×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
29. septembris, 2015
Drukāt

Rudens mākslas košums Rotko centrā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Skats no Valda Buša izstādes "Kas ir patiesība" Marka Rotko Mākslas centrā.

Līdz ar rudeni Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā sākusies jauna izstāžu sezona ar simbolisku nosaukumu “Tabula rasa”, kas turpināsies līdz 8. novembrim.

Starp ekspozīcijām vispirms jāizceļ latviešu glezniecības korifeja, vecmeistara Valda Buša (1924 – 2014) izstāde “Kas ir patiesība” – unikāla iespēja ienirt izcilā Latgalē dzimušā ainavu mākslinieka ekspresīvajā un krāšņajā krāsu pasaulē. Kā rakstījusi mākslas zinātniece Dace Lamberga, ne velti mākslinieks no priekštečiem par savējiem uzskatījis Anrī Matisu un Jāni Tīdemani un var būt, ka vizuāli viņu varētu būt iespaidojis arī mūsu “francūža” Rūdolfa Piņņa vēriens. “Saule – tā ir Gaisma, Dievs, milzīgs spēks, kas mūs visus vieno. Protams, ieviešu to arī krāsas dēļ, taču galvenā ir saules filozofiskā nepieciešamība. Kāda ir saules krāsa? Jūtu iekšēju nepieciešamību gleznot to zaļu, bet nevaru paskaidrot kāpēc,” reiz teicis Valdis Bušs par savu glezniecību. Savā skaistajā mākslinieka mūžā viņš piedalījies vairāk nekā 120 vietējās un starptautiskās izstādēs, sarīkojis vairāk nekā 40 personālizstādes.

Rotko centrs šoruden arī turpina aizsākto Latvijas laikmetīgās mākslas izstāžu ciklu, piedāvājot iepazīt laikmetīgo keramiku. Turklāt šogad Daugavpils keramiķu apvienībai aprit 35 gadi. Piedalīties izstādē aicinātas izcilās dažādas paaudzes pārstāvošās Latvijas keramiķes – Sanita Ābelīte, Skuja Braden, Valda Podkalne, Juta Rindina, Ilona Romule, Elīna Titāne.

Intriģējošs atklājums solās būt starptautiski pazīstamā spāņu mākslinieka un tikpat izcilā rakstnieka Hosē Manuela Sirijas izstāde “Nenosauktais… nenotveramais” (“Before the Title, Beyond the Surface”). “Viņa glezniecība ir dzirkstoša. Vienkārši mirdzoša un skatienu apžilbinoša,” izstādes pieteikumā raksta mākslas zinātniece Laura Revuelta, kura vairāk nekā divdesmit gadu katru dienu pavadījusi kopā ar Sirijas gleznām un arī ar viņa gravīrām.

Jaunajā izstāžu paletē izceļas arī starptautiskā simpozija “Mark Rothko 2015” izstāde, kurā savas sajūtas un meistarību parāda vienpadsmit mākslinieki no astoņām valstīm.

Jāpiebilst, ka Lūznavas muižā šobrīd apskatāmas divas Daugavpils Marka Rotko Mākslas centra kolekcijas izstādes – “Zelts” un “Pēteris Martinsons. Šķeltie kubi, masveidīgie…”. Savukārt Latgales mākslas un amatniecības centrā līdz 10. oktobrim sadarbībā ar Rotko Mākslas centru notiek Daugavpils mākslinieces Valdas Mežbārdes izstāde “Krasts”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+