×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
18. janvāris, 2016
Drukāt

RSU atrasta unikāla fotogrāfija no Jāņa Cimzes simtās gadadienas piemiņas svētkiem

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) pirms gadumijas atrasta sena fotogrāfija pēc ekspertīzes izrādās esam kultūrvēsturei nozīmīga liecība, LA.lv uzzināja RSU.

RSU sabiedrisko attiecību speciālists Edijs Šauers stāsta, ka 2015. gada decembrī kāds vērīgs un godprātīgs RSU darbinieks RSU muzejam nodeva universitātes telpās nejauši atrastu senu fotogrāfiju, kas ierāmēta un uzlīmēta uz kartona.

“Tā kā attēlā ir redzams kāds pasākums, kas saistīts ar dziedāšanu, RSU muzeja darbinieces vērsās pēc padoma pie kolēģiem Rakstniecības un mūzikas muzejā, kuri konstatēja, ka fotogrāfija ir Latvijas kultūrvēsturei nozīmīga liecība,” stāsta Šauers.

Rakstniecības un mūzikas muzeja pētnieki identificējuši, ka attēlā redzamā cilvēku grupa fotografēta Jāņa Cimzes 100. dzimšanas dienas piemiņas svētkos Valkā 1914. gada 21. – 22. jūnijā (pēc vecā stila).

Fotogrāfijā pirmajā rindā ir J. Cimzes semināra audzēkņi; vidū ar balto bārdu Indriķis Zīle – viens no diviem Pirmo Vispārējo dziesmu svētku virsdiriģentiem. Rakstniecības un mūzikas muzeja Pētniecības nodaļas vadītājs Dzintars Gilba uzsver, ka “bilde ir unikāla ar to, ka tajā redzams Indriķis Zīle, jo viņam saglabājies ļoti maz fotoattēlu”.

Attēla tālākajās rindās ir koris vai vairāku koru dalībnieki. Vairākiem rokās notis (brūnos vākos; šāds eksemplārs glabājas Rakstniecības un mūzikas muzejā). Sievietei 4. rindā (1. no labās) rokā pasākuma programma.

Dzintars Gilba uzsvēris, ka fotogrāfija patiešām ir unikāla, tāpēc Rakstniecības un mūzikas muzejs ir pateicīgs kolēģiem no RSU muzeja, kuri šo vērtīgo atradumu nodeva Rakstniecības un mūzikas muzejam krājuma papildināšanai.

“Reizēm ir situācijas, kad pilnīgi negaidīti un necerēti tiek atrasti kādi ar zinātnes, tai skaitā, medicīnas, vai kultūras vēsturi saistīti priekšmeti, un atradējam nav īsti nojausmas par to, vai un cik nozīmīgi būtu šos priekšmetus saglabāt vēsturei. Vienā no labākajiem gadījumiem cilvēks šādā reizē ar atrasto priekšmetu atnāk uz muzeju. Un ir ļoti apsveicami, ja situācijā, kad vienam muzejam piedāvātais priekšmets nav vajadzīgs vai noderīgs, tas tiek piedāvāts citam muzejam – iespējams, ka otra muzeja kolekcijā tieši šāda priekšmeta pietrūkst, un muzejnieki ir laimīgi par iespēju papildināt savu krājumu,” skaidro Rakstniecības un mūzikas muzeja Pētniecības nodaļas vadītājs.

Fotogrāfija turpmāk būs pieejama apskatei Rakstniecības un mūzikas muzejā.

Jānis Cimze bija pedagogs, tautas dziesmu vācējs un harmonizētājs, ērģelnieks, latviešu kora mūzikas pamatlicējs un profesionālās mūzikas aizsācējs. Viņš dzimis 1814. gada 3. jūlijā, miris 1881. gada 22. oktobrī. Savukārt Indriķis Zīle bija Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģents, ērģelnieks, komponists un Jāņa Cimzes vadītā Vidzemes skolotāju semināra skolotājs. Viņš dzimis 1841. gada 19. maijā, miris 1919. gada 15. jūlijā. Indriķa Zīles brālis Mārtiņš Zīle (dzimis 1863. gada 28. janvārī, miris 1945. gada 12. maijā) bija latviešu ārsts internists, universitātes rektors (1927–1929).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+