Kultūra
Māksla

Rudens nāk ar sezonas atklāšanu teātros un festivālos. Kur šodien kulturāli atpūsties?0

Publicitātes foto, Collage made with FotoJet

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs kopā ar Gētes institūtu Rīgā ceturtdien, 6. septembrī, plkst. 18 Rīgas Cirka ēkā (ieeja no Alfrēda Kalniņa ielas) atklās festivālu “Survival Kit 10.0”. Ar mākslinieku performancēm, dīdžeju setiem un diskotēku festivāls iesildīs savu šī gada apmešanās vietu, kurā līdz 30. septembrim būs aplūkojama izstāde “Leer | Stelle – Tukšā | telpa”.

Atklāšanas dienā ar performancēm uzstāsies Sibelje Kavalji-Baštusa un aktrise Iveta Pole kopā ar režisori Kristīni Vītolu un komponistu un pianistu Rūdolfu Macatu. Cirka arēnā notiks diskotēka, kur savu mīļāko mūziku spēlēs drag queen un sociālo mediju zvaigzne Rojs Rodžers, māksliniece Jeļena Glazova, mūziķis un mākslinieks Labais Dāma, mākslinieks Kaspars Groševs, kuratore Elīna Sproģe, Rīgas Cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers, performanču māksliniece Marta Trektere, kā arī publiciste un dj Sandra Mētra. Atklāšanas nakti noslēgs mākslinieks Kasiuss Fadlabi ar dj setu “Hiti no zaņķiem un teroristu zemēm”, kurā būs dzirdama mūzika no Dienvidāfrikas, Jemenas, Bruklinas, Teherānas, japāņu hip-hopa un karstasinīgās bhangra dejas mūzikas ritmi.

“Survival Kit 10.0” īpašie atklāšanas notikumi turpinās arī 7., 8. un 9. septembrī.

Latvijas Nacionālajā operā un baletā šodien plkst. 19 notiks 100. sezonas atklāšanas koncerts, kurā būs iekļauti fragmenti un mūzika no vairākiem pasaulslaveniem uzvedumiem. Koncerta muzikālais vadītājs un diriģents ir Mārtiņš Ozoliņš, baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis, režisore Elita Bukovska un scenogrāfs Andris Freibergs. Pie Nacionālās operas orķestra pults stāsies arī Jānis Liepiņš, Andris Veismanis, Normunds Vaicis, Farhads Stade un Aigars Meri. Koncertu vadīs Elza Leimane un Juris Jope.

Koncerta pirmā daļa būs veltīta baleta mākslai, savukārt otrajā daļā skanēs mūzika no Riharda Vāgnera operas “Klīstošais holandietis”, Rudžjēro Leonkavallo operas “Pajaci”, Italo Montemeci operas “Burvestība” un Džakomo Pučīni operas “Bohēma”.


Kinoteātrī “Splendid Palace” ceturtdien plkst. 19 notiks programmas “35mm kino skapis” pirmais seanss, kurā izrādīs režisora Maika Ņūela filmu “Lielās cerības” (“Great Expectations” (2012)). Pirms seansa režisors Jānis Streičs sniegs lekciju “35mm filma un jaunais laikmets”. Streičs lielāko daļu sava mūža strādājis ar 35 milimetru filmu, radot savus izcilākos darbus – “Teātris” (1978), “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” (1981), “Mans draugs – nenopietns cilvēks” (1975) un citus.

Filmas “Lielās cerības” seanss kinoteātrī “Splendid Palace” notiks arī 17.septembrī plkst.19.

Programmas “35mm kino skapis” turpinājumā līdz decembra vidum plānots izrādīt Larsa fon Trīra filmu “Melancholia” (2011), Deivida Kronenberga trilleri “A Dangerous Method” (2011), kā arī režisora Mišela Hazanāviča godalgoto filmu par kino evolūciju “The Artist” (2011).

Pie Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes šodien plkst. 22 notiks Annas Ķirses un Andra Kalnozola brīvdabas miniatūrā izrāde “Koku opera. Pilsēta”, ar kuru tiks atklāts starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus”.

Izrāde pievērsīsies sabiedrībā diskusijas izraisījušajai Rīgas apzaļumojumu tēmai, uzsverot koku nozīmīgumu pilsētvidē. Pirms šīs izrādes bijušajā tekstila rūpnīcā “Boļševička” tiks atklāta itāļu mākslinieka Džanmarija Tozati veidotā instalācija “Mana sirds ir tukša kā spogulis – Rīgas epizode”, bet plkst. 18 Eduarda Smiļģa teātra muzejā būs skatāms mākslinieču Elīnas Lutces, Rosas Omarsdotiras un Miras Kautto kopdarbs “Pārtapšanas telpas”.

Tozati instalācija “Boļševičkā” būs aplūkojama līdz festivāla noslēgumam 12. septembrī, bet Lutces Omarsdotiras un Kautto kopdarbu Smiļģa muzejā varēs piedzīvot arī piektdien, 7. septembrī.

Festivāla turpinājumā Latvijas Dzelzceļa muzejā 8. un 9. septembrī notiks jaunā austrāliešu horeogrāfa Džeimsa Bačelora kustību izrāde “Visums”, kas tapusi pēc tam, kad mākslinieks devās līdzi zinātniekiem pētīt subarktiskās salas. Kristas Butānes un Endija Fīlda brīvdabas izrāde “Noktirne” no 7. līdz 9. septembrim apmeklētājus no Rīgas Centrālās bibliotēkas Daugavas filiāles vedīs trīs stundu ilgā ceļojumā pa galvaspilsētas “neredzamajām un nepieradinātajām” daļām.

Dažādās vietās Pārdaugavā 8. septembrī tiks izvietota britu skaņu mākslinieka Džona Lova brīvdabas skaņu instalācija “Terrain Vague”, kas tapusi, māksliniekam ilgu laiku klaiņojot pa Rīgu dažādās diennakts stundās un laika apstākļos.

No 9. līdz 11. septembrim kādreizējā Preses namā varēs skatīties Māras Gaņģes, Kates Krolles izrādi “Laikā sekunde”, kas apspēlē nepieciešamību Zemes neregulārās rotācijas dēļ reizi noteiktā laika posmā pagriezt līdz šim visprecīzāko laikrādi – atompulksteni. Savukārt koncertzālē “Tu jau zini kur” no 10. līdz 12. septembrim tiks izrādīta režisora Viestura Meikšāna, britu komponista Olivera Līsa un vācu dramaturga Korneliusa Pādes opera “Nezināmais nezināmais.

Saistītie raksti

Lietuviešu mākslinieka Vlada Suncova lasījumā “Mīlasstāsts ar jūras trolli” Arhitektūras un mediju centrā “H2O” 10. septembrī tiks apvienotas Ziemeļvalstu tradīcijas un folklora kopā ar viņa pētījumiem par sociālistu utopijām, avangarda arhitektūru un paša piedzīvoto Skandināvijā. Tāpat centrā “H2O” 10. septembrī tiks izrādīta Matīsa Gricmaņa luga “Kas bija pirmais: Irbe vai Skapis?”, kas tapusi, māksliniekam pētot homoseksuāļa Kaspara Irbes no 1926. līdz 1996. gadam rakstītās dienasgrāmatas.

No 9. līdz 10. septembrim centrā “H2O” viesosies igauņu māsklinieki Ēro Epners, Marts Kangro un Juhans Ulfsaks, kuri sniegs izrādi “Darbnīca”, kas vēstīs par mācīšanās procesu. Tāpat festivālā plānota beļģu mākslinieces Mirjamas van Imshūtas izrāde “Ko saka daba” 11. un 12. septembrī teātrī “Dirty Deal Teatro”, kas veidota ar dabas skaņu ierakstiem, kā arī skaņas piesārņojuma un atmežošanas trokšņu audio ierakstiem.

LA.lv