Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Efektīva rīcība pirmajās vīrusa saslimšanas dienās 1

Saaukstēšanās sākas ar kakla sāpēm, aizliktu vai pilošu degunu, klepu. Vēlāk pievienojas paaugstināta ķermeņa temperatūra. Kā rīkoties, lai slimība nenogurdinātu?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli”
Lasīt citas ziņas

Parādoties pirmajiem saaukstēšanās simptomiem un sliktai pašsajūtai, vieni dzer siltu pienu ar medu, otri – ingvera saknes uzlējumu, citi karsē pēdas sinepju pulvera šķīdumā. Ģimenes ārste Aija Šnikvalde uzsver, ka pirmajās trīs dienās cilvēka organisms ir vīrusu mājvieta, tāpēc šajā laikā ieteicams dažas dienas palikt mājās, citādi vīrusu, kas izplatās gaisa pilienu veidā, itin viegli var nodot gan saviem kolēģiem, gan ģimenes locekļiem, gan citiem dienas laikā sastaptajiem cilvēkiem. Tikpat svarīgi, konsultējoties ar ārstu, izveidot mājas aptieciņas minimumu. Pamata komplektā jābūt medikamentiem, kas pazemina temperatūru, C vitamīnam, deguna pilieniem vai ziedēm un tabletēm, kas palīdz mazināt kairinājumu kaklā.

Slimojot jālieto daudz šķidruma – pieaugušam cilvēkam līdz pat diviem litriem ūdens dienā, jo šķidrums no organisma palīdz izskalot vīrusu atstātus toksīnus. Zāļu tējas (liepziedu, kumelīšu, aveņu lapu, upeņu) lieliski attīra organismu un stiprina imunitāti. Tējām droši var pievienot aveņu un upeņu ievārījumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

C vitamīnu var uzņemt gan ar uztura bagātinātājiem, gan svaigiem augļiem, augļu un dārzeņu sulām.

Ja ķermeņa temperatūra nav augstāka par 38,5 °C, Aija Šnikvalde iesaka zāles nelietot, jo paaugstināta temperatūra ir cilvēka organisma aizsargmehānisms pret infekciju.

Pirms ziemas iestāšanās biežāki kļūst vēdera vīrusu uzplaiksnījumi, kam raksturīga vemšana un caureja. Arī tie izmanto apstākļus, kad pavājinās organisma aizsargspējas. Tiesa, cilvēki ar labu imūnsistēmu dažreiz saņem vīrusu trieciendevu, pret ko ir ļoti grūti pretoties. Tas var gadīties, piemēram, nemazgājot rokas pēc sabiedriskās tualetes lietošanas.

Atūdeņošanās ir bīstamākais, kas var notikt, ja piemeklē vēdera vīrusi. Slimības sākumā maziem malciņiem un bieži jādzer ūdens vai rehidrons – minerālvielu un glikozes maisījums. Pieaugušie var lietot arī negāzētu minerālūdeni. Ja bērns ir ļoti savārdzis, atsakās dzert un nav urinējis 6–7 stundas, ģimenes ārste Linda Zēģele iesaka doties uz slimnīcu. Tas attiecas arī uz pieaugušajiem, ja urinācija nav bijusi ilgāk par septiņām stundām un organisms ir savārdzis.

Ja saslimšanas laikā ēstgriba nav zudusi, piemērotāka ir sausa, vienkārša, nevis trekna, saldināta un rūgstoša pārtika. Drīkst lietot skābpiena produktus, tvaicētus dārzeņus, sausiņus. Organisms slimības laikā cenšas atbrīvoties no itin visa, tāpēc arī pārtiku tas var atgrūst un nevajag spiest ēst, ja slimnieks atsakās.

Reklāma
Reklāma

Linda Zēģele iesaka palikt mājās vēl 1–2 dienas pēc visu simptomu izzušanas. Organisma imunitāti pēc slimošanas spēcina probiotiķi jeb labās baktērijas, kas palīdz atjaunot mikrofloru un cīnās pret vīrusiem. Šie līdzekļi jādzer vēl 2–3 dienas pēc slimošanas. Ja kāds no ģimenes locekļiem slimo, pārējiem labās baktērijas palīdz novērst inficēšanos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.