Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Rudzītis izsvilpts! 49


Viesturs Rudzītis
Viesturs Rudzītis
Foto – Anda Krauze

Šarlatāns, kam atņemta psihoterapeita licence! Pseidozinātnieks! Baltās rases vīrietis, kas izsaka nesterilus uzskatus un pamāca sist sievas! Lūk, kādu pārmetumu krusa – polučai, fašist, granatu! – no datortaustiņu klaudzinātāju komūnas puses vēlās pār dr. Viesturu Rudzīti, kurš nelaimīgā kārtā bija uzaicināts par ētera personību LTV pārraidē “100 grami kultūras”. Kurš izspēlējis nelāgu joku, ielūgdams fallusa dominances sludinātāju, sievietes dievietes fiziskas savaldīšanas paņēmienu ieteicēju Rudzīti kultūras raidījumā!

Viduslaikos mīlītis burvis, kā likts, būtu dedzis uz sārta kā paša nelabā iemiesojums un ragana. Modernā ar tehnoloģiskiem rīkiem apbruņotā sabiedrībā politnekorekts spītnieks kā dzimumu līdztiesības pretnieks vien publiski noslaktēts ar cūku kaujamo dūci internetā, sadalīts asinsdesās, samalts frikadelēs vai vienkārši pasniegts apēdājiem gaļas platē. Ziniet, mums ir grupa progresīvu, liberāli noskaņotu cilvēku, kuriem labpatīk izstādīt pašiem sevi pirmajā personā, kam dotas monopoltiesības citus izsvilpt, nokaut un savus ideoloģiskos priekšstatus par pasauli uztiept kā vienīgos pareizos.

Ar ko gan nabaga psihoanalītiķis izpelnījies vulkānisku emociju izvirdumu un radījis augstspriegumu sociālajos tīklos? Cilvēks daudz lasījis, liels prātotājs un attiecību pētnieks. Nav tā, ka pa dienu dzīvo kā dakteris Viesturs, bet uz nakti pārvēršas pekles izdzimumā. Āre, Rudzītis pazīstams kā stūrgalvīgs konservatīvo vērtību aizstāvis. Kaut gan sabiedriskajā televīzijā ielaiž visādus politiskus šmuļus un personas, kas mudina atzīt perversijas, liberasti ir īpaši šokēti, ja ētera laiku izrentē rudzīšveidīgajiem ar novecojušu uzskatu šauro apvārsni vai rūdītiem nacionālistiem. Šāda tipa citādi domājošie ir kaitīgāki un bīstamāki par 100 bārdainiem džihādistiem, kuri attransportētu uz Zaķusalu un Beltes valstībā ievietotu elles mašīnu kravu. Nacionāla vai konservatīva elementa parādīšanās studijā liek izsaukt tvitera triecienaviāciju un laikus izbērt smirdbumbas un naktspoda saturu pār kļūmīgi ielūgtā galvu ar kaujas saucieniem – kreizī veci, kur tu lien!

Liberāļiem, kuru uzvedībā ir ļoti pamanāmi histērijas simptomi, lai atbrīvotos no dusmām un naida – ja jau Rudzītis nav sertificēts –, derētu pameklēt citu mācītu stresa noņēmēju. Vai proktologu – kas patīrītu vietu ar bagātīgi ziestā terpentīna aizdambējumiem. Lai nu medicīna nervoziem palīdz, ko spēj. Bet jau vecais Freids delikāti teica, ka psiholoģija nevar atminēt sievietības mīklu, vai tas ir organisms, kas dod mājvietu olšūnai, vai kas vairāk, par autoritātēm uzlūkoti pārošanās speciālisti pētījuši, kurš dzimums skaitāms pie saprātīgām būtnēm un kurš ne visai. Nu, un varbūt dr. Rudzītis iepiņķerējies, orālo uzskatu karā izteikdams ne pārāk gludi noēvelētus spriedumus, kas lietas būtības nesapratējiem licies pusmežonīgi, un ģimenes laimes stundu pasniedzējs kā baļķis ienests tviterzāģētavā.

Iepriekšējo dienu anonsētā antirudzīša tviterduna radīja citkārt izretis ieslēgtai pārraidei maģisku pievilkšanās spēku un idejisko noslodzi. Miljoni LTV1 kanāla skatītāju gribēja pavadīt Rudzīti, brienam atmiņu tekas. Ņemot vērā, ka cilvēka spējas būt triecienizturīgam ir ierobežotas, dakterim ekrānā vajadzēja parādīties ar pelnu pelēku seju. Bet attiecību un cilvēka dvēseles nostūru pētnieks nebij nohipnotizējams un nevēlējās padoties. Atkal samuldējās, ka sievietes pastāv uz to, ka viņām un tikai viņām ir taisnība un nedod vīrišķiem pietiekami brīvības.

Kā jau LTV šādā manierē štancē raidījumus, portretētais palapoja vecus albumus, papraktizēja kā psihodrāmu scenogrāfs, organizēdams rotaļu grupas, un atzinās, ka dzīvē esot sists diezgan. Noskaidrojās, ka nabags bijis spiests dzīvot pilnīgā matriarhātā zem papēža sievai un trim meitām. Noskaidrojās arī, kāpēc indivīda garīgās veselības uzlabotājs aicināts tieši uz “100 gramiem kultūras”, nevis, teiksim, “Latvijas dārgumiem”. Raugi, alko lietošanas romantizācijas periodā Rudzītis kā narkoloģiskās slimnīcas virsārsts sniedzis mierinājumu ievērojamākajiem latvju kultūrcilvēkiem, kas stipri ņēmuši uz krūts (kas tu par dzejnieku, ja neesi bijis Straupē!). Līdz ar to, vai nu sociopāti tika gandarīti ar atspēkojumu, vai iedzēra trankvilizatorus un palātās atslēdza wi-fi, bet pēc paša nelabā TV portretējuma liberciemā iestājās miers.

LA.lv