Foto-golubka57/Fotolia

Rudens avenes: kā var iegūt lielāku ražu 0

“Ja avenes laistītas, tām šogad ir laba raža. Nelaistītajām ogas sīkas. Rudens avenes sākušas ražot agrāk nekā citus gadus. Ir cerība, ka tās pagūs nogatavināt bagātīgu ražu,” novērojis aveņu audzētājs Inārs Labrencis Allažu pagastā.

Reklāma
Reklāma
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Lasīt citas ziņas

Audzētājs saviem ogu laukiem kā labākās izvēlas šķirnes ‘Polka’ un ‘Polana’. Šīs šķirnes ieteicamas arī mazdārziņiem. ‘Polka’ citos gados ienākas agrāk par ‘Polanu’, taču šogad abas ražo vienlaikus. ‘Polkai’ ogas ir saldākas un lielākas.

Rudens avenes salnas nebiedē, taču -3 grādu sals tām jau ir postošs, kad nelīdzēs nekāda segšana. Piemēram, pērn nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ izdevās iegūt tikai pusi ražas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai iegūtu pēc iespējas lielāku rudens aveņu ražu, tās var pasteidzināt. Šim nolūkam pavasarī uz augsnes klāj agroplēvi. To atstāj, līdz dzinumi izauguši 30–40 cm gari un ceļ augšā segumu. Šādi ogu ienākšanās laiku var paātrināt par nedēļu vai divām. Mazdārziņā, daļai dobes uzklājot segumu, no vienas šķirnes ogām var iegūt dažāda agruma ražu.

* Agrotīkla klāšana uz avenēm, kad tām jau ir ogas, nepalīdzēs ražai ienākties straujāk.

* Katru gadu jāņem jauns agrotīkls, jo vecais uz dzinumiem tiek sapluinīts.

Pēc nolasīšanas avenes svaigas saglabājas tikai pāris dienu. Ja nopirktās ogas glabājas ilgi un nebojājas, tās ir apstrādātas ar kādu ķīmiju, tādēļ vislabāk ogas pirkt tieši no audzētāja vai arī pašam doties lasīt uz aveņu plantācijām. Daudzas saimniecības piedāvā šādu abpusēji izdevīgu pasākumu.

* Avenes būs ilgāk svaigas, ja pēc nolasīšanas tās turēs ledusskapī.

Ja visu ražu nevar pagūt apēst, ogas var sasaldēt. Aveņu audzētāja ģimenē populāra metode ir rudens aveņu iesaldēšana. Pēc atlaidināšanas tās saglabās gan formu, gan garšu.

Var arī ogas sablendēt ar nelielu cukura daudzumu un gardo masu glabāt trauciņos saldētavā.

* Vasaras avenes iesaldēšanai neder – tās kļūst negaršīgas, skābas, sašķīst pēc atlaidināšanas.

Patlaban traki savairojušās lapsenes, kuras posta arī aveņu ogas. Lielaudzētāji neko nevar izdarīt, jāsamierinās, ka daļa ražas ir sabojāta un tirgum neder. Savā mazdārziņā var avenājā sakārt traukus ar rūgstošiem zaptsūdeņiem. Lapsenes dosies mieloties un noslīks.

Reklāma
Reklāma

* Mājas apstākļos var izmantot arī lapseņu pabojātās ogas, kurām cietis tikai izskats. Tās labi der ievārījumam.

Rudens avenes ir ērti kopt – tās ik rudeni pēc ražas novākšanas vai agri pavasarī (aprīlī) nogriež līdz zemei. Aveņu audzētājam vajadzīgi stādi, tāpēc viņš avenes griež pavasarī, lai labāk redzētu, kur stādiņš rokams.

Kad rudens avenes noražojušas, Ināra saimniecībā tās mēslo. Rudenī dod kālija sulfātu un superfosfātu, bet agri pavasarī dod komplekso mēslojumu, kurā NPK saturs varētu būt ap 11:11:22. Kad dzinumi ir 20–30 cm gari, avenes mēslo ar amonija salpetri.

* Mazdārziņos, kuros lieto tikai dabīgas izcelsmes mēslojumu, rudenī aveņu dobes nober ar satrūdējušiem kūtsmēsliem vai kompostu.

Vasaras avenēm pēdējais laiks izgriezt noražojušos dzinumus, ja tas vēl nav izdarīts. Uz šiem dzinumiem pārziemo slimību ierosinātāji un kaitēkļi, tāpēc tos sadedzina. Lielaudzētāji pret slimībām var lietot iedarbīgus preparātus, taču mazdārziņu saimniekiem tie nav pieejami, tāpēc galvenais ir profilakse.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.