Mobilā versija
+21.9°C
Vineta, Oļegs
Ceturtdiena, 17. augusts, 2017
23. februāris, 2015
Drukāt

Rudens avenes jāapgriež

Foto - Uldis MuzikantsFoto - Uldis Muzikants

“Kā un kad jāapgriež vēlās rudens avenes? Uz zariem dažreiz parādās tumši plankumi. Kas tā par slimību, un kā ar to cīnīties? Vai iespējams iztikt ar dabas līdzekļiem (pelniem u.c.)?” A. ZADOVSKA VALMIERĀ

Rudens avenes vajag apgriezt jau rudenī tūliņ pēc noražošanas. Ja tas nav izdarīts, tagad, pavasara pusē, jāsagaida dārza darbiem piemēroti laika apstākļi un aveņu dzinumi steigšus jānogriež, skaidro LLU mācību un pētījumu saimniecības “Vecauce” augļkopības nozares vadītāja Svetlana Jarmoliča. Avenēm atstāj aptuveni pussprīdi augstus celmiņus. Ražos arī avenes, kam nav apgriezti stublāji. Ogas ienāksies agrāk, taču kopīgā raža būs daudz mazāka un kvalitāte – sliktāka.

Slimību, kas bojā avenes, varētu noteikt, tikai redzot augu vai veicot analīzes. Taču, ja uz dzinumiem parādās tumši plankumi, miza plaisā, tā varētu būt slimība, ko tā arī sauc – mizas plaisāšana. Šī kaite visvairāk posta vasaras avenes, kuras ražo uz pērnajiem dzinumiem un uz kurām slimība var labāk attīstīties. Rudens avenēm mizas plaisāšana parasti nenodara lielu postu, jo visas virszemes daļas katru gadu tiek nogrieztas. Tāpēc tām nekādus preparātus nelieto.

Ja slimība piemeklē vasaras avenes, uz stublājiem redzamas violetas strīpiņas, miza sāk plaisāt un dzinumi var nokalst. Profilaksei pret šo kaiti agri pavasarī, kamēr lapas nav plaukušas, lieto varu saturošus preparātus (Bordo, Čempions). Bordo šķīdumu lieto jau izsenis, un tas nav uzskatāms par pārāk spēcīgu ķīmiju. Lai ierobežotu plaisāšanu, palīdz arī Efektors. To izmanto, tiklīdz parādās violetās strīpiņas, pirms ziedēšanas un pēc ražas novākšanas. Slimos zarus pēc nogriešanas sadedzina.

Protams, var likt lietā arī tautas metodes un agri pavasarī, mitrā laikā, dzinumus un dobes apkaisīt ar pelniem, tomēr tas vairāk būs kā papildmēslojums, nevis drošs līdzeklis pret kaitēkļiem un mizas plaisāšanu.

Profilakses nolūkos jāraugās, lai dārza avenēm blakus neaugtu pret plaisāšanu ieņēmīgās meža avenes un savvaļas kazenes. Avenes stāda saulainā vietā, kur ogulājiem piekļūst vējš, lai ātrāk nožūtu augu lapas un kāti. Nezāles ļoti ierobežo gaisa plūsmu starp augiem, tāpēc svarīgi ir apkarot nezāles. Jāizvairās arī no pārmēslošanas, it īpaši ar slāpekli, jo tas veicina ļoti ieņēmīgo sulīgo auga audu pārmērīgu augšanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+