Latvijā
Sabiedrība

SAB: Kremlis Latvijā mēģina graut sabiedrības uzticību valstij7

Foto – Ieva Lūka/LETA

Ar propagandas un ietekmes pasākumiem Latvijā Kremlis mēģina graut sabiedrības uzticību valstij un veicināt konflikta potenciālu, uzsverot etniskās, lingvistiskās un vēstures izpratnes atšķirības, secināts Satversmes aizsardzības biroja (SAB) 2017.gada darbības pārskatā.

SAB skaidroja, ka Krievijas ietekmes pasākumu un propagandas uzdevumi Latvijā atbilst Krievijas ārpolitikas mērķiem palielināt ģeopolitisko ietekmi reģionā, vienlaikus vājinot NATO un Eiropas Savienību (ES), kā arī Baltijas valstu pozīcijas šajās organizācijās.

Ietekmes pasākumi informatīvajā telpā vērsti uz Latvijas valsts vājināšanu, cenšoties veicināt sabiedrības neuzticību valstij un valdībai, apšaubīt Latvijas ģeopolitisko kursu NATO un ES, īstenot Latvijas starptautisko diskreditāciju, kā arī veicināt konflikta potenciālu, uzsverot un saasinot etniskās, lingvistiskās, vēstures izpratnes atšķirības, novēroja SAB.

Informatīvā telpa ir izšķiroša arī “krievu pasaules” un Kremļa pasaules redzējuma popularizēšanai, skaidroja SAB, piebilstot, ka galvenās Krievijas aktivitāšu tēmas informatīvajā vidē pēdējos gados kopumā saglabājas nemainīgas. Atkarībā no situācijas tiek mainīti atsevišķi uzsvari un pieskaņoti vēstījumi. 2017.gadā Krievijas ietekmes pasākumu viena no galvenajām tēmām bija NATO spēku izvietojums reģionā, izplatot maldinošus vēstījumus, ka tieši NATO destabilizē drošības situāciju reģionā, paplašinātā NATO spēku klātbūtne ir pretrunā Latvijas interesēm un rada draudus civiliedzīvotājiem.

Galveno pamatu Krievijas informatīvai ietekmei Latvijā veido retranslētie Kremļa kontrolētie televīzijas kanāli, uzsvērts SAB pārskatā. Darbu Baltijā 2017.gadā turpināja “Rossija Segodnja” struktūras “Sputniknews” un “Baltnews”, tomēr to ietekme ir visai ierobežota.

Apgabalā darbojas vairāki Prezidenta administrācijas Starpreģionālo un kultūras sakaru ar tautiešiem ārvalstīs pārvaldes koordinētie vai iniciētie projekti: portāls “RuBaltic.ru”, centrs “Russkaja Baltika”, informācijas aģentūras “Regnum” reģionālā redakcija u.c.

LA.lv