×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.5°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
29. novembris, 2017
Drukāt

Runā vecāki: mūsu bērni nav slaucamas govis (13)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vakar Saeimas komisija lēma, ka jautājums par skolas gaitu uzsākšanu no sešu gadu vecuma jāatliek par gadu, taču liela daļa vecāku nevēlas šādu kārtību nedz šodien, nedz pēc gada. Sabiedrības iniciatīvas portālā manabalss.lv savākti jau gandrīz 7 000 paraksti par to, lai tiktu saglabāta esošā kārtība un vecāki paši varētu izvēlēties, cik gados sūtīt bērnu skolā – septiņos, vai, izņēmuma kārtā, sešos vai astoņos gados. Dažādās aptaujās vecāki ir skaidri pauduši savu nostāju, uzsverot, ka nevēlas, lai bērniem obligāti jāsāk skolas gaitas no sešu gadu vecuma. Izglītības un zinātnes ministrija, neraugoties uz vecāku un pedagogu iebildumiem, turpina virzīt šo ideju, bet arī vecāki joprojām atgādina savu nostāju.


Vai mūsu valdība vēlas viegli pakļaujamas personības?

Reinis Ziļavs, kurš ir tēvs četriem bērniem un vectēvs, stāsta: “Vecākajam mazbērnam tikko palika seši gadi, skolas gaitas viņš uzsākts tikai nākamajā gadā. Uzskatu, ka ir aplami sākt mācības skolā no sešu gadu vecuma, jo bērns vēl nespēj iekļauties skolas režīmā. Sešgadnieks ir psiholoģiski nenobriedis, lai spētu izturēt tādu slodzi, lielākoties šajā vecumā bērni vēlas spēles un rotaļas. Šāda ideja ir solis atpakaļ – tas tikai radīs bērnos pretestību pret mācībām. Turklāt tas nozīmē, ka nedz bērniem, nedz vecākiem vairāk nebūs izvēles – izglītība ir obligāta un visiem būs jāiet skolā no sešu gadu vecuma. Rezultātā mēs iegūsim salauztas personības, bet iespējams tieši to vēlas mūsu valdība – viegli pakļaujamas personības. Es noteikti esmu pret šādu soli.”

Visus bērnus nevar bāzt vienā maisā

Kristīne Krista Ežmale ir mamma Elīzai (4) un Dāvim (1,5). Taujāta par to, vai būtu gatava laist savas atvases skolā no sešu gadu vecuma, viņa atbild: “Neesmu pārliecināta, ka mani bērni būtu tam gatavi. Ideja par sešgadniekiem skolās tiek virzīta lielā steigā, un negribētos, lai mūsu bērni ir izmēģinājuma trusīši. Mūsdienu aktīvajā laikmetā sešgadnieks nav gatavs sēdēt skolas solā. katrs bērns ir individualitāte un tieši vecākiem vislabāk zināms, kad bērns ir gatavs skolai, tāpēc izvēlei jāpaliek vecāku ziņā, tāpat kā līdz šim. Visus bērnus nevar bāzt vienā maisā. Šai idejai nav gatavi nedz bērni, nedz skolotāji. Skola ir kā konveijers un pedagogs pie vislabākās gribas nevar individuāli pievērsties katram bērnam, kuri nereti ir kā mazi spridzeklīši.”


Mūsu bērni nav slaucamas govis

Diāna Blūma ir māmiņa trīs atvasēm – vecāka meita (21) jau ir savā dzīvē, dēls (9) jau ir skolnieks, savukārt jaunākā meitiņa (2) vēl tikai gatavojas skolas gaitām. “Man kā trīs bērnu mammai ir dažāda pieredze ar skolu, taču noteikti nebūtu gatava laist meitu skolā no sešu gadu vecuma. Dēla dzimšanas diena ir septembrī, tāpēc sanāca, ka skolas gaitas viņš uzsāka no sešiem gadiem, un varu teikt, ka zināmā mērā viņš tam emocionāli nebija gatavs. Protams, vienmēr ir izņēmumi – bērni, kuri ir gatavi skolai agrāk par citiem, bet šobrīd vecākiem ir izvēle un iespēja sūtīt skolā arī agrāk. Likt to darīt visiem, obligātā kārtā, ir neprāts. Skola ir pavisam cita pieredze – lielākajai daļai bērnu sešos gados vēl vajag diendusu un rotaļas, turklāt ne visi ir spējīgi parūpēties par sevi. Saprotu, ka valsts vēlas bērnus ātrāk dabūt skolā un tad arī darba tirgū, bet mūsu bērni nav slaucamas govis. Ir jāpadomā par sekām, ko var nest šāds lēmums.”
Vecāki nenoliedz, ka ir izņēmumi – bērni, kuri ir gatavai uzsākt skolas gaitas arī sešos gados, tāpēc esošā kārtība, kad vecākiem ir iespēja izvēlēties, ir visatbilstošākā. Bez tam vecāki aicina idejas virzītājus ļoti nopietni apdomāt sekas, ko bērniem radīs paaugstinātā slodze un stress, jo tas ietekmēs bērnus visu dzīvi.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. atkal jau bērni būs par izmēģinājuma trusīšiem. 🙁 Vienīgais, kas mani pašu visā šai nejēdzībā priecē, ir, ka mani bērni jau ir pāri skolas sākšanas vecumam (jaunākais jau 2.klasē), bet mazbērnu vēl nav un kamēr tie radīsies un izaugs līdz skolai, gan jau ka atkal šo atcels, kā kārtējo izgāšanos. Ļoti žēl tos bērnus, kurus tas skars. 🙁 No maniem trim bērniem tikai meitu būtu varējusi sūtīt skolā 6 gadu vecumā, jo viņa nobrieda ātrāk. Puikas tam pilnīgi noteikti nebija gatavi.

 2. Diemžēl, ir dažādi vecāki un dažādi bērni. Es pats savas skolas gaitas uzsāku jau 5 gadu vecumā, tikai tā bija lauku skola, sākotnēji ar 12 skolēniem skolā, vēlāk 7-gadīgā pamatskola. Tagad tā skola jau ir likvidēta. Neesmu ne vienu gadu palicis otrreiz vienā un tajā pašā klasē, un savu darba dzīvi uzsāku 22 gadu vecumā pēc augstskolas beigšanas kā ceha priekšnieks ar vairāk kā 100 padotajiem. Mani vecāki tā arī bija nolēmuši, ja puika skolu sākot nevarēs iegūt sekmīgas atzīmes, tad skolu atliks, ja varēs, lai iet.
  Šie 2 ietaupītie gadi, vēlāk manā dzīvē ir nesuši daudzas pozitīvas pārmaiņas, un esmu pateicīgs savējiem vecākiem, ka tādu izvēli man deva.

 3. Valdbai ir uzspļaut gan uz bērnu veselību, gan uz tautu kopumā…

 4. Tas viss taču ir bijis 80to beigās un 90to gadu sākumā-Bērnu dārza pēdējo gadu nosauca par 1.klasi,bet tos,kuri b/d negāja, veda uz sagatavošanas klasi,ko arī pēkšņi sāka saukt par pirmo… pasākums izgāzās- noskaidrojās, ka 6 gados lielākā daļa bērnu ne emocionāli, ne intelektuāli nav gatavi skolai, tagad visu sākam no sākuma…un kāpēc? Lai politiķis Šadurskis ( bet ne pedagogs) varētu pievilkt ķeksīti,ka ir radījis ilūziju, ka kaut ko dara-,,reforma” pamatīgi buksē, tad vismaz tā tas pašpārliecinātais maita var par sevi atgādināt!

 5. emocionala vardarbiba no lemeju puses pret mazajiem berniem un vecakiem.

 6. Var saprast ka valdiba sak uztraukties ,tie ir komunistu un cekistu gajieni.

 7. īsākās dzīves pieredzes dēļ tiem 6-gadīgajiem lēnāk pielec.
  Velk atpakaļ pārējo klasi – nozog laiku !

 8. Atbalstu vecākus.

 9. Vēl pirms pāris mēnešiem nevienu nemulsināja ziņa, ka četrgadīgais Anglijas princis Džordžs sācis skolas gaitas. Vecāki mierīgu sirdi viņu nodeva pedagogu rokās, negaužoties, ka princis vēl nav pietiekoši izspēlējies vai nav emocionāli vai citādi psiholoģiski nobriedis mācību procesam.
  Vecāki, jums ir pamats neuzticēties reformām, jo iepriekš šāda ideja izgāzās, bet tāpēc visi kopā varam darīt visu, lai no šīs reformas iegūtu bērni!

  • Nejauc p ar p ! Latvijā dzīves ritms ir pilnīgi cits un arī pedagogi nav tam gatavi. Sīkajiem kas atgadīsies, bet učenes bļaus, ka viņām par to neviens nemaksā…

 10. kārtejais projekts, kas pienemts ne ar ko nerēkinoties – lūk tā tas notiek visur ! Varbut tomer vajadzētu pateikt skaidru nē!!!!!!!! LAI TAK PIEŅEM !

 11. lai Saeimas algotņi patin savu atmiņu uz atpakaļu kādus gadiņus 30,tad jau šāds eksperiments notika,bija 1. klases ar indeksu 6,labs nekas tur nesanāca,tāpēc nevajadzētu atkārtot šādas kļūdas.

 12. Esmu trīs jau pieaugušu bērnu mamma. Manam vecākajam bērnam bija jāsāk mācības no 6 gadu vecuma, jo toreiz bija tāda kārtība. Bērni skolā gulēja, spēlējās, kaut ko arī mācījās. Skolai izdevumi par guļammēbelēm, atsevišķu rotaļu telpu. Dzīve tāda pati kā dārziņā, tikai grupa lielāka, un auklītes nav. Audzinātāja bija izcila, taču neko tādu, ko bērnudārzā nebūtu apguvis, bērns neiemācījās. Abi jaunākie jau varēja doties uz skolu no 7 gadu vecuma, un dārziņā viņi bija labi sagatavoti skolai. Nesaskatu nepieciešamību atgriezties pie jau pārbaudītas un par nederīgu atzītas lietas.

Draugiem Facebook Twitter Google+