×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
21. decembris, 2012
Drukāt

Rūpēs par lielo latviešu “ģimeni”

rone_dacek_18

“Svētkos – gan reliģiskajos, gan valsts – visi pulcējamies kopā kā tāda liela latviešu ģimene,” stāsta Viļņas Latviešu biedrības vadītāja Gunta Rone, kura Lietuvā dzīvo kopš 1972. gada, kad viņas dzīvesbiedru turp nosūtīja darbā.

 

“Cits citam palīdzam ar padomiem, jo mūsu biedru vidū ir mediķi, juristi, mākslinieki. Latviešu biedrības ir arī Klaipēdā, Kauņā, Jonišķos un vēl četrās pilsētās.”

 

Lietuvas galvaspilsētā Viļņā ir apmēram 500 latviešu, no kuriem biedrībā pulcējas apmēram simts. Mazākumtautību biedrību nama telpas, kur vienā birojā kopā ar latviešiem darbojas arī igauņi, apmaksā Lietuvas valdība.

Ilgu laiku strādājusi sabiedriskajā ēdināšanā, tagad Gunta ir pensionāre un dienas piepilda ar rosīgu darbu nevalstiskajās organizācijās. Gunta īpaši lepojas ar to, ka septembrī kopā ar Latvijas vēstniecību Lietuvā izdevies noorganizēt Rainim veltītu konferenci Literatūras un folkloras institūtā. “Tā bija mana iniciatīva. Piedalījās vairāki Latvijas muzeji, literatūrzinātnieki, un Lietuvā šī konference izskanēja plaši.” Rainis Viļņā dzīvojis divus gadus, tikai viņa goda plāksni vajadzētu restaurēt. Gunta cer, ka līdz Raiņa 150. jubilejai to izdosies izdarīt.

Rosīgā pensionāre atminas, ka savulaik Rīgā pasaules latviešu biedrību konferencē iepazinusies ar vairāku diasporas biedrību pārstāvjiem. Labi kontakti izveidojušies ar Kanādas Latviešu biedrību no Toronto. Viņasprāt, būtu labi, ja atkal notiktu šāda konference un latviešu biedrībām pasaulē būtu ciešāka sadarbība.

Nākamvasar biedrība vēlas aizbraukt uz Rīgu uz Dziesmu svētkiem un septembrī piedalīties Baltu vienības dienā Viļņā. Gunta rakstīs projektu Lietuvas Kultūras ministrijai, lai mazākumtautību atbalsta programmas ietvaros lūgtu naudu konkursa “Ko tu zini par Latviju?” sarīkošanai vienā no Viļņas skolām.

Cik nodrošināts jūtas Lietuvas pensionārs? Vidējā pensija ir ap 160 latiem, ar to nepietiek, lai samaksātu par visiem komunālajiem pakalpojumiem. Medicīna pensionāriem ir par brīvu. Taču, lai nokļūtu pie ār­sta, ilgi jāgaida rindā. Piemēram, lai tiktu pie ģimenes ārsta, jāgaida mēnesi, pie speciālista – vidēji pusotrs mēnesis, bet pie acu ārsta – pat trīs mēneši. Ja vēlas tikt pie ārsta ātrāk, tad – par maksu.

Grāmatu iegādei Guntai naudas nepietiek, tāpēc viņa apmeklē Mickeviča bibliotēku, kur ir latviešu grāmatu nodaļa.

Guntas mazdēls, tāpat kā daudzi citi Lietuvas un Latvijas jaunieši, dzīvo Anglijā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+