×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Rozālija, Roze
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
10. augusts, 2017
Drukāt

Ironiski vakari kopā ar Streipu (9)

Ekrānuzņēmums no play24.lvEkrānuzņēmums no play24.lv

Kopš Kārlis Streips vakaros skatāms autorprogrammā "Vēlais ar Streipu", viņš aizpilda viedokļu tirgus patukšo nišu.

Latvijas TV kanālu vienīgais politiskais šovs “Vēlais ar Streipu” skatāms kanālā “Rīga TV24”. Tas ir gudrs, asprātīgs un oriģināls. Ar piebildi – ja vien patīk izkopts profesionālisms, žurnālists Kārlis Streips, brīvas domas un tieša valoda.

Rajonā runā, ka…

“Vēlais ar Streipu” apvieno pretrunīgo. Tajā varam iegūt gan zināšanas, gan būt liecinieki tam, kā raidījums piedāvā smalku ironiju par mediju aktuālajiem vīrusiem – tieksmi būt populāriem par katru cenu un milzu bailēm būt sarežģītiem. Raidījumā Kārlis Streips runā par nozīmīgiem notikumiem, bet dara to viegli, smaidot. Šoviskums netraucē izstāstīt svarīgo: skaidrot ASV politisko sistēmu vai izklāstīt Alberta Einšteina biogrāfiju.

Uzrunāt tos, kas bīstas no Streipa gudrībām, palīdz citas rubrikas. Katrā izlaidumā ir “Tvitersāga”, kurā atlasītas sociālā medija jaunākās sarunas. Šo tekstu pārnešana TV ekrānā var palīdzēt izjust tvitera lietotāju noskaņojumu, liekot aizdomāties, cik daudz nejaušu, nesvarīgu un muļķīgu domu klejo visapkārt. Rubrika “Rajonā runā” piedāvā aptauju un ielu intervijas. Pēc tām jebkurš var mierīgi aizmigt un justies kā gudrinieks, jo citur nevarēs atrast tik lielu vienkāršu jautājumu nezinātāju koncentrāciju. Muļķība, mazizglītotība burtiski šļakstās ārā no ekrāna. Nav brīnums, ka ļaudis, uz mirkli apstādināti, domā savas domas, nevis atpazīst politiķus vai galvā tur vēsturiskus faktus. Parasti “tautas balss” jeb vox populi aptaujās var noskaidrot viedokļus par visiem zināmām problēmām, nevis veidot tādu kā krustvārdu mīklu minēšanu garāmgājēju formātā. Daudz ieguldīta darba, bet pamaz jēgas no intervijām, kuras ļauj atpūsties skatītājiem, bet paredzētas, lai Kārlis Streips varētu ienākt kadrā un kliedēt nezināšanu ar pamatīgu kāda jautājuma skaidrojumu.

Personības pievienotā vērtība

Laikrakstos un žurnālos strādā spilgti politikas notikumu komentētāji, bet televīzijās nav spēcīgu personību vadīta politiska šova. Latvijas Radio asu un ironisku viedokli par politiku reizēm rubrikā “Pilnīgs sviests” piedāvā Dzintris Kolāts. Kopš Kārlis Streips vakaros skatāms autorprogrammā “Vēlais ar Streipu”, viņš aizpilda viedokļu tirgus patukšo nišu. Kāpēc ziņu komentēšana ir būtiska? Jo tā palīdz izprast notikumu jēgu un nozīmi. Notikumu tik daudz, kāpēc tie ir uzmanības vērti? Lai to varētu vērtēt, vajadzīgas gan zināšanas, gan prasme argumentēt uzskatus.

Raidījums nav jaunumu apskats, tajā satiekamies ar Srteipa skatījumu uz notikumiem. Tā spēj tikai viņš, apstiprinot, cik svarīga ir spilgta personība publiskajā komunikācijā, kad ļaudis gan runā, bet reti pasaka ko zīmīgu. Ļoti plašu vai dziļu analīzi par visiem jautājumiem raidījumā negaidiet, bet katrs temats ir pasniegts tā, lai to ievērotu.

Streipa prāta mehānika

Streips ir trāpīgs, ironisks, viņa domas paliek prātā pat tad, ja tām negribas pievienoties. Nav jāpiekrīt, bet ir ļoti veselīgi uzzināt svaigu skatījumu laikā, kad cilvēki mēdz izmantot iespēju atlasīt vien patīkamo, pazīstamo, uzklausīt informāciju, kas saskan ar esošajiem uzskatiem. Lielākā daļa cilvēku paši ne vienmēr ir pietiekami čakli vai zinoši, lai veidotu savu skatījumu. Pie tā tikt mums palīdz ieklausīšanās cilvēkos, kam ir pamatots viedoklis. Ja palasām ļaužu domas sociālajos medijos vai paklausāmies Latvijas Radio 1 “Brīvajā mikrofonā”, var konstatēt, ka daļa runātāju pievienojas citu teiktajam, atkārto citu domas kā savas. Amerikāņu politikas pētniece Dorisa Grabere to sauc par “viedokļu līderu viedokļu plaģiātu”. Neviens nav zinošs visos jautājumos, tāpēc kāri uztveram, ko saka citi, kas mūsu vietā izdarījuši apdomāšanas un vērtēšanas darbu. Kārlis Streips tematu atlasē nekopē ziņu raidījumu vai ziņu portālu galvenos tematus. Katrā “Vēlajā” ir vairāki temati, kas citur nav pieminēti, bet ir interesanti. Tas padara Streipa vakara sarunas izglītojošas.

Trampistāna darbībā

Kārlis Streips ir ass Donalda Trampa kā politiķa, ASV prezidenta kritiķis. Ne velti gandrīz katrā viņa raidījumā ir jaunumi par valsti, ko Streips sauc par Trampistānu. Tie ir stāsti un vērtējumi par aktuālajiem lēmumiem, notikumiem ASV politikā. Var nepiekrist Streipa kritiskajam un ļoti ironiskajam skatam, bet, mazliet apdomājoties, ir skaidrs, ka ASV politikas ainas regulāru analīzi latviešu valodā regulāri sniedz tikai “Vēlais ar Streipu”. Viņš šo un citus tematus skata sulīgi, nebaidoties no valodas asumiem. Ja vēl Kārlis Streips raidījumā ne tikai pieminētu, bet biežāk diskutētu ar tiem, kas atbalsta vai vismaz samierinās ar Trampistānas vadītāja performanci, tad vakara šovā sprakšķētu vēl vairāk domu.

Šajā formātā visu izšķir Streipa stils. Viņa raidījums pēc dinamiskās formas un atlasītā satura uzskatāmi atšķiras to dažādo TV produktu vidū, ko gan var vērot “RīgāTV24”, bet kam ar profesionālismu ir maz kopīga.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Jūs apspriediet raidījumu, nevis pašu Streipu, to, cik daudz informācijas viņš pasniedz (salīdzinājumā ar citiem TV kanāliem) un nemelojiet par atteiksmi pret Trampu.

 2. Streipu near sajaukt ar citiem . Viņš ir vienā eksemplārā , ko nevar teikt par daudziem citiem.

 3. Ne Streips, ne Muižnieks, ne dažs labs cits fruhts Amērikā nekur nebūtu tikuši.

 4. Es teiktu, ka Streips ir tipisks amerikāņu zema līmeņa bulvārpreses žurnālists ar stipri piezemētu gaumi un tipiska amerikāņu mietpilsoņa kultūras bagāžu. Valoda viņam ir komiska, jo latviski viņa tekstos ir tikai vārdi. Patiesībā viņš runā angliski un teju vai burtiski tulko sevi latviešu valodā. Spriežot pēc viņa tekstiem, galva viņam ir pilna ar amerikāņu neoliberāļu plānprātīgo koncepciju drazām. Pagalam komiska ir viena īpatnība, kas viņam ir kopīga ar Lembergu: kategorisks viedoklis par “dajebko” neatkarīgi no tā, vai pašam ir kaut mazākā saprašana par attiecīgo jomu. Un kur nu vēl sievišķīgās manieres… Kā žurnālists viņš, manuprāt, ir nulle un drīzāk atgrūž un nevis raisa interesi.

  • Absolūti precīzi. Manierīgums, viszinība un savas deģenerāta patiesības uzdošana par absolūto. Sekls tipiņš, kurš izmanto jebkuru iespēju homoseksuālisma propogandai. Kārtējais apliecinājums tam, ka āmurikāņu latvieši tādi prasti pašlabuma meklētāji vien ir. Latvijas musulmanizācijas un nigerizācijas kvēls atbalstītājs. Kārlis Streips, Ints Cālītis, Nils Muižnieks un daudzi citi āmurikāņi, kuru misija ir deģenerēt, pārtautot un finālā, iznīcināt latviešus kā tautu.

 5. Man šis .. krīt uz nerviem.

  • Man arī bet noliegt ka viņam ir savs viedoklis,kas mums nepatīk arī nevar.Ap..t tikai ,ka nemākam tikpat loģiski un asprātīgi izteikties? Jā Tramps ir “nepolitiķis”,bet viņš ir sasniedzis daudz savā dzīvē. Ja Latvijā komunistus būtu sabāzuši cietumā tagad angļi brauktu strādāt uz Latviju ,bet mēs strādājam UK.

 6. Streips iemīlējies Trampā,un nevar viņu dabūt,

 7. Kāpēc jāaiztiek Tramps? (Atkal).

Draugiem Facebook Twitter Google+