×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
10. decembris, 2013
Drukāt

RSU veikts pētījums par ilgstošu jonizējošās radiācijas ietekmi uz novecošanos

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Trešdien, 11.decembrī plkst. 15.00 Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Rīgā, Dzirciema ielā 16, Hipokrāta auditorijā, Jeļena Reste aizstāvēs promocijas darbu “Jonizējošās radiācijas ilgstošai iedarbībai pakļauto cilvēku novecošanas aspekti”.

Promocijas darbs veltīts aktuālai, līdz šim nepietiekami izpētītai problēmai – nelielu jonizējošās radiācijas devu ilgstošas iedarbības ietekmei uz cilvēka novecošanas procesiem.

Jonizējošo radiāciju arvien vairāk lieto dažādās nozarēs, pasaulē periodiski notiek cilvēka saimnieciskās darbības radītas avārijas, kuru dēļ vidē noplūst liels radionuklīdu daudzums. Lielākai daļai to ir garš pussabrukšanas periods, tādēļ iedzīvotāji tiek pakļauti ilgstošam mākslīgam apstarojumam. Lai varētu laikus rast risinājumus jonizējošā starojuma izraisīto veselības traucējumu novēršanai, svarīgi ir apzināties un detalizēti izprast starojuma iedarbības mehānismus, kā arī radīto bojājumu sekas.

Darba mērķis bija noskaidrot, vai ilgstošai nelielu jonizējošās radiācijas devu iedarbībai pakļautie cilvēki noveco citādi un ātrāk nekā personas, kuras netika pakļautas jonizējošai radiācijai.

Pētījumā tika noskaidrots, ka jonizējošā starojuma nelielu devu ilgstoša iedarbība var modificēt un paātrināt novecošanas procesus cilvēka organismā, un identificētas ilgstošai jonizējošās radiācijas iedarbībai pakļauto cilvēku novecošanas īpatnības, kas palīdz izprast radiācijas ietekmē notiekošos procesus.

Promocijas darbā identificētās radiācijai pakļauto cilvēku veselības problēmas un to rašanās īpatnības dod iespēju adekvāti un savlaicīgi plānot šo cilvēku veselības aprūpi un slimību profilaksi. Darbā ir izstrādāts praktisko ieteikumu komplekss apstaroto cilvēku veselības aprūpes pilnveidošanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+