Latvijā
Izglītība

RPIVA likvidatori strādā, apsteidzot termiņus 1


Kad valdība lēma par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidāciju, pie Ministru kabineta ēkas notika studentu, darbinieku un atbalstītāju pikets.
Kad valdība lēma par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidāciju, pie Ministru kabineta ēkas notika studentu, darbinieku un atbalstītāju pikets.
Foto – Sintija Zandersone/LETA

Rīgas Pedagoģijas un vadības akadēmijas (RPIVA) likvidācijas komisijai līdz 1. jūnijam bija jāizstrādā akadēmijas likvidācijas plāns. Kaut parasti Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) “lauciņā” darbu termiņi tiek iekavēti, šoreiz darbs veicies neparasti ātri un likvidācijas plāns bijis gatavs jau maija pēdējās dienās.

Likvidācijas komisiju vada Latvijas Universitātes (LU) rektora vietnieks studentu un sociālajos jautājumos Jānis Stonis. Viņš stāsta, ka komisija aktīvi strādā tāpēc, lai no RPIVA likvidācijas neciestu studenti. Kad 28. martā valdība lēma par RPIVA likvidāciju, tika noteikts, ka tā tiek likvidēta no 1. oktobra, jo lēmums par izglītības iestāžu likvidēšanu jāpieņem vismaz pusgadu iepriekš. Tobrīd IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore Agrita Kiopa teica, ka tajās RPIVA studiju programmās, ko pārņems citas augstskolas, tostarp akadēmijas daudzajās filiālēs reģionos, uzņemšana notiks no 28. septembra.

Tagad J. Stonis saka: likvidācijas komisijā secināts, ka studentus pārņemtajās programmās tomēr uzņemt var agrāk – jau līdz 1. septembrim, kaut gan juridiski tobrīd pastāvēs arī RPIVA. Savukārt RPIVA esošie studenti aptaujāti, lai noskaidrotu, kur tie vēlas studēt tālāk: kļūt vai nu par LU, vai arī Mūzikas akadēmijas studentiem vai arī studiju pabeigšanai izvēlējušies kādu citu augstskolu. 6. jūnijā plānota nākamā likvidācijas komisijas sēde, tad arī būs zināmi aptaujas rezultāti.

 

Komisijai – slepenības zvērests

Likvidācijas plānā paredzēts, ka līdz augusta beigām jāizbeidz darba attiecības ar tiem RPIVA darbiniekiem, ko nepārņem LU un Mūzikas akadēmija. J. Stonis skaidro, ka šis punkts attiecas tikai uz tiem akadēmijā strādājošajiem, kas nav akadēmiskais personāls un kuru pienākumos neietilpst studiju programmu īstenošana. “LU nepārņems visus sētniekus un PR speciālistus,” saka J. Stonis. Taču, cik tieši RPIVA darbinieku likvidācijas procesā zaudēs darbu, viņš pagaidām nevarēja pateikt.

Jāpiebilst, ka J. Stonis ir vienīgais, kurš drīkst stāstīt par komisijas veikumu. IZM rīkojuma par komisijas izveidi 14. pants paredz, ka “komisijas locekļi apņemas neizpaust informāciju, kas saistīta ar darbu komisijā un iegūta darba komisijā laikā, kā arī tiesības paust viedokli un pārstāvēt komisiju publiskajā telpā ir tikai komisijas vadītājam”.

J. Stonis taisnojas, ka viņš nav šīs konfidencialitātes prasības autors. Viņš pieļauj, ka tāda ieviesta tāpēc, ka komisijas locekļu rīcībā ir daudzu personu – RPIVA darbinieku un studentu – dati. Līdzīgu pamatojumu slepenībai – personas datu aizsardzību – pauda arī IZM pārstāve Inta Bērziņa.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga toties ir sašutusi par konfidencialitātes prasību, un argumenti par datu aizsardzību viņai nešķiet pietiekami. Tādā gadījumā konfidencialitātes prasība, viņasprāt, bija jāattiecina tikai uz personu datiem, nevis komisijas darbu kopumā. Arodbiedrību likvidācijas komisijā pārstāv RPIVA arodorganizācijas pārstāvis jurists Raimonds Dzintars, taču konfidencialitātes nosacījuma dēļ LIZDA nevarot iegūt pilnvērtīgu informāciju par komisijā lemto. “Ja mūsu pārstāvis vēlētos apspriest savu darbību un savu nostāju dažādu komisijas lēmumu pieņemšanā ar LIZDA vadību, viņš to nedrīkstētu darīt,” secinājusi I. Vanaga.

Ar pašu R. Dzintaru neizdevās sazināties, taču, piemēram, Latvijas Studentu apvienības (LSA) pārstāvis likvidācijas komisijā Kirils Solovjovs teic, ka, viņaprāt, konfidencialitātes prasība neliedzot viņam apspriesties ar LSA valdi. “Esmu taču komisijā nevis kā fiziska persona, bet gan kā LSA pārstāvis. Tāpēc skaidrs, ka varu runāt ar organizāciju, kas mani deleģējusi,” spriež K. Solovjovs.

Kopumā komisijā ir 16 locekļi – LU, Mūzikas akadēmijas un RPIVA darbinieki un studenti, kā arī IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece Diāna Laipniece.

Neoficiāli dzirdēts, ka RPIVA likvidācijas procesā iesaistītie IZM darbinieki saņēmuši piemaksas. Taču arī pār tām ir slepenības plīvurs. Nedēļas laikā IZM tā arī nesniedza informāciju, kādas piemaksas un par kādiem nopelniem šopavasar saņēmuši IZM darbinieki.

 

Pirmoreiz – neatkarīgs audits

Likvidācijas komisijai līdz 1. augustam jāveic arī RPIVA mantas inventarizācija. Tas būs jādara, sadarbojoties ar IZM piesaistīto neatkarīgo auditoru. Lai tādu atrastu, IZM bija izsludinājusi iepirkumu, un nu jau izvēlēts arī audita veicējs. Tā ir SIA “Agile&co”, kas apņēmusies akadēmiju auditēt par 
19 999 eiro.

Šie paši auditori 2014. gadā auditējuši arī bēdīgi slaveno izglītības portāla skolas.lv projektu un atklājuši, ka 17 no 20 portālā nepieciešamajiem pakalpojumiem nestrādā. Toreiz gan audits tika veikts nevis IZM, bet gan Centrālās finanšu un līgumu aģentūras uzdevumā.

Runājot par uzņēmuma auditu pieredzi tieši augstākās izglītības jomā, “Agile&co” valdes loceklis Aigars Staks teic, ka viņu eksperti veikuši finanšu auditu Rīgas Ekonomikas augstskolā. Šie paši speciālisti varētu auditēt RPIVA.

Audits jāveic līdz 17. septembrim.

Jāpiebilst, ka šī ir pirmā reize, kad IZM pasūta kādas valsts augstskolas auditu. Līdz šim augstskolas auditorus aicinājušas un apmaksājušas pašas un IZM nekad nav šķitis nepieciešams atrast pašai uzticamus auditorus augstskolu darbības vētīšanai.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Izraugās Rīgas galvenās egles
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Latvijā aizturēts Ukrainas bankas “CityCommerce Bank” līdzīpašnieks
8 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Cilvēki pazuda bez pēdām… Sākta tiesvedība par šausminošām slepkavībām Rīgā
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
No vārda “nacionāls” nevajag kautrēties. Saruna ar profesori Maiju Kūli 1
Intervija 7 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Balinska skaisti vārti papildlaikā nodrošina “Dinamo” uzvaru Ņižņijnovgorodā
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Izraugās Rīgas galvenās egles
7 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Sirsnīgā gaisotnē piedzīvota filmas “Saule brauca debesīs” pirmizrāde
Speciālreportāža 6 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Bordāna valdības projekts iesviests papīrgrozā 1
7 stundas