Latvijā
Izglītība

RTU: Pret studiju darbu pirkšanu jāvēršas sevišķi bargi0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Pixabay.com

Studiju darbu pirkšana ir plaģiāta paveids, un pret to ir jāvēršas sevišķi bargi, pārliecināta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Studiju departamenta direktore Ilze Birzniece.

Birzniece norādīja, ka plaģiātisma un citi akadēmiskā godīguma pārkāpumu gadījumi studiju darbos RTU tiek konstatēti un šie gadījumi ir ļoti dažādi.

Dažādas ir arī sekas, skaidroja augstskolas pārstāve.

Gadā RTU tiek konstatēti daži desmiti dažādas pakāpes plaģiāta gadījumu. Nopietnākie pārkāpumi ir studiju noslēguma darbos, kuru rezultātā students netiek pielaists pie darba aizstāvēšanas, pastāstīja Birzniece.

RTU ir pasākumu komplekss izpratnes par akadēmisko godīgumu padziļināšanai – par šiem jautājumiem tiek izglītoti gan studenti, gan akadēmiskais personāls, pastāstīja Birzniece.

Augstskolā darbojas akadēmiskā godīguma kodekss, kurā ir paredzēta konkrēta procedūra akadēmiskā godīguma pārkāpumu konstatēšanās gadījumā un dažādas sankcijas, tajā skaitā atskaitīšana no universitātes.

Studiju darbu pirkšana arī ir plaģiāta paveids un pret to ir jāvēršas sevišķi bargi, pārliecināta Birzniece. Lai izvairītos no šādiem gadījumiem, RTU dažādo mācību metodes, prasības noslēguma darbos, tādējādi samazinot iespēju, ka šādus darbus vispār būtu iespējams nopirkt. Lai izskaustu plaģiātu, RTU notiek sistemātiska kontrole noslēguma darba izstrādes gaitā.

RTU gadījumā plaģiāta iespēju studiju darbos samazina visai sarežģīti tehniskie uzdevumi, skaitliskie aprēķini, kā arī tas, ka tehnoloģijas strauji attīstās un mainās, kas raksturīgi tehnisko jomu darbiem, pastāstīja Birzniece.

Studiju procesā RTU izmanto divus nozīmīgus plaģiātisma kontroles rīkus – kopš 2015.gada daļas RTU studiju programmu noslēguma darbu tiek pārbaudīti vienotajā datorizētajā plaģiātisma kontroles sistēmā, bet kopš 2018.gada RTU izmanto pasaules vadošo tekstu sakritības pārbaudes rīku “Turnitin”.

Savi specifiski kontroles rīki ir arī atsevišķām RTU fakultātēm. Visas šīs sistēmas palīdz atklāt plaģiātisma gadījumus.

RTU ir arī Eiropas Akadēmiskā godīguma tīkla (European Network for Academic Integrity – ENAI) dalībniece un viena no dibinātājām, kur aktīvi darbojas, daloties pieredzē un izglītojoties ar akadēmisko godīgumu saistītos jautājumos. Piemēram, pagājušā gada oktobrī RTU notika un plaši tika apmeklēta ENAI konference “Akadēmiskā godīguma kultūras veidošana izglītībā”, kurā piedalījās vadošie eksperti akadēmiskā godīguma jautājumos no 12 valstīm.

Kā ziņots, bijušais Daugavpils Universitātes rektors Arvīds Barševskis aicinājis tiesībsargājošās iestādes pievērsties studiju noslēguma darbu tirgošanas izskaušanai. Barševskis pauda, ka viņš ir satraukts par sludinājumu portālos ievietotajiem sludinājumiem par iespēju studentu vietā uzrakstīt studiju noslēguma darbus.

Viņaprāt, šādam biznesam nevajadzētu pastāvēt ne legāli, ne nelegāli, savukārt akadēmiskajam godīgumam ir jākļūst par Latvijas augstākās izglītības sistēmas vienu no pamatakmeņiem. Barševskis arī uzsvēra, ka augstskolu iekšējos normatīvajos aktos ir jābūt paredzētām sekām, kas studentam iestājas, ja tiek konstatēts, ka studiju darbs ir nopirkts.

Patlaban ir noteiktas sekas situācijām, kad studentu darbos tiek konstatēts plaģiāts. “Manuprāt, par studiju darbu pirkšanu jābūt bargākajam sodam – atskaitīšanai,” pauda Barševskis.

Saistītie raksti
Sludinājumu portālā “ss.com” patlaban izvietoti teju 300 sludinājumi ar piedāvājumiem palīdzēt rakstīt vai studentu vietā uzrakstīt studiju noslēgumu darbus.

Sludinājumu sadaļā tāpat tiek pārdoti arī jau izstrādāti darbi, norādot to tēmu. Ne visos sludinājumos ir norādītas cenas, taču no atsevišķiem sludinājumiem var noprast, ka eseju rakstīšana var izmaksāt dažus desmitus eiro, taču studiju noslēgumu darbu – kursa darbu, bakalaura darbu, maģistra darbu – izstrāde var izmaksāt arī vairākus simtus eiro. Sludinājumu tekstos bieži tiek norādīts, ka darbus raksta speciālistu komanda, turklāt nereti uzrakstīt studiju darbu varot arī ļoti īsā termiņā.

LA.lv
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1779. gada 7. decembrī. Rātskunga Brederlo dārgumi
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Petraviča par sirmgalves nāvi pansionātā: notikumi “Laucienē” prasa rūpīgu apstākļu izvērtēšanu 3
15 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rūjienā Pūci uz tikšanos par reformu sagaida ar lauksaimniecības tehnikas rindām 3
16 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Vai panākumu atslēga būs “ārējie spēlētāji”?
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Svētdien Latvijā būs gaišāks laiks: jaunākā prognoze
44 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
SM nosauc summu, par cik gatava no miljonāriem atpirkt zemi Biķerniekos
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Eksperts par to, kas ir satraucoši un pat bīstami saistībā ar vēlēšanām Rīgā 4
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
Melbārža kvartets Eiropas kausa posmā paliek aiz četrām Vācijas ekipāžām
1 stunda