×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
20. februāris, 2015
Drukāt

SAB neatklāj, kāpēc Lazdovskim anulēta pielaide valsts noslēpumam (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) neatklāj iemeslus, kāpēc Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāram Mārtiņam Lazdovskim anulēta pielaide darbam ar valsts noslēpumu, teica SAB.

Likumā par valsts noslēpumu minēti septiņi argumenti, kāpēc pieeja konfidenciāliem, slepeniem un sevišķi slepeniem valsts noslēpuma objektiem personai tiek liegta.

Pielaide, piemēram, nepienākas personai, par kuru pārbaudes gaitā ir konstatēti fakti, kas dod pamatu apšaubīt tās uzticamību un spēju saglabāt valsts noslēpumu. 50% gadījumu tieši šī norma minēta kā iemesls pielaides neizsniegšanai. Tā tas bija arī iepriekšējās tieslietu ministres Baibas Brokas un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Romāna Naudiņa (VL-TB/LNNK) gadījumos.

Speciālās atļaujas izsniedz uz noteiktu termiņu, bet ne ilgāku par pieciem gadiem. Speciālās atļaujas iedala trijās kategorijās. Personas pieeja sevišķi slepenai informācijai atļauta ar pirmās kategorijas speciālo atļauju, slepenai informācijai – ar otrās kategorijas speciālo atļauju, konfidenciālai informācijai – ar trešās kategorijas speciālo atļauju.

Pirmās kategorijas atļaujas izsniedz SAB, bet otrās un trešās kategorijas atļaujas izsniedz Drošības policija un Militārās izlūkošanas un drošības dienests.

Specdienesti pārbaudāmajām amatpersonām nav tiesīgi atklāt faktus, kas konstatēti pārbaudē un ir par iemeslu pielaides atteikšanai.

Lazdovskis sacīja, ka lēmumu pamest EM valsts sekretāra amatu pieņēmis pēc tam, kad saņēmis informāciju, ka viņam anulēta pielaide darbam ar valsts noslēpumu.

Tāpat Lazdovskis norādīja, ka viņam joprojām nav zināmi iemesli, kāpēc anulēta pielaide darbam ar valsts noslēpumu. Šādā situācijā viņš jūtas “tiesiski bezspēcīgs”. Lazdovskis gan sev nelabvēlīgo lēmumu desmit dienu laikā pārsūdzēs Ģenerālprokuratūrā.

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums “Panorāma” vakar ziņoja – lai gan Lazdovska pielaidei valsts noslēpumam termiņš bija līdz mēneša beigām, tā anulēta pirms termiņa.

“Pielaide man ir bijusi desmit gadus, tāpēc izmantošu likumā paredzētās tiesības un pārsūdzēšu šo lē

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. SABAM mute ir aizblombēta, nevar paskaidrot. Laikam SAB savu bezdarbību slēpj.

Draugiem Facebook Twitter Google+