Ruksis aitas kažokā 0

Lūdzu, pastāstiet žurnālā par garspalvainajām vilnas cūkām Mangalitza! Vai Latvijā ir iespējams iegādāties šīs šķirnes sivēnus? 
Iveta Kalve

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Šķirne Mangalica (Mangalitsa; Mangalitza) oficiāli atzīta 1927. gadā Ungārijā. Dzīvnieki var sa­sniegt 150 – 200 kg dzīvsvaru, skaustā – 85 cm augstumu. Raksturīga tumša āda, gari, cirtaini sari ar zīdainu spīdumu – ne velti tās sauc par vilnas, sprogainajām jeb aitu cūkām. Biezais apmatojums var būt sarkanīgā, baltā, dzeltenīgā krāsā, kā arī melns ar gaišu vēderu. Ausis vidējas, nedaudz vērstas uz priekšu.

Dzimumgatavība iestājas pēc 10 mēnešu vecuma, taču sivēnmātes ir mazauglīgas – parasti metienā ir tikai 5 – 8 sivēni. Tie izaug labi, jo mātes ir pienīgas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aitu cūkas ir ļoti izturīgas, reti slimo, jo spēj pielāgoties nelabvēlīgiem laika apstākļiem – biezais kažoks tās pasargā no vēja un aukstuma. Lielā salā mātes savus mazuļus sasilda pavēderes vilnā. Kuiļi nav agresīvi kā citām cūku šķirnēm, tāpēc var ganīties kopā ar sivēnmātēm un sivēniem.

Šie dzīvnieki ir lēnaudzīgi, kaušanas svaru sasniedz gada vecumā. Gaļa taukaina, bez cīpslām, sulīga, ļoti garšīga, labi uzglabājama. Arī vilnas cūku tauki ir veselīgāki, jo salīdzinājumā ar rūpnieciski audzētajām cūkām satur vairāk mononepiesātināto taukskābju. Lielajos cūkkopības kombinātos dzīvniekus nobaro paātrināti, izmantojot augšanas stimulatorus, soju un kukurūzu. Kā zināms, soja un kukurūza pasliktina gaļas kvalitāti – speķis kļūst mīksts, smērīgs un negaršīgs.

Ārzemēs no Mangalitsa cūkgaļas gatavo delikateses (ungāru salami, Parmas šķiņķi, vītināto gaļu, kas maksā 20 – 40 latus kilogramā), no taukiem ražo ekoziepes, ekokosmētikas līdzekļus.

Katrs lopkopis ir ieinteresēts izaudzēt cūku pēc iespējas lētāk, lai gūtu lielāku peļņu. Vilnas cūkas šajā ziņā varētu būt ekonomiski izdevīgas, jo neprasa īpašu aprūpi. Dzīvniekiem nav nepieciešamas siltas kūtis, arī ziemā tos var turēt aplokā, vien jāierīko nojume, kur patverties no sniega. Šīs cūkas ir pieticīgas veģetārietes – galvenā barība ir ganību zāle, bet ziemā regulāri jāpiebaro ar sienu, miltiem, nevārītiem kartupeļiem, burkāniem, kāpostiem, ķirbjiem, augļiem. 


Mangalitsa cūkas ir izplatītas Ungārijā, Vācijā, Austrijā, tur tās audzē bioloģiskajās saimniecībās. Lauksaimnieki saņem lielu ES atbalstu, jo šķirne ir iekļauta saglabājamo šķirņu sarakstā. Agrāk vilnas cūkas bija pieprasītas visā Eiropā. Līdz ar bekona gaļas tipa cūku ieviešanu, to popularitāte samazinājās. Pašlaik cilvēki atgriežas pie dabīgās pārtikas un interese par šo cūku audzēšanu atkal pieaug.

Kopš pērnā gada oktobra arī Latvijā ir uzsākta šīs cūku šķirnes popularizēšana, drīzumā paredzēts nodibināt Latvijas Mangalitsa audzētāju asociāciju. Vairāk informācijas var iegūt biedrībā “Agro-Eko-Inovat” (www.topideja.lv vai, zvanot biedrības dibinātājai Mečislavai Saikovai, mob. tālr. 27724835). Asociācijas biedri varēs iegādāties vaislas sivēnus sadarbībā ar Starptautisko Mangalitsa cūku audzētāju asociāciju (International Association of Mangalitza Pig Breeders), kas atrodas Austrijā. Lai veiktu ciltsdarbu un nepieļautu tuvradnieciskus krustojumus, šīs organizācijas izveidotajā e-katalogā apkopotas ziņas par Mangalitsa cūku audzētājiem visā pasaulē. Sivēni ir dārgi – ap 30 kg smags ruksis maksā aptuveni 300 eiro. Patlaban tos ir pasūtījušas piecas zemnieku saimniecības no dažādiem Latvijas novadiem. Pirmais vedums – apmēram trīsdesmit sivēnu – Latvijā nonāks jau šoruden septembrī.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.