×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
23. oktobris, 2016
Drukāt

“Ruszkik haza!” “Krievi – mājās!”. Pirms 60 gadiem Ungārijā sākās tautas revolūcija (7)

Foto - Māris AntonevičsFoto - Māris Antonevičs

Palika tikai zābaki

Ungārijas galvaspilsētas Budapeštas nomalē atrodas kāds īpatnējs muzejs – “Memento parks”. Ideja par tā veidošanu pilsētas vadībai radās uzreiz pēc Padomju Savienības un komunistiskā bloka sabrukuma – kā vieta, kur novietot dažādas aizejošā laikmeta liecības: visādus strādnieku un kolhoznieku pieminekļus, sarkanarmiešu statujas un, protams, Ļeņina tēlus. Tā kļuvusi par savdabīgu komunistu “Disnejlendu”. Tomēr simboliskākais no eksponātiem atrodas ārpus muzeja – tieši pretī ieejas vārtiem. Postaments ar dzelzs zābakiem.

Foto – Māris Antonevičs

Nezinātājs to varētu noturēt vienkārši par laikmetīgās mākslas izpausmi ar dziļāku domu (kā latviešu rokgrupas “Līvi” dziesmā: “Daudz zābaku pa manu zemi staigā / Un manai zemei dikti sāp.”). Taču tie nav vienkārši zābaki, tie ir Staļina zābaki – precīza fragmenta kopija no 25 metrus augstā pieminekļa, kas Budapeštā tika uzstādīts 1951. gada decembrī kā Ungārijas “tautas dāvana” padomju vadonim viņa septiņdesmitajā dzimšanas dienā. “Staļins bija ar mums arī agrāk, taču tagad viņš būs vēl vairāk. Viņš vēros mūsu darbus, un viņa smaids rādīs mums ceļu,” tolaik rakstīja vietējā komunistu prese. Pēc pieciem gadiem – 1956. gada 23. oktobrī – “pateicīgā” tauta Staļinu nogāza. Uz postamenta palika vien zābaki. Pirms piemineklis tika sadragāts, tam vēl paguva pielikt plakātu: “Krievi, kad bēgsiet prom, neaizmirstiet mani!” Bija sākusies 1956. gada Ungārijas revolūcija.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Paldies par saturīgo rakstu! Piebildīšu tikai, ka vēlāk Janašs Kadars realizēja salīdzinoši liberālu politiku, kā rezultātā Ungāriju pat dēvēja par visjautrāko baraku sociālisma lēģerī. Mēs – toreizējās LPSR – iedzīvotāji, varējām tikai apskaust ungārus par tur valdošo brīvdomīgo atmosfēru. No jaunības gadiem atceros ungāru filmas un literatūru, kura – protams – cenzētā veidā, bet bija pieejama pie mums, un patīkami pārsteidza ar savu brīvdomību. Un arī ekonomika tur bija salīdzinoši augstā līmenī – lauksaimniecībā un pakalpojumu sfērā bija ieviesti tirgus ekonomikas elementi, tāpēc Ungārijā nebija tā pazemojošā viselementārāko lietu deficīta, kāds valdīja PSRS. Toreiz Ungārija, kopā ar VDR un Čehoslovākiju, veidoja 3 ekonomiski attīstītāko soc valstu trijnieku (Dienvidslāvija stāvēja mazliet savrup), bet, atšīrībā no abām pārējām, Ungārijā valdīja daudz brīvāka gaisotne. Un Janašs Kadars ar laiku kļuva ļoti populārs tautā.

 2. vakar krievijas TV rādija dokumentālu filmu kurā ungāru revolūciju nosauca par ” rietumu sakūdītu teroristu nemieriem ” ! nez ko par šo filmu saka puķina draugs ORBANS !

 3. Марис аж весь светится от счастья, имея повод и возможность написать очередную антироссийскую гадость. Вот вроде пыл статьи должен был бы быть антикоммунистическим, ан нет, из Мариса так и прёт его русофобство. Он же по другому писать не умеет, не может и не хочет.
  Видимо, Марис в глубине души венграм завидует, их смелости и отваге, наверное. Вы так не смогли, увы.

 4. “…….nekāda politiska reakcija nesekoja. ” – ?
  Beigsim “muļķi laist”, Antobavičus! Atcerēsiemies Anglijas-Francijas aktīvo darbošanos 1956.g. oktobrī vairs pat nepiemin ? Kairas bombardēšana, kā arī sauszemes spēku iesaistīšana operācijā pret Ēģipti jau spilgti apliecināja Rietumkrātiņa valstīs pastāvošo demokrātiju.
  Labi gan, ka PSRS nomenklatūra spēja gūt kādu mācību – un 30 gadus pēc asiņainajiem notikumiem Ungārijā īstenot savu “maigo” revoļūciju “perestroiku/pārbūvi”, kuru LPSR nodēvēja par 3.atmošanos:
  “…..Tā bija revolūcija, kurai visžēlīgi atļāva piepulcēties arī citādi domājošajiem. To bija iecerējis arī Gorbačovs. Arī Latvijā politisko un ekonomisko struktūru priekšgalā ir bijušie nomenklatūras cilvēki.”
  J.Peters (Rīgas Laiks, 1998, novembris)

Draugiem Facebook Twitter Google+