×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Ritma, Ramona
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
2. aprīlis, 2017
Drukāt

SAB nelaiž VDK izpētes komisiju pie dokumentiem, aizbildinās ar datu aizsardzību (28)

Foto: LETAFoto: LETA

VDK izpētes komisija, priekšplānā tās priekšsēdētājs Kārlis Kangeris.

Divarpus gadu laikā padomju Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija nav pavirzījušies uz priekšu sadarbībā ar Satversmes aizsardzības biroju (SAB). Tieši SAB telpās glabājas pētniekiem visinteresantākie materiāli par VDK aģentiem, taču specdienests atsaka piekļuvi daudziem dokumentiem, aizbildinoties ar personu datiem, šovakar ziņo LTV raidījums “de facto”.

Maizītis vēstulēs komisijai atzinis, ka VDK lietas, kartotēkas, rakstītie dokumenti un citi materiāli nav valsts noslēpums. Īpašā pielaide esot nepieciešama SAB telpu dēļ, un Maizītis norāda – komisija nerespektē prasības, kā varot iepazīties un strādāt drošības iestādes telpās. Pētniekiem esot jāaizpilda anketas un jāsaņem pielaide darbam ar valsts noslēpumu.

Komisijas locekļi anketas nav aizpildījuši. Komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris skaidro, ka, pirmkārt, dokumenti nav valsts noslēpums. Otrkārt, SAB direktors nepārprotami pateicis, ka daudzi materiāli pētniekiem tik un tā netiks doti, jo satur fizisku personu datus.

Pētnieki, piemēram, lūguši ļoti konkrētu informāciju no SAB rīcībā esošās VDK elektroniskās datu bāzes “Delta” par VDK lomu pretpadomju jaunatnes organizāciju likvidācijā. Šī informācija iepriekš pētījumam bijusi pieejama bijušam SAB darbiniekam Indulim Zālītim un advokātam Andrim Grūtupam, kurš par VDK aģentu ar segvārdu “Jēkabs Smiltnieks” rakstījis grāmatā “Observators”.

Taču VDK izpētes komisijai Maizītis atbildēja, ka informācija netiks izsniegta, jo tā “satur ziņas par konkrētām fiziskajām personām”. SAB direktors “de facto” šādus pat ierobežojumus min attiecībā uz VDK aģentu kartotēku, uzsverot, ka Latvijā nav pieņemts likums par aģentu kartotēku publisku pieejamu, toties spēkā esot arhīvu likums un likums par personu datu aizsardzību. “Mēs ievērojam šos likumus. Visādi citādi zinātnieki var pētīt,” saka SAB direktors.

VDK izpētes komisijas loceklis, tiesnesis Juris Stukāns uzskata, ka SAB vairākus gadus rupji nepilda citu likumu – par VDK dokumentiem. “Pilnīgi nelikumīga šī interpretācija,” raidījumam atzina Stukāns, uzsverot – likums nosaka, ka ar valdības rīkojumu izveidotajai komisijai jāveic gan datu bāzes “Delta”, gan aģentu kartotēkas izpēte.

Komisija apņēmusies lūgt politiķu atbalstu, lai izkļūtu no strupceļa.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. ES pat nevaru trakos murgos pieļaut,ka piem.Austrijā,Čehijā vai kur citur tāda iestāde kā jūsejā,slēptu cilvēku,kuri sadarbojās ar SS,SD t.i. nacistiem,tiktu no šodienas spēka struktūrām sargāti un nelaista sabiedrība pie tādiem noziedzīgiem dokumentiem.Tā tiktu uzskatīta par nacisma atbalstīšana,bet VDK un komunisms ,t.i., PSRS režīms ir pielīdzināms nacismam.Vismaz pret latviešiem u.c,okupētām valstīm un tautām.Maizīt,atjēdzaties!Jūs sargājat latviešu slepkavas!
  Ceru uz 100.p.L.A.

 2. Mīļie draugi, joprojām čekisti ir pie šprices, tāpēc arī neļaus pētīt čekas dokumentus.

 3. Es vispār esmu šokā,ka VDK kartotēka skaitās NEATKARĪGĀS !!!!!!Latvijas SLĒPJAMI dokumenti.Tā bija valsts ko izveidoja okupācijas vara un kas bija iznīcinājusi MANU NEATKARĪGO valsti!Un tanī kartotēkā ir vārdi / arī latviešu!/ kas palīdzēja šai varai pastāvēt un iznīcināt vēl 50 gadus LV patriotus!Ah tad redz žēl esot radiniekus?KO TU NETEIKSI?KAS žēloja MANUS radus kurus ne par ko nošāva Dreiliņos u.c.,izsūtīja uz Sibīriju un tur piebeidza ar zvērībām un badu?Ar kādām tiesībām tiek slēpti supernelieši kuri vēl tagad piesūkušies valstij un varai un turpina to gan piesmiet,gan vājināt.Maizītim redz jau esot notikusi lustrācija!Maizīti,tie IR MELI ,jo pie varas siles piesūkušies 100% NEATKARĪGAS LV pretinieki !!Neticu ne tādam SABam ,ne DP,jo kā teica Johansons,arī tur ir kadri no vecās VDK.Murgi par ekonomiskiem stučītājiem!Pat ja to starpā būtu kaut viens kas nostučīja citādi domājošo ko nozūmēja,ir vērts tos atklāt!Ko jūs tā strikti sargājiet Maizīti ,ja tie ir neesošas valsts atmaskojoši papīri?
  Vai nav tiesa L.A.?Visur ieradušies NATO spēki,tikai Latvijā būs JŪNIJĀ. KAPĒC????

 4. Ne jau datus aizsargā, bet latviešu slepkavas, kuri vēl sēž Latvijas varas struktūrās.

 5. Deputātu un ierēdņu maisos nav, jo maisus pār Godmaņa rīkojuma pamatīgi 1991.gada augustā iztīrīja Borovkovs, toties tur kaudzēm ir Vienotības neliešu radi, draugi, padomnieki, ziedotāji un pēc tiem viegli atklāt, who is who, tāpēc arī Krievijas FSB struktūrvienība, SAB, maisus sargā kā acuraugu.

 6. komentārs no Ir.lv:

  Es gan uzskatu, ka tāda atklāta čekistu pretošanās jau nemaz nav tas sliktākais variants…!
  Te būtu vērts atcerēties kaut vai to pašu Lindermani un “valodas referendumu”, pateicoties kuriem tika atmodināts mūsu nacionālais patriotisms un valodas aizstāvība.
  Nez’vai bez šīm aktivitātēm mēs no kāda sportista šodien dzirdētu, ka “mans dopings ir – mana tauta!”

 7. Postpadomju valstīs, kur publicēti saraksti, laikam nav ne Satversmes, ne konstitūcijas, ne likumu, ne parlamentu. Vai drīzāk nav tā, ka tur Prokuratūrā, SAB, DP, tiesā valdībā un visos atbildīgos amatos nav tie, kas ar VDK sadarbojās, vai viņu bērni, kam automātiski pārgāja privilēģijas?

 8. Nezinītis saules pilsētā Atbildēt

  Manuprāt, tas ir jocīgi, ka komisija vēlas tikt no šī strupceļa ar politiķu atbalstu.
  Man liekas, savā būtībā tas ir tīri tiesisks jautājums, kur politiķus nevajag iesaistīt.
  SAB un komisija pamato savus atšķirīgos viedokļus dažādos likumos, tātad ir nepieciešams neatkarīgs skaidrojums. Nezinu tikai, kā kā to organizēt. Juristiem taču viskas ir, tur augstākā tiesa, ģenerālprokurors un tamlīdzīgi, kas var sniegt skaidru atbildi, vai tas, ka VDK kartotēkā ir minētas “konkrētas personas” ir šķērslis, lai tā būtu speciāli tās izpētei dibinātai komisijai pieejama.

 9. Ir tikai normāli, ja padomju okupācijas varas mantiniekiem, kas šobrīd valda Latvijā, čekas maisi ir valsts noslēpums. Ir tikai viens loģisks iemesls, kādēļ SAB liedz piekļuvi šiem dokumentiem un tos uzticīgi sargā. Tāpēc īstenībā SAB vajadzētu pārdēvēt par ČAB (Čekistu aizsardzības birojs)

 10. Kāpēc neatļauj iepazīties ar PSRS čekas maisiem un tur nevainīgi esošajiem sevi reabilitēt visas savas dzimtas priekšā. Ja mūsu brīvajā Latvijā vel tagad notiek šādās slepenības, tad ir jāsāk apšaubīt Latvijas okupācijas fakts kā tāds.

  • Ja nav notikusi deokupācija,tad pēc sabiedrības krejuma sastāva spriežot,okupācija ir notikusi kādā iluzorā,netveramā veidā un tikai Staļina valdīšanas laikā.Ir tik grūti atzīties kolaboracionismā un ar to saistīto alkātību!

 11. PSKP bijušie funkcionāri un pašreiz pie varas esošie nelaiž

 12. Kamër bijusajiem/esosajiem çekistiem turàs nauda kontà un var iemaksàt par datu neizpausanu,tikmér neko no tiem maisiem neizñems.

 13. Redz ,kāds šķērslis,satur fizisku(?) personu datus.Nez kāpēc kautrējas pateikt,ka nevis fizisku personu jāaizsargā no negoda,bet naidīgas,kareivīgas,vairs nepastāvošas valsts iztapīgus izpalīgus ,kas,ja vajadzēs,vēlreiz pārdos savu godu un sirdsapziņu. Lietas jāsauc to īstos vārdos.

 14. Ne, nav ko teikt, SAB var atlauties nepildit valdibas lemumus.. Tas, ko, ir apversums valsti? Cekisti dikte noteikumus, lai var slepties muzigi?

 15. Mūsu kaimiņvalstis, Lietuva un Igaunija ir gājušas rietumu attīstības ceļu un ar komunistisko pagātni tikuši galā. Latvijā pie varas paliekot bijušajiem komunistiem un VDK darbiniekiem, attīstība ir notikusi pēc austrumu attīstītā sociālisma un pašmāju nacionālisma mikšēšanas principiem. Domāju, ka tādēļ no kaimiņiem atpaliekam visās jomās. Suvulaik Jeļcins teica, ka komunisma Krievijā, sprandu ir pārlauzis. Latvijā vēl joprojām tas nav noticis:))

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Ļoti gribās paķēzīties par Buhankina darba stilu, bet vai ir vērts? Visiem zināms, ka vilks kažoku met, bet dabu…?

 16. SAAB ar Maizīti priekšgalā, droši vien, jau ir iztīrījis VDK ziņotāju datu bāzi, no tiem, kas kā runā, ir metušies uz ceļiem un lūgušies.

 17. Maizitis pats ir , bijusais komunistsun partijas sekretars . Tamdel jau nedod piekluvi , siem dokumentiam , jo atklasies daudzu deputatu iesaiste !

 18. Okupācija, Neatkarības atgūšana, bet lustrācija kā pēcokupācijas tiesisks process neseko. Kolaboracionistiem joprojām spēks.

 19. Diez kàpéc nemaz neradàs izbrīns?

 20. no malas skatoties Atbildēt

  Tas SAB piesedz Latvijas valsts nodevējus , kas strādā augstos amatos.

Draugiem Facebook Twitter Google+