×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
16. aprīlis, 2014
Drukāt

Rudenī zinās, kāpēc ielūza “Maximas” (1)

Foto: Timurs SubhankulovsFoto: Timurs Subhankulovs

Zolitūdes lielveikala "Maxima" konstrukcijas brucināšanas eksperiments. Izmeklēšanas eksperimentam izveidotais baseins uz sabrukušā Zolitūdes lielveikala "Maxima" jumta, kas tiks piepildīts ar ūdeni un tā masa radīs labvēlīgus apstākļus konstrukciju sabrukšanai. Zolitūde. 15/04/2014 foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avîze

Vakar agri no rīta Rīgā, Zolitūdē, drēgnā miglā Valsts policijas piesaistītie eksperti sāka eksperimenta aktīvo fāzi, kuras uzdevums noskaidrot, pie kādas slodzes un kāpēc salūza lielveikala “Maxima” jumta kopnes, kā dēļ sabruka jumts un aizgāja bojā 54 cilvēki.

Jau iepriekš tika veikti sagatavošanās darbi: nostiprinātas un pēc tam no stiprinājumiem atbrīvotas divas kopnes, identiskas tām, kas salūza pagājušā gada 21. novembrī. Eksperimentam izmantotās kopnes arī pilnīgi identiski salūzušajām tur jumtu. Vakar bija paredzēts, ka kopnes dažas stundas turēs savu un jumta svaru, bet pēc tam pamazām tiks piepildīti uz jumta esošie ūdens baseini, kas tiks darīts ļoti lēni un tik ilgi, līdz kopnes lūzīs. Visas maiņas jumta nestspējā fiksēs smalkas mērierīces un cita veida zinātniskā tehnika.

Kā paskaidroja Valsts policijas galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins, ekspertīzes rezultāti būšot zināmi rudens otrajā pusē. Tad arī būšot skaidrs, kādos projektēšanas, celtniecības darbu posmos meklējami traģēdijas iemesli. Tāpat tiks veikts kontrolēts ugunsgrēks un tā dzēšana, lai konstatētu, vai jumta stiprību nav ietekmējis ugunsgrēks “Maxima” būves celtniecības laikā: konstrukciju nestspēju varēja mazināt gan uguns, gan tā dzēšanai izmantotais ūdens.

A. Grišins apliecināja, ka sabiedrība par izmeklēšanu tiek informēta tik daudz, cik daudz tas nevar ietekmēt potenciāli vainīgo aizstāvēšanos tiesā, bet par lietisko pierādījumu pazaudēšanu, tostarp, kādu sazāģētu kopni atbildēja: “Ja mēs runājam par bažām, ka ir pazuduši kaut kādi lietiskie pierādījumi, tad vēlētos apliecināt, ka bija kopne, kuru procesa virzītājs, piesaistot būvniekus “Re & Re”, trešajā traģēdijas dienā sazāģēja. Mazākās daļas no kopnes ir aizvestas policijas pavadībā un šobrīd atrodas apsargātā angārā Nodrošinājuma valsts aģentūrā. Palikusī daļa no kopnes atrodas šeit sagruvušajā lielveikalā. Nav nekāda pamata bažām, ka lietiskie pierādījumi pazuduši.”

Šobrīd bijušā lielveikala “Maxima” teritorija ir apjozta ar metāla žogu, uz kura vīd daži Latvijas karogi un sēru lentes. Cilvēki pie žoga eksperimenta laikā nepulcējās, vien dažs piestāja, ejot ikdienas gaitās. Nav jau arī ko redzēt, ja neskaita nedaudzu dzeltenās vai oranžās krāsas atstarojošās vestēs un ķiverēs tērptu cilvēku rosīšanos ēkā un ap to. Jumta nobrukums plānots kā viens īss brīdis.

Pie žoga nolikti daži vainagi un ziedu pušķi, svecītes un rotaļlietas. Uz asfalta redzami bērnu zīmējumi. Kopumā pussabrukušais objekts izskatās pēc drūmi pelēka mauzoleja, tāpēc saprotama apkārt dzīvojošo ļaužu nepatika pret tādu skatu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Es jau tagad to zinu: tāpēc, ka vajadzēja padzīt Dombrovski un Pabriku.

Draugiem Facebook Twitter Google+