×
Mobilā versija
Brīdinājums +30.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
15. jūlijs, 2017
Drukāt

Rundālē tiekas Latvijas simtgadnieki (4)

simtgadn_6

Pēc PMLP datiem, Latvijā ir 385 personas vecumā virs 100 gadiem, pēc CSP datiem – 152.

Sestdien, 15.jūlijā, Rundāles pils Baltajā zālē pirmo reizi norisinājies Latvijas simtgadnieku salidojums, kurā trīs ciparu gadu skaitu sasniegušos godina un sveic arī Valsts prezidents ar kundzi un Saeimas priekšsēdētāja, kā arī daudzu pašvaldību pārstāvji.

Ideja vienkopus pulcēt personāžus vecumā 100+ dzimusi filmas “Piedzimt kopā ar Latviju” tapšanas laikā tās radošajam kolektīvam, uzklausot un iemūžinot vairāku šādu senioru atmiņu stāstus.

“Tas ir aicinājums simtgadniekiem iziet sabiedrībā ar saviem vienaudžiem. Vieniem tā būs iespēja satikties ar savu jaunību, iespēja atcerēties, salīdzināt, citiem – iespēja pierādīt, ka vecums nav šķērslis, vēl citi demonstrēs savus vaļaspriekus,” stāsta Terēzija Mackare, kas ir pasākuma organizatoru – biedrības “Rīgas aktīvo senioru alianse” – vadītāja.

Pasākumā simtgadnieki tiks sveikti un godināti. Būs ne vien iespēja iepazīties ar pils muzeju, parku un rožu dārzu, bet varēs arī baudīt mākslinieku veltījumu senioriem un dalīties atmiņās par piedzīvoto. Īpašu priekšnesumu sagatavojuši arī pašvaldību kultūras darbinieki, un, kā vēstī pasākuma organizatori, sagaidāmas arī ļoti interesantas tikšanās. Piemēram, kinofilmas “Kad lietus un vēji sitas logā” galvenā varoņa prototips – Ēriks Tomsons, kurš šobrīd ir simtgadnieks, tiksies ar tajā spēlējušo aktrisi Lilitu Ozoliņu. Saviesīgajā daļā galdos tiks celti ēdieni, kas gatavoti pēc Latvijas valsts pirmsākumu receptēm.

Patlaban savu dalību pasākumā apstiprinājuši 28 cilvēki, kas sasnieguši vismaz 100 gadu vecumu. Tiesa, par to, cik tad patiesībā Latvijā ir tik cienījama vecuma senioru, īstas skaidrības nav. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) iedzīvotāju reģistra dati liecina, ka Latvijā šī gada sākumā ir 385 personas vecumā 100+. Saskaņā ar šo avotu šobrīd visvecākais reģistrētais cilvēks Latvijā ir 116 gadu vecs. Taču, kā norāda PMLP, reģistrā simtgadnieku, visticamāk, esot vairāk nekā realitātē. “Globalizācijas ietekmē liela daļa Latvijas valstspiederīgo dzīvo ārpus Latvijas, tai skaitā vecāka gadagājuma cilvēki, par kuriem viņu miršanas gadījumā Iedzīvotāju reģistram netiek sniegtas ziņas par miršanas faktu. Līdz ar to reģistrā ir daudz personu, kuras ir vairāk nekā 100 gadu vecas un kuras būtiski pārsniedz Latvijas vidējo dzīves ilgumu (sievietēm 79 gadi un vīriešiem 69 gadi). Objektīvi spriežot, šie dati nav aktuāli,” skaidro PMLP pārstāve Ieva Kramiņa. Lai no šādas neprecizitātes izvairītos, gaidāmas izmaiņas likumā, kas paredz – ja PMLP nebūs ieguvusi apstiprinājumu, ka persona, kura sasniegusi 105 gadu vecumu, ir dzīva, tās statuss Iedzīvotāju reģistrā tiks mainīts no “aktīvs” uz “pasīvs”.

Savukārt pēc Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, šī gada sākumā Latvijā bija 152 iedzīvotāji, kuriem ir 100 vai vairāk gadu, un ir pamats domāt, ka tas arī ir patiesībai tuvāks skaitlis. CSP iedzīvotāju skaita novērtēšanai izmanto ne vien Iedzīvotāju reģistra datus, bet arī aptuveni 40 administratīvo reģistru datus, piemēram, VID, VSAA, IZM, LAD, NVA, NVD, lielākajām augstskolām, IeVP u. c. Tos izmantojot, par katru Iedzīvotāju reģistrā iekļauto personu esot izveidoti vairāk nekā 200 raksturojošie mainīgie, kurus analizē, izmantojot loģistiskās regresijas modeli, un nonāk pie secinājuma – persona dzīvo LV vai ir ārpus tās.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Smieklīgi, ko gan var domāt par tādu valsti, kur dzīvo kādi nieka 2,7 miljoni, un nav zināms, cik tad no tiem ir 100-gadnieki! Kā vispār ir zināms, cik cilvēku dzīvo Latvijā un ar ko nodarbojas PMP un kas tas par kantori – CSP?

  2. Ļoti jauks pasākums veco ļaužu godināšanai!Sirsnīgs paldies organizatoriem un apsveicējiem!Vēlu, lai šādi pasākumi notiktu katru gadu.Tikai dīvaini, ka cilvēkiem būs jāiet un jāpiesakās, ka viņi ir dzīvi.Vai ir pasaulē kaut kas vēl pazemojošāks par kaut ko tādu.Ja viņi nebūs aizgājuši un pateikuši, ka ir dzīvi, tad viņi tiks uzskatīti par mirušiem. Tas skan kā nāves spriedums šiem cilvēkiem. Un ja spriedums ir ierakstīts dokumentos, tad tas slepeni arī tiks praksē izpildīts -gan jau attiecīgie darboņi par to parūpēsies. Valstij tas būs izdevīgi, jo nebūs jāmaksā pensijas šiem vecajiem cilvēkiem,bet tās ieripos slepkavu kabatās.Tāpēc arī pēc nāves cilvēka pase tuviniekiem netiek atstāta par piemiņu, lai blēži un slepkavas ar tās palīdzību varētu taisīt visneiedomājamākās afēras.

  3. Ļoti jauki un lieliski, ka notiek šāds pasākums.Sirsnīgs paldies organizatoriem un apsveicējiem.Vēlu, lai šādi pasākumi notiktu katru gadu.Tikai dīvaini ir tas, ka atkal kaut kur būs jāiet pieteikties, ka cilvēks ir dzīvs,citādi dzīvais cilvēks tiks reģistrēts par mirušu.Un, ja jau būs reģistrēts par mirušu, tad pēc tam sāksies veco cilvēku slepkavošana -gan jau slepeni tas tiks organizēts, jo valstij tas būs izdevīgi – nebūs pensijas jāmaksā šiem cilvēkiem, bet gan šīs pensijas ieripos slepkavu kabatās,tāpēc mirušo pases neatstāj tuviniekiem par piemiņu -lai blēži varētu ar to palīdzību taisīt visādas afēras visdažādākajos veidos.

Draugiem Facebook Twitter Google+