Kultūra
Kultūrpolitika

Rundāles pils jumta nomaiņai nepieciešami 2,9 miljoni11

Foto: LETA

Latvijas nozīmīgākā baroka stila valsts kultūras pieminekļa – Rundāles pils – jumts šobrīd ir ļoti bēdīgā stāvoklī, proti, to klāj mikroplaisas un daudzviet cauri sūcas ūdens, vēsta LNT Ziņas.

18. gadsimta vidū celtā ēka praktiski nepārtraukti tiek restaurēta, bet jumts pēdējo reizi tika mainīts 1961. gadā.

“Mēs jau esam pieraduši pa bēniņiem nēsāt vanniņas, kas glābj situāciju. Tagad ir tik tālu, ka tomēr jumts jānomaina. Protams, tas nav avārijas gadījums, bet tas ir jāizdara,” stāsta Rundāles pils direktors Imants Lancmanis.

Pēc labākajām padomju tradīcijām, mainot jumtu, dubulto šuvju vietā liktas parastās, un tās sākušas laist cauri mitrumu ļoti ātri. Visvairāk konstrukcijas bojājas tur, kur ir jumta logi. Mitrā laikā ūdens burtiski staigā zem jumta seguma. Inženieri nespēj prognozēt, kad un kurā vietā tas sāks tecēt cauri – Zelta zālē, Rožu istabā vai Hercoga ēdamzālē. Iekštelpās pastāvīgi notiek špaktelēšanas, piekrāsošanas un dekoru nomaiņas darbi. Jumta stāvoklis nu jau ir tik slikts, ka uz tā pat vairs nav iespējams uzkāpt.

Saskaņā ar nesen izstrādāto projektu Rundāles pils jumta rekonstrukcijai ir nepieciešami 2,9 miljoni eiro, kas pārsniedz pils gada budžetu. Tuvākajā laikā direktors lūgs Kultūras ministrijai piešķirt pusotru miljonu eiro rekonstrukcijas pirmajai kārtai.

Kultūras ministrijā “LNT Ziņām” atzina, ka ir tā informēta par situāciju, taču, kamēr nav saņemts oficiāls pieprasījums, plašākus komentārus nesniegs. Ja nauda tiks atrasta, jumtu varētu pilnībā salabot četru gadu laikā.

LA.lv