×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
19. septembris, 2013
Drukāt

Rudenī negantas vētras mīsies ar skaistām atvasaras dienām

LETALETA

Svētdien neilgi pirms pusnakts – plkst.23.44 – sāksies astronomiskais rudens, kad nakts un diena būs vienāda garuma, bet turpmāk naktis kļūs garākas par dienu. Dienas kļūs ne tikai tumšākas, bet arī lietainākas un vējainākas.

 

Īsti rudenīgus laika apstākļus izjutīsim jau jaunnedēļ, kad gaidāmas pirmās rudens vētras, intervijā portālam “LA.lv” stāsta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķe Laura Krūmiņa. Viņa gan norāda, ka šoruden gaidāmas arī siltas un saulainas atvasaras dienas. Savukārt to, kad atnāks ziemīgi laika apstākļi, šobrīd vēl ir pāragri prognozēt. Tomēr sinoptiķi lēš, ka šobrīd lielāka varbūtība ir tam, ka ziema būs siltāka par normu.

Šķiet, ka pavasara šogad vispār nebija – pēc ziemas uzreiz nāca vasara. Kādi laika apstākļi šogad bija salīdzinājumā ar citiem gadiem?

L. Krūmiņa: Tiešām, pavasaris bija ļoti, ļoti īss. Pēc mūsu novērojumu staciju datiem pēdējā sniega sega nokusa 18. aprīlī. Saistībā ar silta laika strauju iestāšanos bija arī ļoti straujš palu process, kas šogad bija ļoti intensīvs. Mēs varam teikt, ka jau no 16.maija Latvijā bija atnākusi vasara, pat nedaudz agrāk bija vasarīgas gaisa temperatūras, piemēram, 9.maijā bija ļoti karsts, kad uzstādīts jauns konkrētās dienas karstuma rekords.

Šā gada maijs Latvijā ir bijis vissiltākais, kāds jebkad piedzīvots mūsu meteoroloģisko novērojumu vēsturē.

Vasara šogad sākās mēnesi agrāk nekā parasti – ierasti vasara iestājas ap 19.jūniju, kad diennakts vidējā temperatūra stabili paaugstinās virs +15 grādiem pēc Celsija. Vasara turpinājās līdz pat 24.augustam – pēc tam jau diennakts vidējā temperatūra bija zem +15 grādu atzīmes ar atsevišķiem izņēmumiem sevišķi piekrastes rajonos. Rīgā vasara beidzās tikai 13.septembrī un šīs nedēļas sākumā – jūras piekrastē. Kopumā valstī vasara beidzās 24.augustā jeb tuvu normai. Parasti rudens iestājas ap 27.augustu, tātad šogad trīs dienas ātrāk tas notika. Kopējais vasaras garums iznāca 100 dienas un tas ir mēnesi vairāk nekā parasti, kas ir 69 dienas. Rekords vasaras ilguma ziņā nav sasniegts – kopš 1961.gada mums vēl ir bijušas garākas vasaras.

Visgarākā meteoroloģiskā vasara bija 2002.gadā – ilga kopumā 107 dienas. Arī 1979.gadā bija samērā gara vasara – 103 dienas. Šā gada vasaras ilguma rādītājs ir tuvu rekordam.

Kāds tad gaidāms rudens, ja pavasaris bija salīdzinoši īss un vasara viena no garākajām novērojumu vēsturē, un kad varētu gaidīt pirmo sniegu?

Tuvāko desmit dienu laikā sniegs noteikti nav gaidāms, bet laika apstākļi kļūs pavisam rudenīgi un vēsāki. Tik ļoti silts, kā bija septembra sākumā, kad dienā bieži vien gaisa temperatūra bija virs +20 grādiem, vairs nebūs. Salīdzinoši maz būs pavisam sausu dienu. Aizvadītajā nedēļā ilgstoši lija Latvijas rietumu daļā un arī nākamnedēļ gaidāms lietains laiks visā Latvijā – vietām gaidāms stiprs lietus un vēji iegriezīsies no ziemeļu puses, atnesot vēsākas gaisa masas.

Nākamās nedēļas otrajā pusē gaisa temperatūra pat dienas laikā nepārsniegs +15 grādus. Tātad – iestāsies patiesi rudenīgs laiks ar tādu brāzmainu, ziemīgāku vēju.

Kas gaidāms ilgākā laika posmā?

Tāda ļoti strauja gaisa temperatūras pazemināšanās nav gaidāma. Tuvāko četru nedēļu prognoze – līdz 20.oktobrim – nesola strauju temperatūras pazemināšanos un ātru ziemas iestāšanos. Šķiet, ka šie rudenīgie laika apstākļi turpināsies – ar lietu, stipru vēju un rudens vētrām piekrastes rajonos. Tās gaidāmas jau nākamajā nedēļā, kad vēja ātrums pārsniegs 21 metru sekundē. Tiesa, būs arī “sausāki periodi’ – tad naktis būs vēsākas un dienas siltākas, ar saulainu laiku.

Šķiet, ka oktobra mēnesī kopumā vēl nav gaidāms īpaši auksts laiks. Kāda vēsa diena varētu būt, bet tādi ļoti auksti laika apstākļi, lai varētu runāt par ziemas tuvošanos, oktobrī vēl neiestāsies.

Tātad rudenī būs rudenīgi laika apstākļi un nekādi īpaši pārsteigumi šobrīd netiek prognozēti?

Jā, rudenī būs rudenīgi laika apstākļi – tuvākā nedēļa ar biežiem lietiem, pēc tam iezīmējas tādi periodi, kad līs salīdzinoši retāk. Tad varētu sagaidīt kādu skaistu atvasaras dienu, kad uzspīd saule, un kad sarkanīgās un dzeltenīgās koku lapas izskatās īpaši krāšņi. Vidējā diennakts gaisa temperatūra būs ap normu vai nedaudz virs normas jeb ap +7, +10 grādiem. Siltākās dienās gaisa temperatūra saulē var sasniegt kādus +15, +18 grādus. Tātad nekādus pārsteigumus laika prognozes rudenim pagaidām neuzrāda. Tiesa, ilgāka termiņā tādus arī ir grūti prognozēt. Ilgtermiņa laika apstākļu prognozes uzdevums ir parādīt kopējo tendenci, un tā šobrīd neparāda, ka oktobrī varētu iestāties ziemīgi laika apstākļi vai ka varētu būt ļoti silts laiks (..). Prognozes rāda, ka visā Ziemeļeiropas reģionā rudens būs samērā silts – gaisa temperatūra būs virs, ne zem normas. Līdz ar to šobrīd ļoti agru stabilu sniega segu šobrīd prognozēt negribētos.

Pirmais sniegs Latvijā varētu uzsnigt arī vienā aukstā rītā. Tas pie mums iepriekš ir novērots arī septembra mēnesī, un tā ir visai reta parādība šim mēnesim. Oktobrī gan sniegs ik pa laikam uzsnieg, taču stabila sniega sega neveidojas.

Nupat medijos izskanēja ziņa, ka meteorologi citviet Eiropā prognozē – gaidāmā ziema būs visai barga. Kādas ir prognozes ziemai Latvijā?

Runājot par visu Ziemeļeiropas reģionu, nevar prognozēt, ka ziema varētu nākt ar ļoti, ļoti zemām temperatūrām. Lai gan šobrīd ir grūti paredzēt laika apstākļus tik tālā termiņā – janvārī un februārī. Par to varētu sākt runāt novembrī – tad varētu skatīties, kādi varētu būt laika apstākļi ziemas mēnešos. Pēc aptuvenām prognozēm pašreiz izskatās, ka siltums prognozēts ar lielāku varbūtību nekā ļoti stiprs sals. Tas nozīmē, ka ir augstāka varbūtība tam, ka ziema būs samērā silta. Protams, nav izslēgts, ka kādā brīdī uzsnieg sniegs, bet aukstu laiku un stabilas sniegas segas izveidošanos tuvākajos mēnešos šobrīd prognozes neuzrāda.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+