×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
18. februāris, 2018
Drukāt

Rundāles pils jumta nomaiņai nepieciešami 2,9 miljoni (11)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas nozīmīgākā baroka stila valsts kultūras pieminekļa – Rundāles pils – jumts šobrīd ir ļoti bēdīgā stāvoklī, proti, to klāj mikroplaisas un daudzviet cauri sūcas ūdens, vēsta LNT Ziņas.

18. gadsimta vidū celtā ēka praktiski nepārtraukti tiek restaurēta, bet jumts pēdējo reizi tika mainīts 1961. gadā.

“Mēs jau esam pieraduši pa bēniņiem nēsāt vanniņas, kas glābj situāciju. Tagad ir tik tālu, ka tomēr jumts jānomaina. Protams, tas nav avārijas gadījums, bet tas ir jāizdara,” stāsta Rundāles pils direktors Imants Lancmanis.

Pēc labākajām padomju tradīcijām, mainot jumtu, dubulto šuvju vietā liktas parastās, un tās sākušas laist cauri mitrumu ļoti ātri. Visvairāk konstrukcijas bojājas tur, kur ir jumta logi. Mitrā laikā ūdens burtiski staigā zem jumta seguma. Inženieri nespēj prognozēt, kad un kurā vietā tas sāks tecēt cauri – Zelta zālē, Rožu istabā vai Hercoga ēdamzālē. Iekštelpās pastāvīgi notiek špaktelēšanas, piekrāsošanas un dekoru nomaiņas darbi. Jumta stāvoklis nu jau ir tik slikts, ka uz tā pat vairs nav iespējams uzkāpt.

Saskaņā ar nesen izstrādāto projektu Rundāles pils jumta rekonstrukcijai ir nepieciešami 2,9 miljoni eiro, kas pārsniedz pils gada budžetu. Tuvākajā laikā direktors lūgs Kultūras ministrijai piešķirt pusotru miljonu eiro rekonstrukcijas pirmajai kārtai.

Kultūras ministrijā “LNT Ziņām” atzina, ka ir tā informēta par situāciju, taču, kamēr nav saņemts oficiāls pieprasījums, plašākus komentārus nesniegs. Ja nauda tiks atrasta, jumtu varētu pilnībā salabot četru gadu laikā.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Vispirms atjauno un restaurē iekštelpas!
  Pēc tam maina jumtu!
  Pie mums kā vienmēr – VISS AČGĀRNI!

 2. tada tame var but tikai lv un cik liels ir atkats

 3. Manai mājai jumts likts 1938.gadā,joprojām netek un ir labā stāvoklī!

 4. LA ievieto tikai tos komentārus, kuri viņiem patīk, neatkarīgi no tā, ka nav nedz lamu vārdu, nedz kādas citas neslavas. Diemžēl cenzūra mūsu medijos plaukst un zeļ. Visiem jādomā tā kā tiem, kuri maksā par balli.

 5. Vajag tikai uzrīkot Rundāles pilī praidu, un Soross iedos naudiņu jumtam jau rīt.

 6. Ja Rundāles pilī uzrīkotu slaveno simtgades praidu, tad Soross to jumtu uzliktu jau rīt.

 7. Nu redzēsim, vai atkal mūsu valstij būs nenormāli grūti uzlikt jumtu izcilākajai Latvijas celtnei, jo vismaz tikpat lielu summu kā šeit aprēķināta taču uzšaus gaisā simtgades svinībās – un pat, ja neuzšaus gaisā, tad kādus reklāmas bukletiņus šajā sakarā par līdzīgu summu noteikti vajadzēs izdot. Interesanti, ka VID virpuļdurvis varētu sacensties ar Rundāles pils jumtu izmaksu ziņā – bet varbūt vērtības ziņā arī? Domājams, ka, ja Rundāles pilī uzrīkotu slaveno simtgades praidu, tad Soross nosponsorētu to jumtu jau rīt.

 8. Rupji rēķinot un aptuveni zinot Rundāles pils jumta platību – sanāk 100 eiro par jumta seguma 1m2 nomaiņu. Tas ir PĀRMAKSĀTS!!!

 9. Ja isteniba,tad so darbu var paveikt par 2x mazaku summu,4 gadu laika es varu paveikt mierigi.Jautajums ir – kam tiks atripulis no 2,9 m?

 10. Tipiska KM atbilde: nezina, kas īsti tās iestādēs notiek, raksta formālus pieprasījumus. Bet, kad sagrib noēst direktoru, tad savu neizdarību noveļ uz direktoriem (arī Brīvdabas muzeja gadījums).

Draugiem Facebook Twitter Google+