×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
12. decembris, 2012
Drukāt

Rumāņi un holandieši masveidā uzpērk Latvijas kartupeļus

Foto - LETAFoto - LETA

Patlaban Latvijā īpaši aktivizējušies uzpircēji no Rumānijas un Holandes, kas par zemniekiem izdevīgām cenām masveidā uzpērk kartupeļus, līdz ar to pavasara pusē var veidoties deficīts, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja vairāki lielaudzētāji.

“Saņemam zvanus no zemniekiem, ka pēdējās nedēļās tonnām tiek uzpirkti kartupeļi Zemgales un Vidzemes saimniecībās. Rumānijas un Holandes uzpircēji ar fūrēm brauc tieši pagalmā, ir gatavi paņemt uzreiz visus kartupeļus, turklāt acīmredzot maksā skaidrā naudā,” sacīja kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa.

Viņa sacīja, ka zemniekiem piedāvātās cenas ir izdevīgas, jo par vienu kilogramu tiek maksāti vismaz desmit santīmi, kamēr vietējās iepirkuma cenas nepārsniedz astoņus santīmus

“Ja tā turpināsies, varētu atkārtoties jau pirms pāris gadiem pieredzētā situācija, kad Krievijas uzpircēju dēļ pavasarī piedzīvojām pamatīgu vietējo kartupeļu deficītu,” atzina uzņēmēja.

Arī Kartupeļu audzētāju biedrības vadītāja Aiga Kraukle sacīja, ka patlaban tiek piedzīvota ļoti liela uzpircēju interese par Latvijas kartupeļiem.

“Visā Eiropā kartupeļu ražas ir par 15%-20% zemākas nekā pērn. Tādēļ patlaban piedzīvojam uzpircēju invāziju ne tikai no Rumānijas un Holandes, bet ir arī milzīga interese no Anglijas un Somijas. Audzētāji kartupeļus pārdod labprāt, jo daudziem lielās ražas dēļ ir problēmas ar uzglabāšanu un ir izdevīgi par labu cenu atbrīvot pagrabus,” atzina Kraukle.

Kā jau iepriekš “Nozare.lv” atzina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja vietniece Evita Kozlovska, pateicoties kartupeļu ražas pieaugumam, kuru šogad veicināja labvēlīgie laika apstākļi, kartupeļu cenas kopumā ir stabilas, turklāt kopumā – zemākās triju gadu laikā,

“Vidējā ražotāju cena novembra sākumā kartupeļiem bija 0,13 lati par vienu kilogramu – tā ir tāda pati cena kā pērn šajā pašā laikā un par 6% zemāka nekā triju gadu vidējā cena,” sacīja Kozlovska.

Vienlaikus viņa norādīja – lai gan šogad novāktajiem kartupeļiem kvalitāte patlaban kopumā ir laba, turpmāko cenu attīstību noteiks kvalitātes izmaiņas bumbuļu uzglabāšanas laikā.

Saskaņā ar ZM informāciju, vislētākie kartupeļi šogad bija martā, kad ražotāju noteiktā cena bija 0,08 lati par kilogramu. Savukārt augstākā cena bijusi augustā, kad kartupeļi maksāja 0,14 latus par kilogramu.

Kartupeļu cenas visvairāk svārstījās pagājušajā gadā, augstāko cenu sasniedzot jūnijā – 0,29 latus, bet zemāko – 0,13 latus par vienu kilogramu decembrī.

2012.gadā iestādīto kartupeļu platība saglabājās 2011.gada līmenī – apmēram 30 000 hektāru. Savukārt kartupeļu kopraža saskaņā ar prognozi palielinājusies par 6% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Šogad kopraža varētu būt 540 000 tonnu, kas skaidrojama ar prognozi par vidējās kartupeļu ražības pieaugumu par 1,2 tonnām no viena hektāra vairāk nekā iepriekšējā gadā, sasniedzot 18 tonnas no viena hektāra.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas informāciju, pērn ar kartupeļiem apsēti 31 500 hektāri, 2010.gadā tika apsēti 30 100 hektāri. 2009.gadā kartupeļi tika stādīti 30 000 hektāru, savukārt 2008.gadā – 37 800 hektāros.

Centrālās statistikas pārvaldes dati par 2012.gada kartupeļu kopražu būs zināmi 2013.gada pirmā ceturkšņa beigās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+