Eiropa

Rumāņi protestē pret «mafijas valsti»0

Foto – AFP/LETA

Protestējot pret valdības izvērsto taupības režīmu, dzīves kvalitātes samazināšanos un savulaik populāro valsts prezidentu Trajanu Basesku, desmitiem tūkstošu cilvēku nedēļas nogalē izgāja Rumānijas galvaspilsētas Bukarestes un citu pilsētu ielās. Protesti pārauga sadursmēs ar drošības spēkiem, kurās ievainoti aptuveni sešdesmit cilvēki.


Demonstrācijas Rumānijā aizsākās jau piektdien, dažas dienas pēc tam, kad no darba aizgāja sabiedrībā lielu cieņu iemantojušais Veselības ministrijas darbinieks Raēds Arafats, informē raidsabiedrība BBC. Sākotnēji miermīlīgie protesti svētdienas pievakarē pārauga demonstrantu sadursmēs ar policistiem. Pirmie drošības sargus apmētāja ar akmeņiem, petardēm un dažādiem uz ielas atrastajiem priekšmetiem, kamēr policija atbildēja ar asaru gāzi un ūdens lielgabala šaltīm. Pēc sadursmēm tiesībsargi aizturēja vairākus desmitus nemiera cēlāju, no kuriem lielākā daļa izrādījās futbola līdzjutēji, kas acīmredzot izmantoja iespēju iztrakoties Bukarestes ielās. Viņi izdemolēja veikalus un avīžu kioskus, kā arī aizdedzināja atkritumu konteinerus un ielu malās stāvošās automašīnas, informē ziņu aģentūra “AFP”.

 

Rumānijas mediji skaidro, ka protestos parādās valsts iedzīvotāju lielā neapmierinātība ar valdības īstenoto politiku – algu samazinājumiem valsts sektorā strādājošajiem, pabalstu apgriešanu, nodokļu celšanu, izplatīto korupciju, vispārējā dzīves līmeņa samazināšanos, kā arī pašreizējo prezidentu Basesku.

 

Arafata aiziešana no Veselības ministrijas esot bijis pēdējais piliens rumāņu pacietības mērā. Arafats ir palestīniešu izcelsmes ārsts, Rumānijā ieradies 80. gados. Par kārtības ieviešanu veselības nozarē viņš izpelnījies lielu Rumānijas iedzīvotāju atzinību. Arafats izveidojis helikopteru neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, bet tagad valdībā noris sarunas par šī dienesta privatizēšanu. Valdības plānotās reformas veselības nozarē uzskatāmas par iemeslu Arafata aiziešanai. “Esam šeit ieradušies, lai protestētu. Nevaram vairs to izturēt – mums nav naudas, par ko izdzīvot, pensijas ir ļoti mazas, bet cenas ir tik augstas, ka nespējam gandrīz neko atļauties. Tā taču nedrīkst dzīvot,” sarunā ar ziņu aģentūru “Associated Press” stāstīja viens no protestētājiem, kurš sevi nosauca par Sorinu. Protestētāju pūlis, kuru rindās bija visdažādākās paaudzes cilvēki, nedēļas nogalē, dodoties gājienā cauri Bukarestei, skandēja saukļus “Mafijas valdība nozagusi visu, kas mums piederēja”, “Pazūdiet, jūs nožēlojamie suņi” un “Nost ar Basesku”. Tikmēr valdības pārstāvji demonstrantus aicinājuši izbeigt jau četras dienas notiekošās demonstrācijas.

 

LA.lv