×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
10. septembris, 2013
Drukāt

RPIVA lūdz IZM deleģēt tai tiesības piešķirt doktora zinātnisko grādu

LETALETA

Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmija (RPIVA) vērsusies Izglītības un zinātnes ministrijā ar lūgumu deleģēt tai doktora zinātniskā grāda piešķiršanas tiesības pedagoģijā, pastāstīja augstskolas Sabiedrisko attiecību un informācijas daļas vadītāja Ligita Āzena.

 

Tā kā RPIVA nav to augstskolu vidū, kas minētas Ministru kabineta (MK) noteikumos par “doktora zinātniskā grāda piešķiršanas (promocijas) tiesību deleģēšanu augstskolām”, tā aicinājusi ministriju virzīt grozījumus noteikumos, lai augstskolai šādas tiesības tiktu piešķirtas.
Āzena norādīja, ka augstskolai nav nepieciešams jauns atzinums no Latvijas Zinātnes padomes par promocijas tiesību piešķiršanu, jo 2010.gadā izsniegtais ir leģitīms.

Pozitīva rezultāta gadījumā RPIVA studentiem varēs izsniegt valsts atzītus diplomus par doktora grāda iegūšanu. Turklāt studentiem nebūs diplomdarbs jāaizstāv no jauna, jo viss iepriekšējais process noritēja normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, tikai RPIVA nebija minēta MK noteikumos.

Jau vēstīts, ka starp astoņiem nelikumīgo doktora grāda ieguvējiem RPIVA ir arī Rīgas domes deputāte Baiba Brigmane (V), liecina informācija augstskolas mājaslapā. Brigmane aizstāvējusi promocijas darbu “Pieaugušo pašpieredzes veidošanās mācīšanās procesā” un ieguvusi doktora grādu pieaugušo pedagoģijā.

Tāpat grāda ieguvēju vidū ir arī Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Gunta Bāliņa, kura aizstāvēja promocijas darbu “Liepājas muzikāli dramatiskā teātra baleta pedagoģiskā un mākslinieciskā vērtība Latvijas kultūrā”.

Savukārt četri ir RPIVA docētāji – Sandra Vītola ar aizstāvēto promocijas darbu “Interpretācijas prasmes veidošanās deju skolotājiem studiju kursa “Klasiskā deja” apguves procesā”, Anda Kauliņa – “Integratīva mācību metodika sākumskolēnu specifisku lasīšanas traucējumu mazināšanai”, Andris Pundurs – “Kordiriģenta muzikālās dzirdes attīstība studiju procesā” un Jānis Misiņš “Topošo mūzikas skolotāju dziedāšanas kompetences pilnveidošanās studiju procesā”.

Savukārt promocijas darbu “Jauniešu mērķtiecības un sasniegumu veidošanās mijsakarības dzīvesdarbībā” aizstāvējusi un doktora grādu ieguvusi arī Māra Bernande un profesionāls dejotājs, “Veizāna deju skolas” dibinātājs Edmunds Veizāns ar darbu “Pusaudžu vērtību attīstība hip-hop kultūras deju skolā”.

Tāpat vēstīts, ka Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) veiktajās pārbaudēs secinājis, ka RPIVA nebija tiesīga sākt Pedagoģijas promocijas padomes darbību, tai skaitā izveidot Pedagoģijas promocijas padomi un apstiprināt tās nolikumu. “Šādā situācijā arī RPIVA Pedagoģijas promocijas padomes pieņemtie lēmumi atzīstami par neleģitīmiem,” akcentē IKVD.

Dienests skaidro, ka RPIVA nebija tiesīga pieņemt pretendentu dokumentus doktora zinātniskā grāda saņemšanai un virzīt jautājumu par promocijas darbu aizstāvēšanu. RPIVA Pedagoģijas promocijas padome nebija tiesīga pieņemt lēmumu par doktora zinātniskā grāda piešķiršanu pedagoģijā un izsniegt valsts atzītus izglītības dokumentus par pedagoģijas doktora zinātniskā grāda iegūšanu.

Kvalitātes dienests uzdevis RPIVA izvērtēt Pedagoģijas promocijas padomes izveides un darbības likumību, konkrētām personām izsniegto diplomu tiesiskumu un iekšējās kvalitātes nodrošināšanas sistēmas un zinātniskās darbības vadības efektivitāti attiecībā uz promocijas procesa norisi, un sagaida atbilstošu rīcību.

IKVD arī ir sācis lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā pret RPIVA rektori Daci Markus par valsts atzītu izglītības dokumentu izsniegšanas kārtības pārkāpšanu. IKVD mēneša laikā izvērtēs un pieņems lēmumu.

Vienlaikus RPIVA sniegtā informācija un uzrādītie dokumenti liecina, ka RPIVA Pedagoģijas promocijas padome doktora zinātniskā grāda piešķiršanas procesā bez attiecīgā deleģējuma saņemšanas faktiski ir piemērota Ministru kabineta noteikumos “Doktora zinātniskā grāda piešķiršanas (promocijas) kārtība un kritēriji” noteiktā doktora zinātniskā grāda piešķiršanas kārtība un kritēriji, atzīmē IKVD.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+