Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja ar “Rīgas satiksmes” veiktajiem iepirkumiem saistītajā kriminālprocesā aizturētais “Škoda” komercdirektors Vladislavs Kozaks tiek konvojēts uz tiesas sēdi Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, kur lems par drošības līdzekļa piemērošanu.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja ar “Rīgas satiksmes” veiktajiem iepirkumiem saistītajā kriminālprocesā aizturētais “Škoda” komercdirektors Vladislavs Kozaks tiek konvojēts uz tiesas sēdi Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, kur lems par drošības līdzekļa piemērošanu.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Ar “Rīgas satiksmi” saistītajā lietā KNAB izmeklē amatpersonu kukuļošanu 3 iepirkumos 0

Papildināts viss teksts plkst. 23.52.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktais kriminālprocess ir saistīts ar trim pašvaldības uzņēmuma SIA “Rīgas satiksme” (RS) veiktajiem iepirkumiem, tādējādi izmeklējot amatpersonu kukuļošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, aģentūra LETA uzzināja KNAB.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas
Birojā skaidroja, ka kriminālprocess sākts par trīs iepirkumiem.

Viens no tiem ir RS 2016.gada zemās grīdas tramvaju iepirkums, kura kopējā summa bija 62 597 477 eiro, informēja KNAB. Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka šī iepirkuma rezultātā tika noslēgts līgums starp RS un Čehu uzņēmumu “Škoda Transportation” par 20 zemās grīdas tramvaju piegādi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrs ir 2013.gada RS rīkots iepirkums par trolejbusu piegādi, kura kopējā summa bija 131 646 135 eiro. Kā noskaidroja LETA, šajā iepirkumā uzvarēja Čehijas uzņēmums “Škoda Electric”, saņemot tiesības piegādāt 125 trolejbusus.

Trešais iepirkums ir 2013.gadā RS veiktais iepirkums par autobusu piegādi 75 808 297 eiro apmērā. LETA noskaidroja, ka tajā uzvarējis Polijas uzņēmums “Solaris Bus&Coach” un tas paredz Rīgai piegādāt 175 jaunus autobusus, visu piegādi noslēdzot 2019.gadā.

Par ko KNAB sāka kriminālprocesu?

No KNAB skaidrotā izriet, ka kriminālprocess sākts par to, ka Čehijas un Polijas uzņēmumu pārstāvji, vienojoties ar Rīgas domes un RS atbildīgajām amatpersonām, kā arī ar RS saistītā uzņēmuma pārstāvjiem, noziedzīgo darbību īstenošanai piesaistīja fizisku personu un ar viņu saistītas personas.

Šīs personas nodarbojās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un nodrošināja finanšu plūsmu, piesaistot gan reāli darbojošos, gan arī fiktīvus uzņēmumus, tādējādi nodrošinot kukuļu maksāšanu Rīgas domes un RS atbildīgām amatpersonām saistībā ar augstākminētajiem trim iepirkumiem.

KNAB arī norādīja, ka biroja sāktajā kriminālprocesā kukuļu summas veido procenti no kopējās noslēgtā līguma summas. Kriminālprocesā turpinās darbs, lai precizētu kukuļa summas. Birojā uzsvēra, ka Polijas Pretkorupcijas dienesta (CBA) publicētā informācija par kukuli 800 000 eiro vērtībā ir provizorisks aprēķins, kuru CBA līdz šim ir konstatējuši, taču izmeklēšana šajā aspektā tiek turpināta un summas vēl var pieaugt.

Sadarbība ar ārvalstīm sākta pirms gandrīz gada

Reklāma
Reklāma

KNAB piebilda, ka biroja un ārvalstu partnerdienestu sadarbība šajā jomā tika uzsākta nedaudz vairāk kā pirms gada, kad KNAB informēja CBA un citus partnerdienestus par konkrētu personu, iespējams, noziedzīgu rīcību. Dienesti uzsāka kopīgas saskaņotas darbības faktu pārbaudei. Pamatojoties uz KNAB sniegto informāciju, CBA sāka savu kriminālprocesu.

Savukārt KNAB, balstoties uz savā rīcībā esošu informāciju, šā gada novembrī sāka kriminālprocesu pēc trim Krimināllikuma pantiem. Tas sākts pēc 320.panta trešās daļas par kukuļa vai tā piedāvājuma pieņemšanu vai par kukuļa pieprasīšanu vai izspiešanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku.

Tāpat arī pēc 323.panta trešās daļas – par kukuļa, došanu vai piedāvāšanu vai par kukuļa apsolīšanu pēc tā pieprasīšanas personiski vai ar starpnieku valsts amatpersonai, neatkarīgi no tā, vai nodotais, piedāvātais vai apsolītais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai.

Un arī pēc Krimināllikuma 195.panta trešās daļas par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas legalizēšanu, lielā apmērā, vai organizētā grupā.

KNAB arī uzsvēra, ka krimināllieta ir ļoti apjomīga, birojam ir vēl ļoti daudz paveicamā darba, jo izmeklēšana ir tikai sākuma fāzē.

Tādēļ KNAB turpinās sadarboties gan ar nacionālā, gan starptautiskā līmeņa dienestiem un veiks nepieciešamās izmeklēšanas darbības, vienlaikus strādājot, lai noskaidrotu arī citas iespējamās personas, kas iesaistītas noziedzīgā nodarījuma veikšanā.

KNAB lūdza apcietināt Kozaku un Krjačeku

Šodien KNAB vispirms lūdza piemērot apcietinājumu vēl trim personām, kas aizturētas ar “Rīgas satiksmes” (“RS”) veiktajiem iepirkumiem saistītajā kriminālprocesā.

Viena no personām, kuru Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdzis apcietināt kriminālprocesā par pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” (RS) iepirkumiem, ir Čehijas uzņēmuma “Škoda Transportation” amatpersona Vladislavs Kozaks, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Aapcietinājums lūgts arī SIA “Alkom-Trans” līdzīpašnieks Aleksandrs Krjačeks, kurš ziedojis naudu Rīgas domes valdošajai partijai “Saskaņa”, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Latvijas Televīzija ziņo par visiem trim vārdiem.

Ceturtdien no rīta uz tiesu tika atvests pirmais kriminālprocesā iesaistītais vīrietis.

Kā izriet no Kriminālprocesa likuma, piemērojot procesuālo piespiedu līdzekli jeb drošības līdzekli, izmeklēšanas tiesneša lēmums ir nepieciešams vienīgi tajos gadījumos, kad procesa virzītājs personai vēlas piemērot ar brīvības atņemšanu saistītu drošības līdzekli.

Trešdien tiesa piemēroja apcietinājumu “RS” Infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktoram Igoram Volkinšteinam un uzņēmējam Mārim Martinsonam.

Lēmumu par apcietinājumu vēl var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

KNAB Volkinšteinu un Martinsonu aizturēja otrdien.

Apcietinātas 5 no sešām aizturētajām personām

Šo pēcpusdien kļuva zināms, ka KNAB izmeklētajā lietā par pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” (RS) iepirkumiem tiesa drošības līdzekli – apcietinājumu – piemērojusi piecām no sešām aizturētajām personām, aģentūrai LETA apliecināja KNAB.

Visas piecas personas tagad fiziski atrodas apcietinājumā,

lai gan aģentūrai LETA zināms, ka par vienu no aizturētajiem tiesa lēma bez viņa klātbūtnes tiesas sēdē, jo viņam bija pasliktinājusies veselība.

KNAB apliecināja, ka sestajai aizturētajai personai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. KNAB arī nelūdza šai personai piemērot apcietinājumu. Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir Čehijas uzņēmuma “Škoda Transportation” amatpersonas Vladislava Kozaka savulaik vadītā, nu jau likvidētā uzņēmuma “Tram Servis Riga” valdes locekle Elīna Kokina.

KNAB apliecināja, ka sestajai aizturētajai personai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

KNAB arī nelūdza šai personai piemērot apcietinājumu. Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir uzņēmuma “Tram Servis Riga” likvidatore Elīna Kokina.

Šajā lietā apcietināti ir Kokinas kādreizējais biznesa partneris Edgars Teterovskis,

uzņēmējs Aleksandrs Krjačeks, RS infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors Igors Volkinšteins, “Škoda Transportation” amatpersona Kozaks un vairākos citos kriminālprocesos figurējošais uzņēmējs Māris Martinsons.

Advokāti noliedz Martinsona un Krjačeka iesaisti noziegumos

Kriminālprocesā apcietināto uzņēmēju Māra Martinsona un Aleksandra Krjačeka advokāti norādījuši, ka viņi aizstāvamie noliedz savu iesaistīti noziegumos, aģentūrai LETA apliecināja Martinsona aizstāvis Didzis Vilemsons un Krjačeka aizstāvis Valdis Ulmanis.

Abi advokāti norādīja, ka tiesas lēmumu plāno pārsūdzēt.

Vilemsons norādīja, ka viņa ieskatā, tiesas lēmums bija nepamatots, turklāt tiesā formāli minēts vien likuma pants, pēc kura var piemērot tik bargu drošības līdzekli.

Aizstāvis apgalvoja, ka pagaidām neesot uzrādīti nekādi pierādījumi, lai Martinsonam piemērotu apcietinājumu. Vilemsons arī pauda izbrīnu par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) rīcību, jo Martinsonam lēmums par atzīšanu par aizdomās turēto izsniegts tikai brīdi pirms tiesas sēdes.

Advokāts nekomentēja, kas tieši klientam tiek inkriminēts.

Komentārus par lietas būtību pagaidām nesniedz arī pārējo lietā iesaistīto personu advokāti.

Kriminālprocesa likumā teikts, ka apcietinājumu var piemērot tikai tad, ja cita drošības līdzekļa piemērošana nevar nodrošināt, ka persona neizdarīs jaunu noziedzīgu nodarījumu, netraucēs vai neizvairīsies no pirmstiesas izmeklēšanas.

Saskaņā ar KNAB sniegto informāciju novembrī sāktā kriminālprocesā saistībā ar “RS” veiktajiem iepirkumiem šo otrdien veiktas neatliekamās procesuālās darbības, tai skaitā vairāk nekā 30 kratīšanas, un aizturētas kopumā astoņas personas – sešas Latvijā, bet divas Polijā.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, “RS” gadiem iepērk trolejbusus un autobusus no Polijā reģistrētā uzņēmuma “Solaris Bus & Coach”.

Ar KNAB aizturēto uzņēmēju Martinsonu saistītā būvfirma SIA “Velve” iesaistīta “RS” ūdeņraža uzpildes stacijas būvniecības projektā.

2016. gada oktobrī “RS” iepirkumā par ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu iegādi uzvarēja Polijā reģistrētais uzņēmums S.A. “Solaris Bus & Coach”. Kopējā līgumcena bija 21 499 670 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.

Būvfirmas “Velve” birojā aģentūrai LETA nekomentēja, vai KNAB ir veicis kādas darbības uzņēmuma telpās, savukārt ar “Velves” mārketinga un komunikāciju vadītāju Ievu Šaripo aģentūrai LETA pagaidām nav izdevies sazināties.

Informācija “RS” mājaslapā liecina, ka pašvaldības uzņēmums 2016. gada oktobrī noslēdza līgumu ar SIA “Hydrogenis” un ar Martinsonu saistīto būvuzņēmumu “Velve” par ūdeņraža uzpildes stacijas būvprojekta izstrādi un realizāciju. Projekta izmaksas tika lēstas 16,1 miljona eiro apmērā, no kuriem pusi finansē Eiropas Savienība.

Bija plānots, ka ūdeņraža ražotne un uzpildes stacija Vienības gatvē 6, Rīgā, tiks nodota ekspluatācijā 2017. gada beigās, tomēr projekts noteiktajā laikā netika īstenots.

Šā gada jūnijā notikušajā Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas ārkārtas sēdē “RS” Juridiskās pārvaldes vadītājs Didzis Stepe informēja, ka ir pabeigti ūdeņraža uzpildes stacijas būvniecības darbi, kuri izmaksāja aptuveni 4,5 miljonus eiro, taču, tā kā tur tiks veikta gan uzpilde, gan ražošana, joprojām notiek tehniski salāgošanas darbi, lai visi šie procesi noritētu bez aizķeršanās.

Stepe stāstīja, ka arī ūdeņraža trolejbusi esot uzbūvēti un ir izietas visas pārbaudes, lai tos varētu ekspluatēt uz ielām, taču ražotājvalstīs vēl notiekot tehnoloģiju savietojamības pārbaudes.

KNAB kriminālprocesā par RS veiktajiem iepirkumiem netiek izmeklēta 800 000 eiro kukuļošana

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) kriminālprocesā par “Rīgas satiksmes” (RS) veiktajiem iepirkumiem netiek izmeklēta 800 000 eiro kukuļošana.

KNAB patlaban izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju nesniegs, tostarp, neatklājot Krimināllikuma pantus, pēc kuriem sākts kriminālprocess, taču apliecina, ka lietā netiek izmeklēta 800 000 eiro kukuļošana, ko savā preses paziņojumā minējis CBA, kura lietvedībā ir cits kriminālprocess.

“CBA lietvedībā ir pilnīgi cits kriminālprocess, un vienīgā saikne ar KNAB izmeklēto kriminālprocesu ir tajā, ka daļa no KNAB lietā iesaistītajām personām ir saistītas ar CBA izmeklēto lietu,” norādīja birojā.

Pēc KNAB sniegtās informācijas šodien Polijas tiesa piemērojusi apcietinājumu diviem Polijas pilsoņiem,

kurus pirms divām dienām bija aizturējis Polijas Centrālais antikorupcijas birojs (CBA), informēja KNAB.

CBA paziņojumā teikts, ka Polijas dienesta un Latvijas KNAB kopīgas starptautiskas izmeklēšanas laikā Rīgā aizturēti cilvēki, kas palīdzējuši slēpt kukuli 800 000 eiro apmērā. Paziņojumā norādīts, ka Rīgā KNAB aizturējis cilvēkus, kas palīdzējuši slēpt kukuli 800 000 eiro apmērā saistībā ar teju 200 autobusu un trolejbusu piegādi Rīgai. Konkursus 2013.-2016.gadā organizēja RS.

Kā pavēstīja Polijas pretkorupcijas dienesta pārstāvis Bjalistokas pilsētā, šie 800 000 eiro bija jāmaksā mazās daļās, maskējot tos kā maksājumus par fiktīviem konsultāciju pakalpojumiem caur virkni filiāļu Latvijā, Kiprā, Honkongā un Ķīnā, pirms tie nonāktu Rīgā.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka 2016.gada oktobrī RS iepirkumā par ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu iegādi uzvarēja Polijā reģistrētais uzņēmums S.A. “Solaris Bus&Coach”. Kopējā līgumcena bija 21 499 670 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.

Savukārt ar KNAB aizturēto uzņēmēju Martinsonu saistītā būvfirma SIA “Velve” iesaistīta RS ūdeņraža uzpildes stacijas būvniecības projektā.

Čehu uzņēmums “Škoda Transportation”, kura amatpersonu Kozaku ceturtdien apcietināja Latvijas tiesa, 2008.gadā Rīgai piegādāja tramvajus par 52 miljoniem eiro. Apcietinātajam Krjačekam daļēji piederošās SIA “Alkom-Trans” mājaslapā norādīts, ka 2009.gadā uzņēmumam aizsākts jauns virziens sadarbībā ar “Škoda Transportation”, proti, sākta aktīva zemo grīdas tramvaju ieviešana Latvijas tirgū. “Alkom-Trans” speciālisti tramvajus apkalpojuši.

Savukārt 2016.gadā RS ar “Škoda Transportation” noslēdza 62,59 miljonus eiro vērtu iepirkumu par 20 zemās grīdas tramvaju piegādi. 2017.gadā šajā iepirkumā noslēgta papildvienošanās ar citu, apcietinātajam Krjačekam pilnībā piederošo uzņēmumu SIA “Alkom Serviss”.

Abas personas saista vēl kāds uzņēmums – nu jau likvidētais Latvijā reģistrētais SIA “Tram Servis Riga”, kurš nodarbojies ar automobiļu apkopi un remontu, liecina informācija “Firmas.lv” dati. Apcietinātais “Škoda Transportation” pārstāvis Kozaks bijis tā valdes priekšsēdētājs, bet kopā ar viņu uzņēmuma valdē strādāja arī Kokina un Čehijas pilsonis Tadeašs Moravecs. Savukārt Krjačeka uzņēmumam piederējušas šīs firmas daļas.

Uzņēmums tika izveidots 2017.gada janvārī, bet likvidēts – 2017.gada decembrī. 51% “Tram Servis Riga” piederēja “Škoda Transportation”, 35% – Latvijā reģistrētam uzņēmumam “TT Service” un 14% – Krjačeka uzņēmumam “Alkom Serviss”.

Kokinu un Krjačeku saista arī SIA “Tram serviss”

Lietā figurējošo Kokinu un apcietināto Krjačeku saista arī SIA “Tram serviss”. Kokina ir 71,43% kapitāldaļu īpašniece “Tram Serviss”, kurā viņa ir arī vienīgā valdes locekle. Vēl 28,57% “Tram Serviss” kapitāldaļu īpašnieks ir Krjačekam piederošais “Alkom-Serviss”.

Savukārt jau minētais “TT Service”, kuram piederējušas daļas ar Kozaku un Krjačeku saistītajā “Tram Servis Riga”, ir saistīts arī ar Teterovski. Par vienīgo uzņēmuma īpašnieci 2016.gada oktobrī kļuva Kokina, bet līdz tam viņa bija šīs firmas līdzīpašniece kopā ar Teterovski.

Tāpat Kokina no 2017.gada novembra līdz 2018.gada jūnijam ir bijusi valdes locekle SIA “Uranus”, kuras vienīgais īpašnieks ir “TT Service”. Teterovskis bija “Uranus” valdes loceklis no 2017.gada jūlija līdz novembrim.

Krjačekam piederošais “Alkom Serviss” kopā ar Polijas uzņēmumu “Solaris Bus&Coach” figurē 60 miljonus vērtā iepirkumā, kuru RS 2016.gadā noslēgusi ar vairākiem uzņēmumiem par tiesībām piegādāt transportlīdzekļu rezerves daļas.

Starp “Rīgas satiksmes” iepirkumu lietā aizturētajiem ir arī GKR biedrs, “Saskaņas” sponsors Aleksandrs Krjačevs

Viena no personām, kuru Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdzis apcietināt kriminālprocesā par pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” (RS) iepirkumiem, ir SIA “Alkom-Trans” līdzīpašnieks Aleksandrs Krjačeks, kurš ir partijas “Gods kalpot Rīgai” (GKR) biedrs, kā arī ziedojis naudu Rīgas domes valdošajai partijai “Saskaņa” un vēl 2002.gadā arī partijai “Jaunais laiks”, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Uzņēmuma “Alkom-Trans” sekretāre, kura telefoniski atteicās izpaust savu vārdu, aģentūrai LETA sacīja, ka nekomentēs to, vai KNAB ir veicis kratīšanu uzņēmumā. Viņa arī neesot tiesīga komentēt to, vai uzņēmuma lielākais līdzīpašnieks Krjačeks ir aizturēts.

SIA “Alkom-Trans” mājaslapā norādīts, ka 2009.gadā aizsākts jauns virziens sadarbībā ar Čehijas uzņēmumu “Škoda Transportation”, proti, sākta aktīva zemo grīdas tramvaju “Škoda 15T” ieviešana Latvijas tirgū. Tramvajus apkalpo “Alkom-Trans” speciālisti, teikts uzņēmuma mājaslapā.

Krjačekam pieder 60% daļu uzņēmumā “Alkom-Trans”, bet pārējie 40% pieder Sergejam Ecinam.

KNAB datubāzē pieejamā informācija liecina, ka Krjačeks partijai “Saskaņa” 2012.gadā ziedojis 10 000 latu (14 228 eiro), bet šogad – 3000 eiro. Tāpat viņš kopš 2012.gada samaksājis 70 457 eiro biedru naudā partijai GKR.

Pēdējā biedru naudas iemaksa veikta šī gada augustā – 5000 eiro.

Savukārt 2002.gadā viņš ziedojis 4000 latu (5691 eiro) nu jau likvidētajai partijai “Jaunais laiks”.