×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
24. februāris, 2012
Drukāt

Rungainis: Brīvdiena pareizticīgo Ziemassvētkos būtu bezatbildība

pareizticigo_kronis

Publiskajā telpā izskanējušais ierosinājums noteikt pareizticīgo Ziemassvētkus 7.janvārī kā brīvdienu būtu bezatbildīgs un Latvijas ekonomikai radītu simtos miljonu latu mērāmu kaitējumu, biznesa portālam “Nozare.lv” komentēja investīciju baņķieris, “IBS Prudentia” partneris Ģirts Rungainis.

Viņš uzsver, ka, ieviešot Latvijā to brīvdienu režīmu, kāds patlaban vērojams Krievijā, un, ņemot vērā lielo krievu īpatsvaru Latvijas sabiedrībā, ekonomika varētu tikt paralizēta uz nedēļu – no Jaungada līdz 7.janvārim.

“Ekonomika būtu mazefektīva, jo tauta būtu paralizēta gadumijas dzeršanā,” uzskata Rungainis, piebilstot, ka “tie, kuri patlaban par šo ideju bezatbildīgi spriež, ir vai nu vientieši vai kaitnieki”.

Eksperts akcentē, ka šo svētku noteikšana par brīvdienu kalpotu kā nopietns signāls investoriem, kuri patlaban varētu izvērtēt, kurā no Baltijas valstīm izvērst savu darbību.

“Pareizticīgo Ziemassvētkiem nav vietas Eiropas valstī. Šādi svētki Latviju pārvietotu Krievijas-Bizantijas kultūras ietekmē, kas ir pierādījusi, ka nav spējīga uz plaukstošu ekonomiku, jo tajā varas struktūra pakļaujas valdniekiem, kas traucē attīstībai,” skaidro Rungainis.

Pēc viņa teiktā, Latvijā vēsturiski dominējis luterānisms, pirms tam – dievturība; un Ziemassvētki, tāpat kā citi lielākie svētki, latviešiem ir galvenokārt saistīti tieši ar saules ritumu un saulgriežiem, tāpēc noteiktās valsts brīvdienas nevajagot automātiski uztvert kā kristietības svētkus.

“Pareizticīgo Ziemassvētki ir vērtējama kā atpakaļrāpošanas pazīme un nespēja pieņemt kalendāra realitātes. Latvijā šie svētki nekad nav bijuši valsts brīvdiena un par tādiem arī nedrīkst kļūt. Tie ir ievietojami vienā kategorijā ar 8.martu un 9.maiju. Jebkādas piekāpšanās vai nu valodas vai svētku jautājumos Latviju ievilktu vēl dziļākā Krievijas ietekmes zonā, ko tā arī izmantotu, kas vēsturiski pierādījies jau PSRS laikā, kad ar “pareizticīgo kārti” tika manipulēts ar Grieķiju. Tās vairs nav nevainīgas lietas,” brīdina Rungainis.

Viņš piebilst, ka nevēlas vērsties pret reliģiju vai atsevišķām konfesijām, kā arī apzinās, ka starp pareizticīgajiem ir arī pietiekami daudz latviešu, taču lielākā daļa cilvēku svētku jautājumā patlaban nesaprotot, ko dara, un neapzinoties, kādas tam varētu būt sekas.

Kā ziņots, politisko partiju apvienības “Saskaņas centrs” frakcija izskatīšanai Saeimā atkal ir sagatavojusi grozījumus likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”, rosinot noteikt pareizticīgo Ziemassvētkus 7.janvārī par svētku dienu.

Savukārt Zatlera reformu partijas Saeimas frakcija 22.februārī nolēma izveidot darba grupu, kas strādās pie grozījumiem Darba likumā, lai piedāvātu vienu īpašu brīvu dienu, kas varētu tikt izmantota pēc katra darbinieka reliģiskajiem vai ģimenes ieskatiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+