Kultūra
Mūzika

RSU ērģeles ieskandinās Iveta Apkalna 0

Publicitātes (Nila Viļņa) foto

Šodien plkst. 18 Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) aulā atklās Baltijā lielākās digitālās ērģeles, aģentūru LETA informēja universitātes pārstāve Ieva Nora Gediņa.

Viņa pavēstīja, ka kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri (LNSO) diriģenta Andra Pogas vadībā, RSU jaunieguvumu ieskandinās pasaulslavenā ērģelniece Iveta Apkalna, programmā iekļaujot Johana Sebastiana Baha un Fransisa Pulenka, kā arī latviešu komponistu, tostarp Lūcijas Garūtas, Aivara Kalēja un Ērika Ešenvalda, skaņdarbus.

“Ērģeles harmoniski papildina mūsu aulas īpašo skanējumu, turklāt, to nopietnība un monumentālais skaņas greznums lieliski piestāv akadēmiskiem pasākumiem. Pateicoties ziedotājiem, šādi varam sniegt savu artavu Latvijas ērģeļmūzikai,” norādīja RSU rektors profesors Jānis Gardovskis.

RSU aulā, kas tika atklāta 2009. gadā un ir pazīstama arī kā Pārdaugavas koncertzāle, jau sākotnēji bija paredzētas ērģeles, kas līdzekļu trūkuma dēļ netika uzstādītas. Pateicoties RSU darbinieku, studējošo un absolventu ziedojumiem, atbalstītājiem no mecenātu vidus, kā arī RSU pašas finansiālajām iespējām, nepieciešamie līdzekļi tika iegūti un šī gada sākumā tika sākta Nīderlandes ražotāja “Johannus” digitālo ērģeļu “Ecclesia D450” uzstādīšana.

Pēc Gediņas paustā, RSU ērģeles, kas ir aprīkotas ar 54 reģistriem, paplašināto dubulto akustisko sistēmu, aktīvajiem zemfrekvences skaļruņiem un pēc pasūtījuma veidotu fasādi, sniedz iespēju atskaņot četrus dažādus ērģeļu skanējuma stilus, sākot ar Baroka ēru un beidzot ar simfoniskajiem skaņdarbiem, kas balstīti uz stabuļu ērģeļu ierakstiem. RSU aulā digitālo ērģeļu audio sistēma ir izvietota abās zāles pusēs – katrā pusē atrodas 24 skaļruņi, kas pārraida skaņu 45 grādu leņķī. Stabules nav tikai dekoratīvs elements – tās vienlaikus palīdz formēt skaņu no skaļruņiem, kas atrodas aiz tām.

Biļetes uz atklāšanas koncertu pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

LA.lv