumā Amerikā. Šīs rozes aug un krāšņi zied arī Rundāles pils dārzā. Spēcīgās stīgotājrozes ir gana augstas (2,5 m), to dzinumus ir vieglāk izlocīt nekā lielziedu stīgotājrozēm, augi bagātīgi zied aptuveni pusotra mēneša. Mīnuss ir tas, ka šīs rozes ziedus raisa tikai uz otrā gada dzinumiem, tātad pirms ziemas jāpiesedz, jācenšas saglabāt visus dzinumus. Pavasarī zari atkal jāceļ augšā un jāizliec ap loku. Apaudzējot arku, stīgotājrožu dzinumus piesien, tiklīdz tie izauguši pietiekami gari un joprojām ir lokani. Turpmāk ik pēc laika piesien jaunos dzinumus. Diemžēl Latvijā šo sīkziedu stīgotājrožu stādus nevar iegādāties, jo audzētāji tās nepavairo.

Ir mēģināts arkas un pergolas apaudzēt ar lielziedu stīgotājrozēm, taču pie mums tām 
neizaug gari dzinumi. Šīs rozes iztērē visus spēkus lielo, skaisto ziedu veidošanai, bet nesasniedz pietiekamu augstumu.

Līdzīgi ir ar Austina (angļu) rozēm. Piemēram, Kalifornijā to dzinumi spēj izstiepties pat līdz 3,5–4 m, bet mūsu klimata apstākļos netiek aug-stāk par pusotru metru.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kā var redzēt attēlā, nav iespējams rozi pieliekt, jo tā ir pie vārtiem !!! Arī es vēlētos šādu arku pie mājas ieejas!!! Taču ziemā tai būtu jāstaigā pa virsu !!!Vai tiešām nav Latvijā rozes, kuras piemērotas stādīšanai pie vārtiem???

Draugiem Facebook Twitter Google+