Praktiski
Mājas mīluļi

Runci vai kaķeni – izvēlamies mājas mīluli0

Foto-Shutterstock

Lēmums pieņemt ģimenē kaķi neapšaubāmi ir viens no aizraujošākajiem notikumiem mūsu dzīvē. Daudzi cilvēki sajūsminās par kaķa grāciju, savdabīgo raksturu un neatkarības apvienojumu ar maigumu un rotaļīgumu.

Šie dzīvnieki spēj ne tikai ar savu klātbūtni uzfrišināt māju, bet arī ienest tajā mājīgumu un mierīgu atmosfēru. Tiklīdz mēs saprotam, ka bez pūkainā murrājošā drauga vairs neiztikt, vispirms rūpīgi izpētām konkrētas šķirnes raksturojumu.

Kādam labāk patīk uzticīgie siāmieši, kādam – neatkarīgie persieši, bet cits nevar vien atraut acis no Skotijas nokareno ausu šķirnes kaķiem ar to filozofiski domīgo izteiksmi un īpatnējām austiņām. Bet, kad šķirnes izvēle paliek aiz muguras, rodas jauna dilemma – runcis vai kaķene?

Dažiem cilvēkiem kaķa dzimums ir otršķirīgs jautājums, tomēr tieši tas lielā mērā nosaka mājdzīvnieka turēšanas nianses. Tātad, kurš ir labāks – runcis vai kaķene? Apskatīsim galvenos argumentus par labu abiem dzimumiem.

Ar ko kaķenes varētu būt labākas par runčiem?
Kaķu saimnieki, kuri izvēlas kaķenes, savai izvēlei par labu nosauc daudzus argumentus.
Starp tiem ir:
• kaķenes neiezīmē teritoriju, un, kā jūs zināt, kaķa “zīmēm” nav patīkams aromāts;
• pat pārošanās sezonas laikā kaķenes neiesaistās kautiņos;
• lielākā daļa kaķeņu ir mīlīgākas nekā runči, tomēr būtu jāņem vērā dzīvnieku individuālās īpašības;
• uzskata, ka kaķenes ir tīrīgākas. Tomēr arī šajā ziņā ne mazāk svarīgas ir dzīvnieka individuālās īpašības.

Dažiem saimniekiem ir svarīgi zināt, kas labāk spēj ķert peles. Daudzi cilvēki domā, ka kaķenes ir medīgākas. Tomēr, lai arī uz runča pleciem negulst rūpes par barības sagādāšanu pēcnācējiem, tā medību instinkts nav mazāks kā kaķenēm un viņš ķer peles tikpat prasmīgi.

Izlemjot, ko izvēlēties, neaizmirstiet, ka katrai kaķenei ir savas fizioloģiskās vajadzības un viņa ir potenciāla māte. Nesterilizēta kaķene, kas kopā ar jums dzīvos vienā dzīvoklī, meklēšanās laikā uzvedīsies savādi un reizēm neprognozējami.

Mūsdienu mājdzīvnieku īpašnieki mēģina atrisināt šo problēmu, veicot sterilizāciju – parasti tas notiek 8–9 mēnešu vecumā, kad kaķenei pagājusi pirmā meklēšanās.

Ja dzīvnieku vēlaties šķirnes pavairošanai, tad jums ir iespēja iepazīt visus kaķenes turēšanas priekus. Kaķenes un viņas pēcnācēju novērošana var sagādāt īpašu prieku.

Pūkainā skaistule piepildīs jūsu māju ar rūpēm un mājīgumu. Turklāt tas ir lielisks veids, kā turēt vienā dzīvoklī runci un kaķeni.

Ja runājam par to, kurš ir mīlīgāks, vērts pieminēt, ka jaunās kaķenes, kā likums, ir mīlīgākas nekā runču puiši. Tomēr 5–6 gadus vecie kaķi bieži vien ir mīlīgāki par savām vienaudzēm. Kad tavs mīlulis vēl ir kaķēns, nav svarīgi, vai tas ir kaķis vai kaķene. Visi kaķēni ir rotaļīgi un ļoti kustīgi. Šajā vecumā tiek novērotas individuālās rakstura iezīmes, kuras, iespējams, paliks uz visu mūžu.

Argumenti par labu runčiem
Kaķu fani par labu savai izvēlei izvirza šādus argumentus:
• puiši nevar dzemdēt pēcnācējus;
• dažiem cilvēkiem ir svarīgi, ka šie mājdzīvnieki pēc rakstura būs “vīrišķīgāki” un mazāk uzmāksies saimniekiem ar savu mīlestību.

Tātad galvenais iemesls, kāpēc daudzi izvēlas kaķi, ir tas, ka nebūs jāsatraucas par daudzu mazu kaķēnu uzrašanos.

Bet pastāv viena būtiska problēma, kas var ietekmēt jūsu lēmumu par kaķēnu–puiku. Proti – ieradums iezīmēt teritoriju.
Kodīgo muskusa aromātu, ko izdala kaķu dziedzeri, ir grūti sajaukt ar citu. Tāpēc kaķa klātbūtni mājās var sajust jau pirmajās apciemojuma sekundēs.

Turklāt jūsu mājdzīvnieks pārošanās sezonas laikā izrādīs nepieredzētu aktivitāti, par kuru jūs uzzināsiet no sirdi plosošas ņaudēšanas un citām kaķa izdvestajām skaņām naktīs. Ja dzīvnieka saimnieks dzīvo privātmājā, vienkāršāk ir dažas dienas izlaist pūkaino draugu brīvībā. Parasti dzīvnieki veiksmīgi atgriežas atpakaļ.

Dzīvoklī kaķu instinktu izpausmes var būt vienkārši neizturamas. Lai to novērstu, daudzi īpašnieki izmanto dzīvnieka kastrāciju. Operācija kaķiem noris daudz vieglāk nekā kaķenēm, un nav vajadzīgs ilgs atkopšanās periods. Parasti kaķus kastrē 7 līdz 10 mēnešu vecumā, kad vairošanās instinkts vēl nav izveidojies. Tā jūsu mājdzīvnieks neuzzinās par dzimtas vairošanas rūpēm.

Daudzi kaķu īpašnieki atzīst, ka kaķu sugas kastrētie pārstāvji ir ļoti mīlīgi un mierīgi. Tomēr mierīgumam bieži pievienojas pārāk liels slinkums, tādēļ rūpīgi jāuzrauga kaķa ēdienkarte. Ieteicams periodiski barot kaķus ar īpašu ēdienu, kas paredzēts kastrētiem kaķiem.

Ja tomēr nevarat izlemt, kuru izvēlēties – runci vai kaķeni –, vajadzētu atcerēties, ka neatkarīgi no dzimuma katram dzīvniekam ir savs raksturs. Turklāt tieši jūs kā saimnieks un uzticams draugs varat audzināt kaķēnu ar mīlestību un maigumu, tā izveidojot lielisku kompanjonu.

LA.lv