×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
8. oktobris, 2014
Drukāt

“Vienotības” rūgtā uzvaras garša: “krīt” līdere, partiju plosa skandāli un nesaskaņas (38)

Foto: LETAFoto: LETA

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa uzrunā klātesošos partijas "Vienotība" 12. Saeimas vēlēšanu rezultātu sagaidīšanas pasākumā.

Vēl pavisam nesen vēlēšanu naktī “Vienotības” biedri restorānā “Trīs pavāri” smaidīgi saskandināja, sauca tostus un urravas.  Taču sākotnējā eiforija apsīka jau vēlēšanu naktī, uzzinot provizoriskos Saeimas deputātus.

“Vienotības” ilggadējās vadītājas un Kurzemes saraksta līderes Solvitas Āboltiņas palikšana “zem strīpas” partijas biedriem bija kā auksta duša. Taču vienlaikus šis fakts kalpoja kā starta signāls dažādiem partijas iekšējiem grupējumiem, kas nu klupuši viens otram krāgā. Kā norāda eksperti – tieši Āboltiņas autoritāte jau ilgstoši bija tas spēks, kas saturēja kopā “Vienotību”, kurā apvienojušās ļoti dažādas intereses. Tagad, kad viņa pabīdīta maliņā, kā īleni no maisa sāk rēgoties partijas iekšējās domstarpības.

Zaķis nokosts

Visredzamākais skandāls, protams, ir partijas Saeimas frakcijas vadītāja Dzintara Zaķa iespējamā iesaiste balsu pirkšanā. Simboliski, ka šādas ziņas izplatīja nevis kāds politiskais konkurents vai novērotājs no malas, bet gan paša partijas biedri. Konkrēti – “Vienotības” Viļānu nodaļas vadītājs Juris Vidiņš (viņš arī deputātes Ilzes Viņķeles tēvs), kurš kandidēja vienā sarak­stā ar Zaķi, bet netika ievēlēts. Atsaucoties uz savu pacientu stāstīto un paša novērojumiem vēlēšanu dienā, Vidiņš lūdzis Drošības policijai pārbaudīt ziņas, ka vēlētājiem maksāts par plusiņa ielikšanu Dzintaram Zaķim. Uzreiz pēc tam deputāte Lolita Čigāne paziņoja, ka personas, pār kurām krīt aizdomu ēna par iespējamu iesaisti balsu pirkšanā, nedrīkst atrasties augstos politiskos amatos, un pieprasīja sasaukt frakcijas ārkārtas sēdi. Zaķis gan dievojās, ka viņa kampaņa bijusi pilnīgi likumīga un nekādā balsu pirkšanā viņš neesot piedalījies. Tomēr vakar pēc “Vienotības” frakcijas ārkārtas sēdes viņš paziņoja par savu atkāpšanos no amata. Atlikušās pāris nedēļas līdz šī sasaukuma beigām frakcijas vadība tiks uzticēta viņa vietniekiem – Lolitai Čigānei un Edvardam Smiltēnam.

Trūkst pēctecības

Āboltiņai ir labas izredzes decembrī plānotajā partijas kongresā saglabāt “Vienotības” priekšsēdētājas amatu. Tomēr politologs Ivars Ījabs uzsver, ka jebkurā gadījumā viņas autoritāte būs iedragāta un saturēt kopā partiju kļūs arvien grūtāk. Turklāt partija nav izaudzinājusi pietiekami spējīgus aizstājējus, kas varētu pārņemt stafeti no Āboltiņas un Zaķa. “Neskatoties uz visiem viņa trūkumiem, Zaķis “Vienotībai” bija vērtīgs kadrs, pateicoties viņa administratora spējām un politiskās virtuves izpratnei. Ja viņa nebūs, tad kurš koalīcijas veidošanā ies runāties ar Aivaru Lembergu? Lolita Čigāne? Diez vai,” sprieda Ījabs. Neoficiāli kā nākamais frakcijas vadītāja amata kandidāts tiek minēts arī Kārlis Šadurskis, kurš atgriezies Saeimā, bet oficiāli viņam vēl nekas neesot piedāvāts.

Uzticība neatmaksājas

Pašlaik virspusē uzpeld arī agrāki konflikti. Aprīlī “Vienotība” svinīgi parak­stīja sadarbības līgumus ar vairākām reģionālajām partijām, tostarp apsolot partneriem vietas deputātu kandidātu sarakstos. Jau tolaik vairāki ilgstošie “Vienotības” biedri, piemēram, deputāts Ainars Latkovskis, pauda neapmierinātību ar šo praksi. “No organizācijas veidošanas viedokļa pareizāk būtu novērtēt un priekšā izvirzīt tos cilvēkus, kas ilgstoši bijuši uzticīgi partijai, nevis nupat pārvilinātus populārus kandidātus. Ja partija nenovērtēs pastāvīgo biedru uzticību, tad tā nenostiprināsies kā spēcīga organizācija,” uzskata Latkovskis. Kā piemēru šeit varētu minēt Salaspils mēru Raimondu Čudaru, kurš ir “Vienotības” biedrs kopš tās dibināšanas un pirms tam darbojās arī “Jaunajā laikā”. Kad parlamentā “JL” nokļuva opozīcijā, to pameta daudzi pašvaldību cilvēki, izvēloties pāriet uz tā brīža varas partijām, bet Čudars saglabāja uzticību. Tagad Salaspils mērs izteica gatavību startēt Saeimas vēlēšanās, bet viņam Vidzemes sarakstā tika atvēlēts tikai 11. numurs. Turpretim jaunpienācējam, bijušajam tautpartijietim Inesim Boķim – otrā vieta sarakstā. “Partijas lēmums sadarboties ar reģionālajām partijām bija stratēģiski svarīgs un pareizs. Turklāt Boķa kungs ar savu pieredzi bija pelnījis labu vietu sarakstā,” diplomātiski izteicās Čudars, bet sarunas turpinājumā gan atzina, ka tīri emocionāli šāda partijas attieksme bijusi nepatīkama.

Olšteiniešu triki

Vēl viens satricinājums, kurš tuvākajā laikā pārbaudīs “Vienotības” saliedētību, būs atsevišķu jaunbiedru individuālās kampaņas. “Vienotības” sarakstā iekļautie bijušie Zatlera Reformu partijas (ZRP) biedri mainījuši partijisko piederību, bet ne tikumus. Gluži kā 11. Saeimas vēlēšanās, tā arī tagad viņi aktīvi veikuši individuālās kampaņas, nesaskaņojot tās ar partijas vadību. “Individuālās kampaņas nav nekas neparasts vai aizliegts, bet mums partijā ir stingri noteikumi, ka tās vispirms jāsaskaņo ar vadību. Diemžēl daļa biedru šo prasību ignorēja,” skaidroja “Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars. Atgādināšu, ka 11. Saeimas vēlēšanās situācija bija identiska – toreizējā ZRP vadība satraucās, ka vairāki kandidāti veicot nesaskaņotas priekšvēlēšanu kampaņas, kurās cenšas izcelt sevi uz kolēģu fona. Pat uzvārdi atkārtojas – Jānis Junkurs, Vilnis Ķirsis, Jānis Upenieks un citi. Arī taktika abos gadījumos ir identiska – vēlētājiem it kā partijas vārdā tiek izplatītas avīzes, kurās tiek īpaši slavināts konkrētais kandidāts. Tostarp nesaskaņoti tiek izmantoti premjeres un citu atpazīstamu “Vienotības” politiķu citāti, kuros viņi it kā slavina katras avīzes galveno varoni. Avoti “Vienotībā” pat stāsta, ka priekšvēlēšanu kampaņas laikā esot pazudušas vairāk nekā 
600 000 partijas reklāmas avīžu un to vietā adresātiem piegādātas minēto kandidātu īpašās avīzes.

Īpaši izceļams Junkura gadījums. Tieši pateicoties aktīvai individuālajai kampaņai, šis mazpazīstamais deputāts, kurš 
11. Saeimas laikā bija tikpat kā nemanāms, vēlēšanās no 10. vietas “Vienotības” Kurzemes sarakstā uzlēca uz otro un faktiski “nogrūda no pjedestāla” Solvitu Āboltiņu. Kopš šī meistarstiķa gan viņš pazudis un neatbild uz telefona zvaniem. Tādēļ nav iespējams uzzināt, cik izmaksāja viņa kampaņa un par kādiem līdzekļiem tā apmaksāta.

Oficiālos viedokļos “Vienotības” pārstāvji apgalvo, ka neturot ļaunu prātu par notikušo un nekāda šķelšanās partijā nenotikšot. Taču sarunās zem četrām acīm noprotams, ka šāda “kāpšana uz biedru mugurām” tik viegli netiks piedota un nesaskaņoto kampaņu varoņiem dzīve frakcijā nebūs viegla. Tādēļ nevar izslēgt, ka drīz vien sagaidīsim no “Vienotības” atšķēlušos neatkarīgo deputātu grupu. Nu gluži tāpat, kā 11. Saeimas sākumā vēl koalīcijas tapšanas laikā no ZRP atšķēlās tā sauktais Olšteina sešinieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (38)

 1. da nū to “Vieno†ību”!

 2. Nost ar tiem zagļiem, dēļ vienotības tauta izmirst!!!

 3. Aiz muguras O. Kalniņš paslēpies. Vēl viens vecais krabis aizsēdējies. Redzēju viņu TV, nu kauns palika. Ne argumentu, ne asuma, ne ātruma. Putinists Ušakovs viņu iebāza maisā 1, 2. Kāpēc tādus jātur 2014 gada politikā?

 4. Intrigante un augstprātīga savējo lobētāja. Vai tas nav saprotams, ka tauta negrib redzēt tādu Saeimā un punkts. Cik aprobežotai jābūt, lai to nesaprastu? Uzticību nevar sashēmot. Zaķis vispār ir kauna traips un paraugs, kāds nedrīkst būt tautas kalps! Vecos mēslainē un, lai nāk citi, ja tie nestrādās, tad arī tos mēslainē!

 5. Kas tad ir partijas pie mums?Platforma no kuras pakāpties uz varas virsotnēm. kam izdodas, kam nē.

 6. … SI SAVTIGU INTRESU DEL MAKSLIGA VEIDOTA, SALIKTA-PARTIJA, ZAUDEJOT NA SAVUS PATRIOTISKAKOS BIEDRUS, VAIRS NEPARSTAV AUTOHTONAS LATVIESU TAUTAS INTERESES, NE TAS NACIONALAS VALSTS BUTIBAS JAUTAJUMUS KA GALVENAS PRIORITATES, JO KONTRADIKCIJAS TAS POLITIKA UN DARBIBA PIERADIJA PARDEVUSO INTERESU GRUPU SPEJAS NE TIK VIEN ATLIKT UN BREMZET DDD … BET TUROPINAT VALSTS REKOLONIZACIJU UN DEMOGRAFISKAS KRIZES PADZILINASANU AR SAVU NEVELESANOS SPERT TIESISKUS SOLUS PRET VALSTS GRAVEJIEM UN KORUMPETIEM PASAKUMIEM UN TO VAINIGAJIEM, TA LAI SAGLABATU PALIKUSOS VALSTS RESURSUS, DARBA UN IZDZIVES SPEJAS UN VIETAS SAVIEM PILSONIEM … VISI JAU ZINAM SPECIFIKAS …

  … IZEJA BUTU, VP BERZINA, APVIENOTAS UN PASTIPRINATAS NA ( NA 17 + LRS 8 = 25 BALSU VAIRAKUM) IZVELI KA VALDIBAS SASTADITAJAS PARTIJU … UN KAS ATBILST JAUNAKAJAI UN STIPRAKAJAI POLITISKAI STRAVAI VALSTI … !

 7. par plusiem un mīnusiem Atbildēt

  Nekaunīgi ir junkeri un ķirši. Kas vienreiz uzmeta, tie arī citu reizi savus kolēģus uzmetīs.
  Taču nožēlojami ir tie balsotāji, kas var ielikt plusiņus absolūtām politiskām nullēm un bižainiem pajoliņiem vai jauniem un zaļiem demagogiem.
  Plusiņus un mīnusiņus jaulielākoties nesaliek vēlētāji, bet gan paši parijas biedri, viņu radi un draugu pulks. Šī sistēma savu laiku ir nodzīvojusi.Bez tam šī sistēma veicina korupciju. Valmierā u.c.vietējo pašvaldību vadītājiem ir lielas iespējas visu ko sarunāt ar vēlēšanu komisijām. Diemžēl .

 8. Latvietim tiešām vislabākā uzkoda – cits latvietis, īpaši, ja tas ir pakritis, vai, nedod Dievs, tam ir augstāks amats vai lielāka alga un īpašums! Nav jau viegli dzīvot tādā šakāļu barā, kad dzīvnieciskie instinkti ņem virsroku par veselo saprātu un par vārdiem nav jāatbild. Piemēram, cenzori no LA vārdu ” galvu saspiedis”
  svītro kā necenzētu, bet vārdu “rudā ..” labprāt ļauj izplatīt! Laikam jau šie rakstītāji un cenzētāji arī savās mājās šādi apsaukā savas sievietes? Kulturāla mums tauta, neko piebilst!

 9. Latvija patiešām ir nabadzīga valsts, ja depuātu pērk par 5 EUR!!!

 10. Suns zina ko ēdis…..

 11. To jau es paredzēju! Kā vieni kampēji bankrotēja, tā citi radās vietā. Kura partija būs nākošā? Āboltiņa par augsu sevi iedomājās un tas ir rezultāts.

 12. No otras puses pieejot – bet kas vispār viņus satur kopā? Kāda ideja?

 13. Čigāne – turku lakatiņu grābēja un tirgotāja , likuma pārkāpēja , – labāk būtu paklusējusi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Vajadzēja viņu sen izsvītrot !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 14. Kāds sakars ar kampaņām…..Āboltiņu vienkārši tauta necieš…..nevajag meklēt citus iemeslus!!!!

 15. Āboltiņai jāparāda savs rakstura spēks un jāiztur! To vēlētāju dēļ, kas par viņu + ielika. To bija vairāk, nekā – vilcēju. Protams, Āboltiņai jāiemācās runāt ar publiku. Droši vien PR speciālists bija viszemākajā līmenī, ja nespēja viņai palīdzēt.

  • Viņai nekas nav jāmācās, bet ir jāredz un jādzīvo ar tautu. Nevar tā vienkārši pateikt: es esmu es un jūs drusku paklusējiet. Te redzms rezultāts.

   • Āboltiņa jau ir Saeimas priekšgalā un ja vēl nav iemācījusies runāt ar cilvēkiem,tad tas ir bezcers.Tomēr dzīve jau iet uz otru pusi

 16. Vienotiiba bija to pelniijusi, viniem vispaar nevajadzeetu atrasties Saeimaa.

 17. Zirnekli burkaa.

 18. kas citiem bedri rok,pats tajā iekrīt Atbildēt

  zaķi un rudāskuces”aug gudri”ar piecīti ķepā
  Cilvēki pārdodas par piecīti tikai un tikai Vienotības politikas rezultātā ,pateicoties viņu lāča ”veiksmes stāstam ”, kurš atņēma cilvēkiem darbu, pārējiem /arī pensionāriem/ apgraizīja izdzīvošanas iztikai atvēlēto jau tā niecīgo naudiņu,uzsēdināja uz pabalstu adatas un tagad …paši jenoti pērk/sniedzot ”pabalstus” ,bet šoreiz jau no kampartumbo’čkas/ sev mīkstos padirseņus zaķu/ un ne tikai zaķu/pēcpusēm ,jo jenotu moto :”augam gudri” apka kājot vēlētājus iet uz priekšu pāri l īķiem

 19. Pārsteigums, ka Ilze Viņķele nāk no Latgales! Tad taču viņai vajadzētu aizstāvēt Latgales intereses! Saeimā ļoti trūkst cilvēku, kuri domātu par Latgali, tās ļaudīm un labklājības celšanu. Citādi nebūtu tā, kā šoreiz, ka cilvēku balsis var nopirkt ar ēdiena vai dzēriena dāvināšanu. Piemēram, par Zaķi vēl nav izskanējusi informācija, ka pirms vēlēšanām viņš uzsauca galdu Lazdukalna pagasta mednieku kolektīvam! Mednieki tā ēda un dzēra, ka nākamajā dienā jutās dikti saguruši un nevarēja doties plānotajās medībās. Var vainot deputātu kandidātus, ka viņi uzpērk vēlētāju balsis, bet vajag vainot arī valdību, kas pieļauj tādu nabadzību Latgales laukos, ka cilvēks par dažiem eiro gatavs pārdot jebko…

 20. Tādi jāņi junkuri vispār izmetami gan no partijas, gan no Saeimas! Atkritumi!

 21. ......................... Atbildēt

  kas tad nu man, bet reizēm pats vari iekrist otram raktā bedrē. Lai smaidot atzītos, ka esi nopirkts vēlētājs vajag zināt , ka tiesas…………..

 22. kāpēc tāda sašķeļšanās,saskanai pirmā vieta ,bet valda vienotība….vismaz no viņu partijas būtu godīgi paņemt kaut 5 ministrus,jo viņu partija ir ļoti gudra un jau ilgus gadus saņem balsu pārākumu….sanāk,ka STRAUJUMA NOTEICĒJA,KA NEGRIB AR VIŅIEM SASTRĀDĀTIES,TAS NAV GODĪGI…untik runā NEŠĶIROSIM CILVĒKUS…Straujumai VISPĀR SAEIMĀ NEBŪTU KO DARĪT,PAT RUNĀT NEPROT LATVIEŠU VALODĀ IZTEIKTIES NERUNĀJOT PAR CITĀM VALODĀM,LAI NESMIEDINA CILVĒKUS.JA VIENOTĪBA TIKA OTRAJĀ VIETĀ,TAS JAU NENOZĪMĒ,KA STRAUJUMAI….JO VIŅA NEBIJ SARAKSTĀ,JA BŪTU SARAKSTĀ,TAD BŪTU SASVĪTROTA…..TĀPAT KĀ STRAUJUMA……LAI NESMAIDA…..

  • Vai kāds var nosaukt kaut vienu ļoti gudru Saskaņieti, kuru likt valdībā. Nevar visus caurumus aizbāzt ar Ušakovu (kurš nebija Saskaņas vēlēšanu listēs!). Straujumu ievēlēja, pie tam ar ļoti labu rezultātu. Mūsu nelaime ir tā, ka katrs uzskata ka ir gudrs politikā, bet laiž ārā vienas muļķības.

   • ari mana pārlicība tāda pati-” Vai kāds var nosaukt kaut vienu ļoti gudru Saskaņieti, kuru likt valdībā?” Bet tas,ka Ušakovs- kā bijušais žurnālists -prot strādāt ar mēli vēl neliecina par viņa gudrību,pie tam regulāri saņem norādījumus no Maskavas un Antonijas ielas Rigā.Un tos latviešus,kuri cerēja iekļūt Saeimā,pārdodoties kremliniem,Ušakova elektorāts vienalga izsvītroja.Laikam jau tomēr 70 gadus mitinoties Latvijā par Kangaru ir kaut ko sadzirdējuši.

  • Kādas blēņas! Straujuma bija Vidzemes sarakstā un es pieliku pat +. Lai kundze strādā, ne katrs, kam mēle veikla, spējīgs strādāt valdībā. Pretīgi lasīt vispārēju zākāšanu.

  • Ušakovam vēl tikai pielaidi balsts noslēpumam vajag… Brrr

 23. Bet kuri nomelnoja Sudrabu ??? Tie tak bija Vienotības spēki, kādēļ tagad uztraucās,kad šī pati taktika darbojas pret viņiem pašiem.

  • Nevienu nevar nomelnot, ja nav grēka. bet ja ir, vainīgi konkurenti- te uz bises uzskrien izbadējusies stirniņa, te vainīgi bauskas invalīdi un pensionāri slimnīcu aistāvot, te šoferis ar 150 km stundā steidzoties uz kafiju, te čekistu lidmašina, te vēlētājiem iemaksājot…., Bet pats – bisi rokās turot, specvienību sūtot, šoferi steidzinot, ar radu bērniem lidmašinā kāpjot, es jau nemaksāju ( tie tur )…

 24. Labi, ka Saskaņā ir saskaņa. Visi kā viens un nekādas demokrātijas nevajaga.

 25. Nekāda atšķelšanās nebūtu iespējama, ja būtu pieņemts likums par atrašanos deputātu rindās uz ievēlētajiem gadiem tikai un vienīgi no partijas no kuras esi ievēlēts. Ja kļuvusi nepieņemama partijas darbība un nekādi nespēj pārliecināt par savu taisnību -attā līdz nākošajām vēlēšanām.

 26. kā nav apnicis rakstīt par citiem,ja paši nav nemaz tik balti.
  par cik es vairs par vienotību nebalsoju,tai vairs neticu,jo pārāk jau daudz mūs ar visādiem mistiskajiem nodokļiem viņi aplika.Kaut vai tas zemes nodoklis,kuru es ”itkā nomāju piespiedu kārtā” vai es vainīga,ka māja ir celta uz tās zemes jau 1961.g. Par kvartālu par 2ivistabu dz,jāmaksā 50+€.Tiešām tās ir normāli? Mēs Purvciemā maksājam gadā tādu pašu zemes nomu,kā Jūrmalnieki par privāto zemi kur uzcelta māja. ZEMI IZMANTOT MĒS NEVARAM,BET PIESPIEDU KĀRTĀ MUMS VIŅU UZSPIEŽ NOMĀT!!!!!mājokļa nodoklis,kas tas par zvēru? kurš to izdomāja,es viņam ģīmī iespļautu!!!
  VIENOTĪBU NAGU MAUCĒJI,ES PAT BŪTU PRIECĀJUSIES,KA VIŅI NEBŪTU SAIMĒ TIKUŠI,IR PROTAMS TUR PĀRIS CILVĒKI KURIEM IELIKTU + kur vēl elektro cenu kāpums,gāze.NEGRIBU REDZĒT VAIRS VIENOTĪBU VALDĪBA

 27. Kāds jau senāk gudri teicis – ”Paliks tas, kurš mainīsies.”. To novēlu arī Vienotībai – atbrīvoties no ausgstprātīgām sievām un blēdīgiem vīreļiem un paliksiet stiprāki. Nespēsiet – skuju taku, kur Latvijas ceļš un TP. Vairāk padomu nav. Tā ir grūta izvēle, tāda pati, kas saņemties un iet pie zobārsta…bet jadara.

Draugiem Facebook Twitter Google+