Latvijā
Sabiedrība

Rudenī skatīs atraitnes prasību atzīt Maligina testamentu par viltojumu0

Foto – Shutterstock

Rīgas rajona tiesas nams Jūrmalā šī gada 21.septembrī plkst.10 skatīs pērnā gada decembrī mirušā uzņēmēja Valērija Maligina atraitnes Elīnas Maliginas prasību, kurā viņa prasa atzīt mirušā “Olainfarm” īpašnieka testamentu par viltojumu, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Maliginas advokāts Pāvels Rebenoks aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja, ka par atbildētājām šajā lietā norādītas Maligina meitas, kuras atbilstoši testamentam mantojušas tēva īpašumus. Līdz ar lietas ierosināšanu mantojuma lieta esot apturēta. Mantojuma apliecības 13.aprīlī netiks izsniegtas, kamēr nebūs noregulējums šajā ierosinātajā lietā, stāstīja advokāts. Saskaņā ar likumu civillietās ir iespējams izlīgums, taču šāds noregulējums būtu atkarīgs no atbildētāju pozīcijas.

“Mēs uzskatām, ka 16.janvārī nolasītais testaments neatspoguļo Maligina pēdējo gribu. Pēdējā griba bija cita un to mēs varam tiesā pierādīt ar dokumentiem un liecībām. Mums ir pamats uzskatīt, ka 2016.gada 16.februārī parakstītais testaments ir viltojums,” paziņoja advokāts. Viņš gan patlaban publiski atturējās atklāt Maliginas rīcībā esošo pierādījumu bāzi.

Advokāts vērsa uzmanību, ka testaments ir latviešu valodā, kas radot “pamatotas šaubas”, jo viņa latviešu valodas zināšanas neesot bijušas tik augstā līmenī.

Savukārt nesen izplatītajā atklātajā vēstulē Maligina meitas Irina Maligina un Nika Saveļjeva norādīja, ka viņas neizprot Elīnas Maliginas rīcību, jo viņai ir tiesības izprasīt mantojuma astoto daļu un viņa ir vērsusies pie notāra, lai to izdarītu. Taču vienlaicīgi viņa arī apstrīd testamenta likumību, tādējādi radot neizprotamu situāciju, jo “no vienas puses viņa testamentu atzīst, pieprasot daļu, kas pienākas atbilstoši likumam, tomēr no otras puses – apstrīd tiesā,” skaidrots vēstulē.

“Pēc pēdējās dienās izskanējušās informācijas publiskajā telpā mums visiem sajūtas ir ļoti līdzīgas – tēvs ir pelnījis cienījamu attieksmi, nevis nomelnošanu no saviem it kā tuviem cilvēkiem,” teikts Maliginu publiskajā paziņojumā, “Elīnas Maliginas lēmums kavēt mantojuma procesu un prasīt testamenta atcelšanu tiesā, kā vienu no argumentiem izmantojot viņa rīcībspējas apšaubīšanu, liek uzdot jautājumus par šāda soļa patiesajiem motīviem. Kādu mērķu vadīta Elīna vēlas apšaubīt testamentu, kuru tēvs sastādījis neilgi pirms laulības noslēgšanas ar Elīnu 2016.gadā?”

“Atbilstoši likumam Elīna Maligina kā laulātā var izprasīt neatņemamo mantojuma daļu, proti, vienu astoto daļu no mantojuma apmēra, tāpēc viņa ir vērsusies ar iesniegumu pie notāra. Tomēr, acīmredzot, ir par maz, un viņa iesniegusi prasības pieteikumu tiesā par testamenta apstrīdēšanu, tādējādi pretendējot uz daudz lielāku mantojuma daļu,” teikts Maligina meitu paziņojumā.

Maligina meitas uzsver – ja tiek iets tik tālu un no sievas puses tiek apšaubīta viņu tēva rīcībspēja, “lai par katru cenu apstrīdētu testamenta autentiskumu”, “vai nerodas loģisks jautājums – vai 2016.gadā noslēgtā laulība arī nav apšaubāma šo pašu viņas minēto “iemeslu” dēļ”? Viņas uzskata, ka izmantotie argumenti ir necienīgi.

“Kā redzams, pašlabuma tīkošana un mantkārība var ņemt virsroku, mudinot pārkāpt jebkuras robežas. Nenoliedzami – ikvienam ir tiesības apstrīdēt dažādu dokumentu autentiskumu, tomēr jāvērtē, kādi argumenti tiek lietoti un kādas ētiskās robežas tiek pārkāptas,” raksta Maligina meitas.

Maligina meitas apgalvo, ka viņu mērķis esot saglabāt “Olainfarm” kā vienu no vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem un farmācijas nozares līderiem un radīt priekšnoteikumus tā turpmākai sekmīgai attīstībai. “Mums ne prātā neienāktu rīkoties apšaubāmā veidā pretēji ikviena mantinieka likumīgajām tiesībām, likumam vai pretēji mūsu tēva pēdējai gribai,” teikts viņu paziņojumā, “ikviens savā dzīvē veic dažādas izvēles, un mums nav ne vēlmes, nedz tiesību tēvam kaut ko pārmest. Tāpat kā mēs apzināmies, ka par savu rīcību un kļūdām esam atbildīgas pašas. Viņa vārds un paveiktais ir daudzkārt lielāks par atsevišķu personu mantkārību un izmantotajām metodēm.”

Zvērināta notāre Valda Vaivara, kas janvārī nolasīja Maligina testamentu, iepriekš aģentūrai LETA norādīja, ka iespējamie mantinieki, kreditori un citas personas, kas ir tiesīgas uz mantojumu, līdz šodienai, 13.aprīlim, var pieteikties uzņēmēja mantojumam vai to apstrīdēt. Taujājot, cik potenciālo mantinieku vai kreditoru Maligina testamentam līdz šodienai pieteikušies, notāres birojā aģentūrai LETA attiecās minēto informāciju atklāt, norādot, ka tā ir konfidenciāla.

Jau ziņots, ka 16.janvārī nolasītajā AS “Olainfarm” vadītāja testamentā bija minētas uzņēmēja trīs meitas, no kurām divas ir pilngadīgas, bet uzņēmēja atraitne tajā netika minēta.

Atbilstoši nolasītajam testamentam Maligina daļas uzņēmumos AS “Olainfarm” un SIA “Olmafarm” vienādās daļās mantos viņa bērni. Kā aģentūru LETA informēja “Olainfarm” pārstāvis, valdes loceklis Salvis Lapiņš, atbilstoši testamentam mantinieki turpmāko piecu gadu laikā nedrīkstēšot atsavināt vai dāvināt mantotās uzņēmumu daļas.
Maligins mūžībā aizgāja 2017.gada decembrī 52 gadu vecumā.

Maligins tieši un pastarpināti caur SIA “Olmafarm” bija lielākais “Olainfarm” īpašnieks. “Olmafarm” pilnībā piederēja Maliginam. “Olmafarm” piederēja 42% daļu, bet Maliginam 26% akciju, liecina biržas “Nasdaq Riga” dati.

Saistītie raksti

“Olainfarm” nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. Kompānijas akcijas kotē “Nasdaq Riga” oficiālajā sarakstā. “Olainfarm” koncerna kopējais apgrozījums 2016.gadā sasniedza 110,693 miljonus eiro, bet koncerna peļņa 2016.gadā bija 11,586 miljoni eiro.

Laikraksta “Dienas Bizness” pērn veidotajā Latvijas 100 bagātāko cilvēku sarakstā Maligins tika ierindots 7.vietā ar 70 miljonu eiro turību.

LA.lv