×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
8. maijs, 2017
Drukāt

Rūgtums, kas pārtapis prasībās (62)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Pirms simts gadiem latgalieši savā pirmajā kongresā teica jāvārdu Latvijai, kura tobrīd vēl pastāvēja tikai patriotisku cilvēku sapņos. Pieminot vēsturisko notikumu, latgalieši neslēpj, ka šodien vēlētos saņemt vairāk cieņas un pretimnākšanas no valsts puses. Latgales kongresa simtgade aizvadītās nedēļas nogalē Rēzeknē tika sagaidīta patiešām vērienīgi – uz Latvijas austrumu novadu bija devušās visas augstākās valsts amatpersonas, tika atklāts Latgales latviešu pirmajam kongresam veltīts piemineklis, notika citi politiski un kultūras pasākumi.

4. pasaules latgaliešu saietu “Latgales simtgades kongress” aizvadītajā piektdienā gluži kā pirms simts gadiem ievadīja dievkalpojums Rēzeknes Vissvētākās Jēzus sirds Romas katoļu katedrālē. Rēzeknes–Aglonas diecēzes bīskapa Jāņa Buļa vadīto dievkalpojumu apmeklēja gan Valts prezidents Raimonds Vējonis, gan Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Klāt bija arī vairāki ministri, Saeimas deputāti un pašvaldību vadītāji. Jau svinīgajā sprediķī izskanēja pirmie signāli, ka latgaliešos ir rūgtums par mūsdienu Latvijas valsts varas attieksmi pret novada valodu un kultūru. “Latgaliešu valoda ir līdzvērtīga latviešu valodai, ko mēs lietojam skolās, visās iestādēs, arī šeit Rēzeknē un Latgalē, bet par nožēlu mēs latgaliešu valodā runājam vairs tikai mājās un, paldies Dievam, vēl arī baznīcā,” sacīja J. Bulis.

Līdzīgas notis ieskanējās arī Rēzeknes domes priekšsēdētāja Aleksandra Bartaševiča runā, atklājot Latgales kongresa simtgadei veltītu pieminekli pilsētas centrā. “Esam lepni, ka Latgale ir Latvijas daļa, bet tā pelnījusi no Mātes Latvijas ne mazākas rūpes kā citi novadi,” uzsvēra Rēzeknes mērs, kurš uzrunu teica latgaliski.

Ko meklē, to atrod

Gājienu, pieminekļa atklāšanu un citus oficiālos pasākumus vienkāršie latgalieši varēja vērot lielākoties no attāluma, jo drošības pasākumi bija uzkrītoši stingri. Miesassargi rūpējās, lai augstajiem viesiem pārāk tuvu nepiekļūtu kāds nepiederošais. Pat bērni ar ziediem, kas vēlējās tuvāk aplūkot notiekošo, tika raidīti prom, bet preses pārstāvji tika sadzīti atsevišķā “aizgaldā”.

Tomēr stingrie drošības pasākumi nespēja sabojāt rēzekniešu un pilsētas viesu svētku noskaņojumu. “Mēs meklējam labas un pozitīvas sajūtas un tādas arī atrodam savos līdzcilvēkos un notikumos. Mēs lepojamies, ka dzīvojam Rēzeknē Latgalē un varam šeit sevi realizēt, īstenot savus mērķus, sapņus, audzināt bērnus un būt daļa no šīs valsts un novada. Mūsu bērni gan runā, gan raksta latgaliski,” teica Gunta Sidorova, kas bērniem māca Latgales tautas dejas. Kopā ar viņu svētku pasākumus vēroja Diāna Čakše. Viņa Rēzeknes tehnikuma audzēkņiem māca latviešu valodu, bet mājās saviem un radu bērniem – latgaliešu valodu. Citās pilsētas skolās gan esot iespēja fakultatīvi apgūt novada mācību, kuras ietvaros apgūst arī latgaliešu valodu. “Latgaliešu valodu mācās un zina vismaz tie, kuri to vēlas. Tas lielā mērā atkarīgs no audzināšanas un attieksmes ģimenē, nevis no tā, ko Izglītības ministrija iekļaus programmā,” teica Diāna.

“Mājās, veikalā un citur runājam latgaliski, bet skolā to īpaši nemāca. To noteikti vajadzētu darīt vairāk. Runāšanu vēl var iemācīties ikdienā, bet pareizu latgalisku rakstību gan pašmācībā apgūt grūti,” atzīst jauniete Sanda, kas uz svētkiem Rēzeknē atbraukusi no Ludzas.

Pievienot komentāru

Komentāri (62)

 1. cangali zaudeejusi meera sajuutu.kam taa kropliigaa valoda

 2. Tik pretīgas nogulsnes pēc t.s.”Latgales kongresa”.Sajūta,ka speciāli noorganizēts balagāns tādiem Latgales girkiniem/strelkoviem,zaharčinkiem un Co kā Viļumam un Co.Viltus cīņa par to vai “pievienojās vai apvienojās,kura valoda vai dialekts ir pamatvērtība,kur radās karogs utt.Vējonim pat pēkšņi Latgale “pirmā “zvaigzne!!Ko tu neteiksi?Vai tad viņa nepievienojās bēgot kā pēdejā guberņas nomale iz Vitebskas ?Rasejā Latgale gan varētu PIEPRASĪT?? gan latgaļu val.,gan himnu,karogu utt.
  KO DARA PAŠI LATGAĻI lai visa Latvija justu ,ka nu šie ir pievienojušies? NU NEKO!!Latgale vēl arvien ir STIPRI krieviska!Paši latgaļi MŪK no rodinas kā velns no krusta.Pilna Rīga,Kurzeme,Vidzeme,Zemgale ar latgaļiem.Toties KUR tad ir tie latgaļu “patrioti”atrodami Latgalē?Praktiski nav tur viņu.UN tie kas ir balso prety ES,NATO ,eiro utt.Latgaļi balso LATGALĒ par SC !!!Vai kāds pašvaldībās prasa latgalisko? NĒ !!Te nu jāklūp virsū valdībai ,Saeimai utt.
  Un kāds var teikt ,ka tā nav valsts GRAUŠANA???KURŠ ir TIESĪGS man uzspiest latgaļu DIALEKTU???NEVIENS,jo nav bijis REFERENDUMS !!!!Viļum un Co pastāviet pie ratiem pirms tēlojat “patriotus”un PAŠI pārvācaties / VISI LATGAĻI !/ uz savu tēvzemi lai tur nešiverē krievi.Viļum,pieprasi ANO latgaļu tulku ,aiziet !BET vecais,te NEBŪS !!!”Latgaļija naša!”

 3. Astotā bilde vislabākā – Kuldīgas “Bandava” rullē!

 4. 9. maijā pie Uzvaras pieminekļa Rubiks pauda pārliecību, ka drīz par oficiālo valsts valodu atzīs latgaliešu valodu un tam sekos krievu valoda. “Mēs šeit nākam ne tikai pieminēt varonus, bet arī lai gūtu spēkus kaujai un kauja būs liela – tuvojas pašvaldības vēlēšanas. Es ceru, ka jūs ziniet, par ko balsot. Tuvojas Saeimas vēlēšnas – ceru, ka ziniet par ko balsot,” skaļā un pacilātā balsī, stāvot uz skatuves, sauca Rubiks. Uz priekšu latgalieši – Latvijas šķēlēji!

  • Ja pēkšņi Rubiks paziņos, ka ir par latvisku Latviju, tad visi zināsim, ka NA ir Maskavas projekts?? Žēl, ka Rubiks diskreditē latgaliešu rezolūciju.

 5. To >>Anonizmam – Kontrabandisti sēž Rīgā mīkstos krēslos ,un kontrabandu pārvadā dzelzceļa cisternās un daudztonnīgajās fūrēs , nevis 30-gadīgā ,,Audi-80,, un to dara lai daudz maz apģērbtu un apautu savu bērnu un varētu palaist skolā. Varbūt tu nezini arī , ka liela daļa Latgales pieder čangalim Šķēlem , kurš neapsaimniekodams zemi saņem Eiropas maksājumus . Un ne jau ,,interfontistam,, Bartaševičam spriest būt latgaļu valodai vai nē .

 6. Esmu jau sen teicis, ka nav pareizi visas valsts ministrijas un citas iestādes sakoncentrēt Rīgā. Tas būtu ekonomiski tālredzīgi un valsts stiprināšanai mērķtiecīgi ja kada ministrija tiktu pārcelta uz Rēzekni.

  • Atbalstāma ideja. Kādu ministriju vajadzētu arī uz Liepāju, Valmieru, Gulbeni, Jēkabpili, arī Ventspili.

 7. kam tad par jums būtu jārūpējas??????????????????? varbūt jums par citiem jārūpējas, kontrabandas novadi???????????????????????????????

  • Latvieši ir vienoti, bet ne vienādi! Atbildēt

   tu esi trollis – putinhuiloists. Saucot Latgali par kontrabandas novadu, tu centies sanaidot Latgales latviešus ar pārējo reģionu latviešiem.

 8. Tad Brāļi Kaudzīši ar bija rupekļi, kas lamājās savās grāmatās, kas skolās ir obligātā literatūra? Tur bija gan čangaļi , gan slātavieši un nekad tas nav saukts par lamuvārdu. Smieklīgie. Sagribēja čangaļu izloksni par valsts valodu.

  • beidz kladzynuot duraceibys! Atbildēt

   krievnacistiem iesaku labāk lasīt Kaudzīšu darbu. Kaudzītes latgaliešus nesauca par čangaļiem. Kaudzītes par čangaļiem sauca jaunpiebaldzēnus, bet par slātaviešiem – vecpiebaldzēnus.

 9. Čangaļi jau tā neviena vārda latviski neprot, ja vēl skolā runās čangaliski , tad vispār neiemācīsies nevienu vārdu pareizā latviešu valodā. Austrijā arī katrā kalnā runā savā izloksnē, bet skolās tikai hoche deutsch. Un latgaļiem nav valoda, bet izloksne.!!!!

  • Latgaliešu valoda ir visas latviešu tautas valoda. Latviešu tautai ir 2 valodas – latviešu literārā un latgaliešu literārā.
   Savukārt Latgales latviešus nicinoši par čangaļiem sauc nacisti, šovinisti, galvas kropļi un putinhuiloisti.

 10. Manā mājā dzīvo kādas četras latgaliešu ģimenes. Visi savā starpā runā tikai krievu valodā. Arī vārdi tādi, ka nevar saprast – Aigars Ivanovs, Sandra Sidorova, Jezups Fiļimonovs utt. No kurienes šie uzvārdi?
  Tagad grib pieņemt rezolūciju, lai visa Latvija prastu latgaliski runāt.
  Ja tā arī būtu, kādā valodā, lai runā ar šīm ģimenēm? Vai to var paskaidrot Kairišs, kas tagad sadomājis ar valodu vēl vairāk rusificēt un skaldīt jau tā mazo latviešu tautu? Vispirms iemāciet latgaliski runāt Latgales krievus un tad uzmācaties ventiņiem, suitiem, līviem, dundžiņiem ar savu dialektu, ko gribat pasaludināt par otru valsts valodu!

 11. ka tik otras valodas statusa pastiprināšana nenoved pie trešās valodas pieprasījuma ANO mērogā. saskaitīs, cik runā latgaliski, cik krieviski un uz priekšu! UZMANIETIES!

  • byusim viereigi! Atbildēt

   Vai tāpēc, ka Latgalē daudz krievu un visā Latvijā nav veikta deokupācija un dekolonizācija – jāupurē latgaļu valodu?
   Diemžēl, arī bez ANO “palīdzības” krievu valoda var kļūt par reģionālo valodu Latgalē – pie nosacījuma, ka Saeimas vairākumu veidos SC un citi putinhuiloisti.

 12. Pirms simts gadiem Latgalieši nolēma izstāties no Vitebskas guberņas un apvienībā ar Kurzemi un Vidzemi izveidot – Latviju kāda tā ir šodien. Un pareizi izdarīja ! Latgalieši vienmēr bijuši gudri cilvēki …Tikai līdz Rīgai patālu ….Vai galvaspilsētu nevarētu pārcelt uz Rēzekni ?

 13. Vienkārši nožēlojama ir tā ņemšanās par valodu, vienalga -latgaliešu vai latviešu. Ja nebūs CILVĒKU,kuri runās, valodas nebūs nekādas. Visu enerģiju un degsmi, kuru velti tērē naidu ceļot, vajadzētu vērst uz to,lai vairāk bērnu dzimtu, lai būtu labāki apstākļi jaunajām ģimenēm, kuras tagad ir spiestas aizbraukt un latviešu (un latgaliešu) bērniem dzimtene būs Īrija utt.

 14. Un kāda cirka pēc bija tik lieli drošības pasākumi. It kā augstie činavnieki, no kuram vai katram otrajam ir latgaļu izcelsme kautkā justos vai būtu apdraudēti Latgales kultūras galvaspilsētā, sajūta, kā tiešām “okupantu” delegācija ieradusies , ne savas tautas pārstāvji….

 15. Bruoļi latgaļi! Labi esat cilvēki,bet viegli ticat un piekrītat dažādiem murgojumiem.Padomājiet paši,kas guļ un sapņo lai latviešu valoda tiktu novājināta un kļūtu arvien maznozīmīgāka.Tikai tie,kuri bļāva par otru valsts valodu,par krievu valodu.Bija tāds Kabanovs,kurš mīlēja ieraut grādīgos,jau daudzus gadus atpakaļ savā Vesti segodņa taurēja – pagaidiet,drīz latgaļi pieprasīs savu atsevišķo valodu un literārās latviešu valodas nesēju kļūs daudz mazāk un tā pati paliks par minoritāšu valodu. Un tad tiks likta visam pāri lielā un diženā krievu mēle .Par šo procesu dikti cīnās Ždanokas cīņu biedrs un bijušais partijas(kamēr tā vel pastāvēja) līdzdarbonis Valerjans Ivanovs,sīko pēcpadomju avīžu žurnālists.Dzirdēts ,ka nu jau bakalaurs pa dialektiem. Sitas kaut kur pa krievu partiju.Tas cenšas pielabināties latgaļiem pat grāmatiņu savārstīja ar pseidonīmu I.Valerjans. Sak, latgaļi tie ir galvenie,pārējie ir nezināms mistrojums.

 16. Esmu gana bieži t.s. platai galā. Nezinu kāpēc, bet ar darba roku trūkums tur ir pamatīgs. Laikam tas darbs ir necienīgs īstam latgalietim. Bet tas tā. Par valodu – visā šai laikā neesmu dzirdējis to slaveno valodu. Parasti tā ir 50% krievu vārdi, pāris vietvārdi, kas arī izklausās slāviski un pāris vārdi latviski ar mīkstāku izrunu. Pasakiet – kur var dzirdēt to īsto latgaliešu valodu?

  • Remess ar plotu ciervi Atbildēt

   Sākumā apskaties www lakuga.lv un redzēsi, ka latgaliešu valodā rusicismu ir ļoti maz. Mazāk nekā ģermanismu latviešu literārajā valodā.

  • Kad skolās sāks mācīt latgaliešu valodu, tad arī varēs dzirdēt “īsto”. Arī čyulejā 19.gadsimtā bija pilns ar “kārklu vāciešiem”, kuri jau runāja pusvāciski…

  • Vysteirōkū latgalīšu volūdu var dzērdēt Leivōnu apkōrtnē. Tū jau sen ir atzynuši volūdnīki un eistō raksteiba ir Strodan izstrōdōtō navys tei kas teik popularizāta tagad. Man kauns par tū volūdu un raksteibu, kas tagad teik saukta par eistū. Vīni rusicismi un mēli mežģejūša raksteiba.

  • Aizej palisi tur vai šur. Kapēc to valodu nedzird ikdienā. Varbūt pirms 100 gadiem ar bija kā aprakstīts. Tagad tik krievu valodas miksu tik dzird.

 17. KO var ņemties ar latgaliešu ” valodu”?????!!!!!!!!!!!

 18. Faktam! Bet pierādījums pats ir ŠOVINISTS! Ko var ņemties ar to latgaliešu valodu?????? Aptrakuši, vai? Ja tik svarīga šī ” valoda” ir latgaliešiem, tad lūdzu atgriezieties Latgalē un posiet savu dialektu, bet neplivinieties pa visu Latviju un nešķeliet to ar savu aplamību! Mums ir otra valoda un tā ir lībiešu valoda, jo mums ir lībiešu tauta. Nevajag pārējo novadu latviešus piespiest ausis ” paņemt” rokā, lai saprastu, ko buldurē latgalietis! NEVAJAG!!!!!!!! Visu cieņu latgaliešiem, bet ņematies pa savu novadu , celiet tā labklājību un savu dialektu tai skaitā. VAI JUMS KĀDS TO LIEDZ???????

  • Latgaliskuma apkarotāji vienlaikus apkaro latviskumu, ir Maskavas pirksts, kā arī paver durvis krieviskai Latgalei.

  • Izcili aprobežots cilvēciņš! Esmu lepna, ka protu šo interesanto valodu pateicoties savai vecmāmiņai.

 19. Tiešām bija pārspīlēti drošības pasākumi. Un, ja tautai jāiet ar līkumu ap Goru, jo pāri tiltiņam nelaiž nezkādu drošības apsvērumu dēļ, tas ir pazemojoši un pārspīlēti! Tas pats ieejot Gorā – ar lupu pārskenē katru. Ir taču iespējams nodrošināt diskrēti, laicīgi un mūsdienīgi

 20. Pirmkārt, objektīvas ziņas par Latgali jāiekļauj Latvijas izglītības pamatos. Latgaliešu valoda kā rakstu sistēma attīstījusies pietiekami sen – kopš 18. gadsimta vidus (mums ierastajai latviešu valodai raksti parādās tikai kādu nieka pusotru gadsimtu agrāk). Mans viedoklis – ARĪ latgaliešu valoda ir latviešu valoda (kā valodas likumā sacīts un kā norāda rakstā minētais ISO standarts). Un tai jābauda tās pašas priekšrocības un uzmanība kā izplatītākajai latviešu valodas formai. Sauklis: runājiet, neviens jau jums neaizliedz, ir liekulīgs un nesniedz nekādu atbalstu latviešu valodas latgaliešu formas izdzīvošanai – jau tagad runātāju skaits strauji sarūk.

 21. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Prasības, kas pāraug rūgtumā!
  Apsveicu latgaliešus svētkos! Eiforija pāries un ceru, ka atgriezīsies veselais saprāts.
  Cik sevi atceros, vienmēr ir runāts par atpalicību Latgalē, par nepietiekošu palīdzības sniegšanu no čivļiem, par latgaliešu valodas apspiešanu u.c. briesmu stāstus. Faktiski būtu jādomā vai Latgale ir to pelnījusi? Čekisti, stukači, komunistu, komjaunatnes un arodbiedrību līderi bija tieši latgalieši, arī lielākie ateisti un jauno “tradīciju’ ieviesēji un godinātāji.
  Faktiski čivļi ir bijuši ļoti toleranti visos laikos. Nav neviena novada, kur nedzīvotu latgalieši, visa Latvija ir piebūvēta ar svešas ticības baznīcām, pilnai laimei trūkst tikai latgaliešu valoda Talsos, Kuldīgā vai Valmierā!
  Man šis “rūgtums” stipri vien atgādina tradicionālās netradicionāli orientēto prasības un izrādīšanos Rīgas ielās.
  Piedodiet par salīdzinājumu, taču visam ir savas robežas un tas, ka mūsu varasvīri ar liekulīgām runām pelna vēlētāju reitingus, ir pārejoša parādība, kurai nav īsta seguma.

  • čiuļi mīl krievus, bet ne latgaliešus Atbildēt

   Jā, čiuļi ir toleranti – bērnudārzi krieviski ir, skolas krieviski ir, sabiedriskais radio (vesels kanāls LR4) ir, sabiedriskais TV ar ikdienas krievu ziņām un raidījumiem ir, jebkurā valsts un pašvaldību iestādē jebkurš krievs tiek apkalpots krieviski, pat tiesās izdabājot krieviem viss tiek tulkots krieviski, arī ārsti no Zilupes līdz Liepājai 99% gadījumu krievus apkalpo krieviski, Latgalē daudzu pašvaldību avīzes ir čiuliski un krieviski, bet ne latgaliski.
   Man sāp, ka Latvijā krieviem ir lielākas tiesības un lielāki labumi labumi nekā valsts dibinātājiem un valsts nācijas pārstāvjiem Latgales latviešiem!!

  • Toties čūļi gan nav bijuši ne čekistos,ne stukačos,kompartijā . Kādi gan viņi malači !Supertauta !

 22. Izskatās, ka Kremlī var berzēt rociņas.Latvieši ar bariņu bezadbildīgu cilvēciņu palīdzību ir sanaidoti.

 23. ūjināja pret VVF augstprātīgi teikto, ka Latgale tika pievienota Latvijai (tikai koloniālas valstis kaut ko ņem un pievieno, lai gan Rīga un vara pret Latgali arī 21.gs. izturas netaisnīgi kā pret savu koloniju). Patiesībā notika latviešu zemju brīvprātīga apvienošanās – tas teikts pat Satversmes preambulā! Un latgalieši bija pirmie, kuri 1917.gadā lēma, ka visu novadu latviešiem jāapvienojas vienā valstī. To VVFai atgādināja arī arhibīskaps Stankevičs, ka notika derība jeb laulība, kurā visus solījumus latgalieši tur un pilda, bet pārējo novadu latvieši laulību pārkāpj! Tas ir laulības pārkāpums – latvieši pieļauj krievu skolas un krievu TV, bet latgaliešiem nav ne latgalisku skolu, ne latgalisku radio un TV kanālu.

  • Rīgas krievi paši arī veido to savu presi, Latgalei ir reģionālā TV un vēl raidījums LTV, bet pirmajā gadījumā reportierei labpatīk kropļot citu izloksni, nevis runāt savējā un viņas intervētajiem cilvēkiem tāpat, bet visi citi vainīgi, vai ne?

   • muna vaine, muna vaine, muna vysleluokuo vaine Atbildēt

    Skaidrs – latgalieši paši vainīgi, ka valsts skolās nemāca latgaliešu valodu un valsts ierēdņi neapkalpo latgaliešus latgaliski.

  • Teica , ka pievienojās(nevis pievienoja) , bet tas taču grēks neizdzēšams . Kur nu to pārdzīvot !Matu skaldītāji!

 24. Nav ko strīdēties. Jāvēršas pie vēstures faktiem, kā veidojusies tā vai cita valoda.

 25. Paši latgalieši savu novadu padarījuši par tādu, bēgdami prom un pametot savas mājas jauno pirmajiem pēckara gadiem un pārdodot tās krievu interesentiem. Ja kopā sanāk 3 latgalieši no dažādām pusēm, tad viņus vieno sirsnīgā krievu valoda. Un tie uzņēmumi no latgaliešu valodas nakts, skaidri parāda cik plašs bija apmeklētāju pulciņš. Vai tad pārējiem Latvijas novadiem ir sava neatkarīga pārstāvniecība arsavu valodu un karogu? Taisnība Vīķei Freibergai, kas izcēla gaismā patiesos spices mērķus.

  • “Ja kopā sanāk 3 latgalieši no dažādām pusēm, tad viņus vieno sirsnīgā krievu valoda.” Ko pīpējam? Nebūsi sajaucis ar Rīgas guļamrajonu situāciju?

   • Neko neesmu sajaucis. Gulēju vienā palātā ar trim cilvēkiem un tikai otrā dienā pie ārsta apgaitas atklājās, ka visi ir latgalieši. Viens no Daugavpils, viens no Līvānu apkārtnes un viens no Balvu puses. Un es jau biju nobēdājies, ka būs jāguļ krievu kompānijā. Ar mani ta viņi runāja latviski, bet savā starpā tāpat turpināja krieviski. Visi tie latgalieši, kuri lielā skaitā sadarbojās ar padomju varu pēc 1944. gada arī runāja tikai krieviski un neviens viņus nerusificēja. Katrā Vidzemes pagastā dzīvo vai desmits ģimeņu ar Jesupu priekšgalā, kuri tā arī nekad nav izrādījuši vēlmi atgriezties savā dzimtajā pusē.

  • 1. Kāpēc rīdzinieki (Rīgas latvieši) Latvijas galvaspilsētu ir atdevuši krievam?
   2. Sēlijai arī ir savs karogs.
   3. Īstie latgalieši savā starpā runā latgaliski! Kāda mīlestība latgaliešiem var būt pret krievu valodu, ja no 1865.-1904. Latgalē bija drukas aizliegums latīņu burtiem un notika pārkrievošana; un pārkrievošana notika arī no 1945.-1991.gadam un pārkrievošana joprojām turpinās ar n-tajām valsts finansētajām krieviskajām radio stacijām un TV programmām krieviski? Protams, Latgalē ir daudz jaukto ģimeņu un diemžēl jauktajās ģimenēs dzimst prokrieviski “latgalieši”, bet tu, lūdzu, pēc šiem jaukteņiem nespried par visiem latgaliešiem!
   4. Latgales naktī bija ļoti ļoti auksts un tieši aukstuma dēļ daudzi pasākumu pameta uzreiz pēc pusnakts.

   • Gribu vēl papildināt – Latgaļu valodu pat ļoti atbalstīja un palīdzēja saglabāt Katoļu baznīca – dievkalpojumi latgaļu valodā,lūgšanu grāmatas latgaļu valodā,jebkurš mācītājs,ienākot latgaļa mājā , runāja latgaliski.Arī tāpēc katoļu Baznīca Latgalē ir tik stipra.

  • Labi runāt tiem, kas dzīvo tuvu lielām pilsētām. Bet ko darīt cilvēkam attālā Latgales vai cita novada vietā? Mūsu valsts politika ir tāda, ka attālajos novados tu cilvēciņ izputēsi vienā gadā. Ja arī izaudzēsi kaut ko, tak neatmaksājas ieguldītais. Ja ģimenē nav garantēta ienākuma, tur nav iespējams dzīvot.

 26. Latgaļu valoda NAV valoda! Tas ir dialekts! Kurzemē, Vidzemē, Zemgalē lietotajā latviešu valodā ieviesušās nianses, bet tāpēc neviens nemēģina klaigāt par kurzemnieku, vidzemnieku, zemgaļu valodu! Izglītība, manuprāt, čangaļiem pieklibo.

  • Latviešu valoda arī ir dialekts – ar to atšķirību, ka vidusdialekts padarīts par valsts valodu. Bet tik pat labi augšzemnieku dialektu varētu pasludināt par valsts valodu! Un latviešu tautas daļu latgaliešus par čangaļiem dēvē tikai latviešu nacisti un latviešu šovinisti – droši vien šie nacisti savu tēvu un māti arī dēvē rupjos lamu vārdos, ne tikai savus tautiešus.

   • Vispār viņus tā sauc arī mana vecmāmiņa, kas ir dzimusi un augusi Latgalē, vienkārši ir cilvēki un ir daži, kas ir īpašāki, tiem vajag savu vārdu un tieši viņi ir šovinisti, nacisti un tautas šķēlāji

    • vai pareizi sapratu? Atbildēt

     Tava vecmāmiņa, kas Latgales latviešus sauc par čangaļiem – ir tautas vienotāja un saticības raisītāja?

   • Ko tad paši čiuļo?

  • Atbiļda Ojāram. Atbildēt

   nu gon ita gribātus,lai Latgaļu volūdis nabītu,bet jei jer,i bīs myužu myužus!tu gribi tū vai nagribi.Čivļam nikod nasaprast Latgaļis cylvāku likteņus,.a deļ ko ta māļi lauzt,čivļs tik un tai tū nasaprass.parFreibergu runojūt,vādzātu jyusim atgodinot,ka jei Latvejī nav dzeivojuse, i nazina,kei beja ta timūs laikus,i vispor KŪ JEI DARA,LATGAĻIS KONGRESĀ???Kas jai ļova braukt.?

   • Mums neko nesaprast , to vien vari izdomāt , bet Vaira ir mūsējā , nav smuki abižot , kad aizbrauc ciemos. Ak jūs ,viesmīlīgie sirsnīgie !

    • Labi atceros, kā VVF un tā laika Saeima latgaļu zemi Pietālavu atdeva krieviem. Pret nodevējiem nav jābūt viesmīlīgiem un sirsnīgiem! Zeme ir vērtība! Zemgalē hektārs zemes maksā gandrīz 10 000 eiro.

     • Kur tu tādu summu izrāvi? Varbūt tikai tavi bērnu bērni pieredzēs, ka Latvijas zeme tik daudz ir vērta.

Draugiem Facebook Twitter Google+