Ekonomika
Bizness

Rūpniecībai deviņos mēnešos kāpums par 2,5%0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Latvijā rūpniecības produkcijas izlaide šogad deviņos mēnešos, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmās cenās palielinājusies par 2,5% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tostarp apstrādes rūpniecībā kāpums bijis par 3,1%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 2,9%, bet elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 1,1%.

2018.gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2017.gada trešo ceturksni, rūpniecības produkcijas izlaide, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās pieaugusi par 3%. Tostarp apstrādes rūpniecībā kāpums bijis par 2,4%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 4,7%, bet elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 3,1%.

Savukārt šogad trešajā ceturksnī, salīdzinot ar otro ceturksni, rūpniecības produkcijas izlaide, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās augusi par 2,5%. Tostarp apstrādes rūpniecībā pieaugums bija par 0,9%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 1%, bet elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 10,6%.

2018.gada septembrī, salīdzinot ar 2017.gada septembri, rūpniecības produkcijas apmērs, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās samazinājies par 1,2%. To ietekmēja ražošanas apmēru kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 12,6%, samazinoties hidroelektrostacijās saražotās elektroenerģijas apmēram.

Savukārt produkcijas apmērs pieauga apstrādes rūpniecībā – par 2% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 2,7%.

Salīdzinot ar pagājušā gada septembri, ražošanas apmērs pieauga elektrisko iekārtu ražošanā – par 35,6%, automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā – par 8,6% un pēc īpatsvara lielākajā apstrādes rūpniecības nozarē – koksnes un koka izstrādājumu ražošanā – par 6,1%.

Produkcijas izlaides pieaugumu uzrādīja arī tekstilizstrādājumu ražošana un ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošana – attiecīgi par 4,7% un 4,5%.

Ražošanas apmērs samazinājās iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 17,2%, dzērienu ražošanā – par 5,1%, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 4,9%, apģērbu ražošanā – par 1,9%.

Pēc īpatsvara otrajā lielākajā apstrādes rūpniecības nozarē – pārtikas produktu ražošanā – saražotās produkcijas apmērs samazinājās par 1,7%.

2018.gada septembrī, salīdzinot ar 2018.gada augustu, rūpniecības produkcijas apmērs, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās samazinājās par 3,3%, tostarp kritums apstrādes rūpniecībā bija par 1,5% un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 4,5%, bet ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē bija kāpums par 1,6%.

Statistikas pārvaldes dati arī liecina, ka šogad septembrī, salīdzinot ar 2017.gada septembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, faktiskajās cenās pieaudzis par 8,7%.

Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 8,5% un eksportā – par 8,8%, tostarp eirozonā – par 12,7% un ārpus eirozonas – par 5,9%).

Saistītie raksti

Šogad septembrī, salīdzinot ar augustu, apstrādes rūpniecības apgrozījums, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, samazinājās par 1,4%. Apgrozījums vietējā tirgū saruka par 0,7% un eksportā – par 1,8%, tostarp kritums eirozonā bija par 3,1%, bet pieaugums ārpus eirozonas – par 0,4%.

LA.lv