Pasaulē

RT reģistrējas ārvalstu aģenta statusā 0

Foto – AFP/LETA

ASV Tieslietu ministrija apstiprinājusi, ka Kremļa raidorganizācija RT ir reģistrējusies ārvalstu aģenta statusā.

Ministrija pavēstīja, ka ārvalstu aģenta statusā reģistrējusies Vašingtonā izvietotā kompānija “T&R Productions”, kas atbildīga par RT darbību ASV. Ministrijas paziņojums sekoja pēc tam, kad RT galvenā redaktore Margarita Simonjana pavēstīja, ka ASV varas iestādes ir draudējušas izvirzīt kriminālapsūdzības un aizturēt kompānijas ASV darbības vadītāju, ja RT izlems nereģistrēties.

Vašingtona uzskata RT par Maskavas propagandas ruporu un bija lūgusi tai reģistrēties kā ārvalstu aģentam saskaņā ar ārvalstu aģentu reģistrācijas likumu, kas attiecas un lobijiem un juristiem, kas pārstāv ārvalstu politiskās intereses.

Notiek izmeklēšana arī par ASV prezidenta Donalda Trampa bijušā padomnieka nacionālās drošības jautājumos Maikla Flinna saistību ar RT. Atvaļinātais ģenerālis Flinns 2015. gadā saņēma 33 000 dolāru par piedalīšanos RT banketā, kur viņš sēdēja pie galda līdzās Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam.

Sociālais tīkls “Twitter” pagājušajā mēnesī paziņoja, ka aizliedz RT un raid-organizācijas “Sputnik” reklāmas, šādi reaģējot uz ASV izlūkdienesta konstatēto, ka šie mediji ASV prezidenta vēlēšanu gaitā 2016. gadā izplatījuši maldīgu informāciju.

Krievijas parlaments izstrādā likumprojektu, saskaņā ar kuru raidorganizācijas “Deutsche Welle” (DW), CNN un radiostacijas “Brīva Eiropa/Radio Brīvība” un “Voice of America” (“Amerikas Balss”) var tik atzītas par ārvalstu aģentiem, šādi reaģējot uz ASV vēršanos pret RT, paziņojis deputāts Andrejs Isajevs.

Saskaņā ar likuma grozījumiem, kurus Krievijas parlaments gatavojas pieņemt šodien, Maskava varēs jebkuru ārvalstu mediju pasludināt par “ārzemju aģentu”, paziņojis Valsts domes spīkera vietnieks Pjotrs Tolstojs. Tādējādi Krievija reaģējusi uz ASV spiedienu Kremļa raid-organizācijai RT reģistrēties kā ārvalstu aģentam.

Uz jautājumu, kuri mediji konkrēti varētu tikt atzīti par “ārvalstu aģentiem”, Tolstojs atbildēja, ka “tie ir mediji, kas saņem naudu no ārvalstu valdībām neatkarīgi no to īpašnieku struktūras”.

Saskaņā ar aģentūras TASS sniegto informāciju par “ārvalstu aģentiem var tikt atzīti jebkuri mediji, kurus finansē starptautiskās vai ārvalstu organizācijas vai arī ārvalstnieki.

Tolstojs norādīja, ka “ārvalstu aģentu” sarak-stā iekļautie mediji tiks pakļauti tādiem pašiem noteikumiem kā nevalstiskās organizācijas, kas iekļautas šādā sarakstā, pamatojoties uz 2012. gadā pieņemto likumu. Šādiem medijiem būs jā-sniedz “atbilstošas atskaites un, visticamāk, jāmarķē savi produkti,” piebilda parlamenta apakšpalātas vicespīkers.

Daudzas nevalstiskās organizācijas, kas tikušas pakļautas 2012. gada likuma normām, bijušas spiestas pārtraukt savu darbību.

LA.lv