×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
5. jūlijs, 2016
Drukāt

Rubenē pieminēs “Indriķa hronikas” autoru (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rubenes baznīca.

Turpinot iedibināto tradīciju, svētdien, 10. jūlijā, Kocēnu novada Rubenē, vietā, kur savulaik Imeras katoļu priesteris Indriķis sarakstīja bagātīgāko no vēsturiskajiem pirmavotiem par tagadējās Latvijas un Igaunijas teritoriju – Indriķa Livonijas hroniku – jau otro reizi notiks pasākums “Indriķa diena”, LA.lv uzzināja Kocēnu novada domē.

Šajā dienā plkst. 11 Rubenes baznīcā notiks dievkalpojums ar senās mūzikas vokālās grupas “Ars Antiqua Riga” dalību, savukārt plkst. 13 Rubenes baznīcas dārzā visi tiek aicināti uz dziedātājas Martas Ritovas koncertu. Kocēnu novada domes attīstības nodaļas vadītāja Eva Eglīte skaidro, ka Martas Ritovas muzicēšana šajos svētkos nav nejaušība, jo Martas dēla vārds ir Indriķis un viņš ir kristīts tieši Rubenes baznīcā.

Plkst. 13.45 tiks atklāta vēsturnieka un Limbažu muzeja galvenā speciālista Gundara Pleša veidotā instalācija “Pa Hronikas pēdām” atklāšana Baltajā mājā. Lai gan pati ēka netiek apdzīvota, viena no tās telpām īpaši pielāgota mākslas radīšanai un rādīšanai.

Plkst. 14.15 Rubenes pamatskolā sāksies konference par Rubenes kultūrvēsturisko mantojumu. Konferencē piedalīsies vairāki referenti – dr. hist., asoc. prof. Harijs Tumans, dr. hist. eccl. Andris Priede, dr. art., prof. Jānis Kalnačs. Konferenci atklās un vadīs Rubenes evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Artis Eglītis.

Pasākuma noslēgumā plkst. 17 Rubenes baznīcas dārzā notiks pasākums gardēžiem “Mielasts pie Indriķa”, kad klātesošajiem būs iespēja mieloties ar īpašu zupu, kas tiks pagatavota pēc senas receptes no 1795. gadā Rubenē drukātās pirmās pavārmākslas grāmatas latviešu valodā.

Ieeja uz visiem Indriķa dienas pasākumiem – bez maksas.

Rubenes evaņģēliski luteriskā baznīca celta 13. gadsimtā. Sākotnēji tā bijusi koka ēka, taču tagadējo izskatu baznīca ieguvusi 1739. gadā, ietverot tajā 14. gs. būvētās baznīcas altārdaļu. 2000. gadā, mainot baznīcas altārdaļas grīdu, tika atrastas senaizmirstas kapenes. Visticamāk, tās ir senās vecbaltiešu dzimtas – Patkulu kapenes. Patkulu dzimtai piederēja tuvējās Vaidavas, Ķieģeļu, Podzēnu, arī Vecates un citas muižas. Uz sienas apmetuma saglabājušies trīs, iespējams, 18. gs. rakstīta teksta fragmenti vācu valodā no Ijāba grāmatas un Jāņa evaņģēlija.

Pasākumu “Indriķa diena” organizē Kocēnu novada dome, Rubenes evaņģēliski luteriskā draudze, Lutera akadēmija.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kopš E.S. verojama uzkrītoša krustnešu slavinašana. Amorāli.

Draugiem Facebook Twitter Google+