×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
15. septembris, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Gaišākie prāti aptvēruši, ka šoreiz runa nav par ģeopolitisku “stīvēšanos” (12)

Foto: LETAFoto: LETA

Pie mums daudzi turpina iztēlot Ukrainas traģēdiju vienīgi par Vašingtonas un Maskavas kārtējo ģeopolitisko “stīvēšanos”. Bet Putina agresijas nosodīšanu reizēm skaidro ar rusofobiju, kas, kā noprotams, esot latviešiem gandrīz iedzimta īpašība. Tikmēr Krievijas un Eiropas vēsturē noslēdzas zināms laikmets.

Pašas Krievijas gaišākie prāti to ir aptvēruši. Šoreiz nav runa par iesīkstējušiem Kremļa varas opozicionāriem, bet par cilvēkiem, kuri agrāk vispār nemēdza aktuālo politiku publiski apcerēt vai darīja to ļoti reti un nelabprāt. Viens no viņiem ir jau diezgan daudz pieminētais Andrejs Zubovs – Maskavas Starptautisko attiecību institūta, iespējams, Krievijas viselitārākās mācību iestādes, ilggadējs profesors un visā pasaulē pazīstams reliģiju vēstures speciālists. Viņš arī bija atbildīgais redaktors vērienīgajam izdevumam “Krievija. 20. gadsimts”, kas varbūt ir pēdējais tāda apjoma Krievijā iznākušais (2009. gadā) zinātniski objektīvais darbs. Tāpēc ievērības cienīgs un savā ziņā satraucošs bija fakts, ka nesen Zubovs – tiesa, ne viņš vienīgais – uzdrīkstējās vilkt paralēles starp Krimas “anšlusu” un Hitlera politiku 30. gadu otrajā pusē. Ja Zubovs liek parakstu zem paziņojuma, ko šomēnes publiskoja organizācija “Inteliģences kongress pret karu, Krievijas pašizolāciju un totalitārisma restaurāciju”, tad jāsa­prot, ka vārdi “totalitārisma restaurācija” iegūst sevišķi brīdinošu pieskaņu.

Vēsturniece Irina Pavlova apgalvo, ka ideoloģiski virsroku gūst “krievu – padomju fundamentālisms”. (Līdzīgi kā teokrātijās, piemēram, Irānā, kur pastāv atsevišķi ārēji demokrātijas atribūti, taču viss ir pakļauts islāmiskās augstākās varas uzraudzībai.) Kaut gan Krievijas bizness novijis ciešas saites ar Rietumiem, valstī jau daudzus gadus tiek kultivēta nostalģija pēc PSRS un galvenā vērtība ir impērija, kuras ietekmei jāaptver ne vien bijušās padomju republikas, bet ar “krievu pasaules” palīdzību arī iespējami plašāka telpa. Smeļoties iedvesmu no Staļina, kas gatavojās karam pret Rietumu civilizāciju, arī pašlaik bezidejiskajiem Rietumiem tiek pretstatīta krievu tauta – īpaša tikumiskā un īpaša “kultūras koda” nesēja.

Kremlis ir uzņēmies būt arī par nācijas “ģenētiskā koda” atslēgu turētāju. Bet viens no Rietumeiropā ievērojamākajiem slāvistiem nīderlandietis Hanss Bolands, kurš tulkojis Puškina Kopotos rakstus, Krilova fabulas, Ļermontovu, Dostojevski un citus klasiķus, atteicās no Kremļa apbalvojuma, jo jebkāda saistība ar Kremļa tagadējo varu viņam šķiet “atbaidoša” un “neizturama”. Tā izteicās cilvēks, kurš savu dzīvi veltījis krievu kultūrai un kurš tieši šā iemesla dēļ ienīst Putina “domāšanas veidu” un izturēšanos.

Protams, intelektuāļi visur atļaujas pateikt vairāk nekā politiķi. Bet tas diez vai nozīmē, ka Latvijā uz varu pretendējošie šobrīd varētu izvairīties no Kremļa “krievu pasaules” koncepcijas izvērtējuma. Tomēr pēc būtības neesam neko diži daudz dzirdējuši. Piemēram, izvērstus viedokļus no nacionālisma atmaskošanā parasti aktīvās “sociāldemokrātiskās partijas” pozīcijām, kurai ir labi sakari Maskavā un pieejami pirmavoti turienes valdošajās aprindās. Bet sakāmais laikam ir kaut kur iestrēdzis. Klajā nācis vien stāstiņš, ka aiz Krievijas politikas nosodīšanas slēpjas rusofobija. Atliek jautājums, kā nosaukt to, kas slēpjas aiz izdabāšanas.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Krievi vienmeer vadiijusies peec banditiska principa principa ,,kto ne snami ,tot protiv nas,, un ,,ne umees naucim ,ne hoces zastavim,,

 2. Kas tas par jautājumu: kas slēpjas aiz izdabāšanas? Krievijas 5. kolonna Latvijā, protams!

 3. ” Ģeopolitiska stīvēšanās ” , tieši tā šobrīd notiek un tās pamatā ir ” Jaunmaskavas” iedoma ,ka Pasaule un vēl jo vairāk Vašingtona nenovērtē itkā tai pienākošos godus jebkurā saietā. Rietumi nekādi nespēj izprast šo daudzkārt pausto – krievu dvēseles īpašo stāvokli ,šo gandrīz nepārtraukto daudzveidīgās formās izkliegto formulu – tu mani cieni ! – (ti meņja uvažaješ) , praktisko nozīmi . Bet tā jau ir tā Krievu Pasaule . Racionālais amerikānis ,eiropietis , vienkārši nesaprot kāpēc jāciena nespējnieks . 90-to gadu Krievijai bija dota iespēja kļūt demokrātiskai . Nekā nebija . Atkal cars tētiņš , mežonīgi koruptīvs varas aparāts ,ultrā patriotisms mesiānisma vārdā un pilnīgi nekas no mūsdienīgas labklājības. Krievija ir tehnoloģiski atpalikusi province un rietumniekam neiestāstīt ,ka 55-tās vietas pasaulē ir kau kas īpašs. Ārēji izliekas ,ka Ukrainā notiek stīvēšanās ,nekā tamlīdzīga ,tur rit asiņains Putina un viņa roklaižu izraisīts karš par ietekmes saglabāšanu , brīdī kad ukraiņu tauta vēlās pamest Maskavas zonu.

  • Pret demokrātijas Krievijā bija tieši Rietumi. 1993. gadā 3.-4. okrobrī viņu ieliktenis rusofobs eļcins iznīcināja Krievijas parlamentu un dibināja autoritāro režīmu. Arī Putina valdība neļauj nostiprināties Krievu Nacionālajai partijai Valsts Domē un valdībā.

   • Rietumu ieliktenis Jeļcins? Beidz murgot! Viņš bija tāds pats krievu “varonis” kā tagad Putins. Neviens cits Jeļcinu neielika kā krievu tauta pati. Un Jeļcins ielika Putinu, kas tāpat kļuva par krievu “varoni”. Krieviem laikam patīk tirāni, dzērāji un slepkavas…

    • jeļcins ir noziedznieks, un par to kops 1992. g. parliecināti 90% Krievu. 1993. gada oktobrī viņš apšaudīja Krievijas parlamentu. un tikai atbalsts no asv puses saglabāja viņa politisko varu.

 4. Ja vēl RU būtu šis īpaši tikumīgais “kods” kaut kur novērojams dabā… par to vajadzētu runāt, kur ir šīs vērtības? Jo krievus vnk zombē “fašisti uzbrūk”, ne jau ar to cik mēs “pareizi”.

 5. Putinam nemitīgi pieaug atbalsts gan Krievijā,gan ārpus tās, un nu viņš jau atkāpties nedrīkst, jāgādā uzvara, lai piekrtēji’ji varētu trīs dienas plosīties ieņemtajā teritorijā.

 6. Eiropa tikai sūta nepārprotamus labi paēduša gulētāja signālus, kurus iztēlo par pērkona grāvieniem, kam pašiarī tic.

  E

 7. Uz Eiropas skatuves tik uzvesta luga “Godavīrs un dedzinātāji”.

 8. Ir divas krievu pasaules – Puškina un Tolstoja, Dostojevska un Ļermantova un vai arī Ļeņina un Staļina, Putina un Žirinovska. Pasaules ar cilvēku cieņu un mīlestību un vai varas un iznīcības…Krievijas varas nesēji ir izvēlējušies pēdējo un tauta lai dzīvo, kā dzīvojusi barakās, zaldāti kā lielgabalgaļa, tur kur visi apkārt ir ienaidnieki un draugos laikam tikai Ziemeļkoreja. Laikam taisnība ir senam teicienam – Liels esi palīdzot un ne uzbrūkot vājākam…

  • Puškins-Tolstojs-Dostojevskis ir Krievu nacionālisti! Ja tev nav izglītības, vajag izlasīt, piem., Puškina dzejoļi “Krievijas apmelotājiem”, kura viņš ABSOLŪTI atbalstīja Nikolaja I rīcību pret poļiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+