×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
9. marts, 2016
Drukāt

Kā atturēt jauniešus no alkohola? (3)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Astrīda Stirna, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģijas palīdzības dienesta vadītāja: “Ir draudīgi, ka alkoholu var iegādāties jau 13 gadu vecumā, kā to atzīst paši pusaudži. Vieniem palīdz pilngadīgie skolas biedri, citiem kāds veikalā satikts pieaugušais, vēl kādam – paša vecāki. Ļoti slikti, ka tieši vecāki mēdz atbalstīt alkohola lietošanas sākšanu. Un vēl mani uztrauc tas, ka alkoholu lieto diezgan daudz meiteņu. Iespējams, jāpārskata skolu programmas. Veselības mācībai jābūt obligātai, lai ikviens iegūtu zināšanas par apreibinošām vielām, neveselīgu pārtiku un tamlīdzīgām tēmām. Jāveic izmaiņas, lai alkohola reklāma nebūtu tik uzkrītoša, jo reklāma uz jauniešiem iedarbojas vistiešākajā veidā.”

 

Ilona Bēmere, Baldones vidusskolas sociālā pedagoģe: “Pirmkārt, vecākiem ar bērnu jau kopš viņa dzimšanas jāsāk veidot emocionāli piepildītas, uzticības pilnas attiecības. Lai pusaudža vecumā vecāki būtu vieni no pirmajiem padomdevējiem, nevis tie, no kuriem censties visu noslēpt. Otrkārt, pašiem vecākiem ar savu piemēru un autoritāti ir jāparāda, kāda ir vēlamā izturēšanās pret alkoholu. Treškārt, jaunieša dzīve ir jāpiepilda ar interešu izglītības pulciņiem, mākslas vai mūzikas skolas aktivitātēm. Lai vēlme tajos piedalīties būtu stiprāka par tieksmi apreibināties. Salīdzinājumā ar iepriekšējām paaudzēm mūsdienu bērni daudz agrākā vecumā izmēģina dažādas vielas, procesus un lietas, tostarp arī pozitīvās aktivitātes.”

 

Astrīda Pastare, Murjāņu sporta ģimnāzijas direktores vietniece audzināšanas jomā: “Murjāņu sporta ģimnāzijas skolēniem ir tālejoši plāni – dalība Latvijas valsts izlasēs. Šis mērķis nav savienojams ar alkohola lietošanu un smēķēšanu. Domāju, ka bērniem ir jāatrod sev tuvs un aizraujošs hobijs, kā arī jāsaņem saprotama un atklāta informācija par alkohola un tabakas negatīvo ietekmi uz organismu. Manuprāt, audzināšanas darbā atbildība ir kopīga – ģimenei, skolai un sabiedrībai. Ļoti svarīgi, kādus alkohola lietošanas paradumus jaunietis redz ģimenē. Liela problēma ir arī masu mediji, kuros alkohola lietošana un smēķēšana nereti tiek atainota kā skaista brīvā laika nodarbe.”

 

Jānis Strazdiņš, narkologs: “Jo dzērājs ir jaunāks, jo ātrāk viņam sākas pierašana pie alkohola. Iespējams, daudzus bērnus iespaido kāds negatīvais līderis, kurš mudina dzert grupā. Viņi mēdz organizēt piedzeršanos dzīvokļos, kad vecāki ir prom, vai arī vasarnīcās. Ir bīstami, ka daudzi vecāki grādīgos ir piedāvājuši saviem bērniem pagaršot, domājot – labāk lai pamēģina manā kontrolē nekā pa kaktiem. Bet var notikt nelaime un bērnam var iepatikties alkohola garša un reibums. Liela nelaime ir alkoholisms vairākās paaudzēs – šādu ģimeņu jaunieši piedzimst bez iedzimtās mēra sajūtas. Sabiedrība ir jānoskaņo pret nodzeršanos, citādi cietīs ekonomika, morāle un sabiedriskā kārtība.”

 

Ilona Sprūģe, ārste psihiatre: “Lai izaugtu par veselu cilvēku, apmēram 13 gadu vecumā jaunietim nepieciešams radīt savu personisko nākotni, atdalīties no vecākiem un atklāt savu seksualitāti. Līdz ar šo laiku sākas jaunības periods, kas ilgst līdz 21 – 23 gadu vecumam. Šis periods sākas ar protestu. Lai aizpildītu nemieru, tukšumu un neziņu, tiek meklēts risinājums ārpasaulē. Tas izskaidro, piemēram, īslaicīgus hobijus, neplānotas izklaides un arī alkohola lietošanu. Šis posms ir jāizdzīvo, lai tālāk varētu veidot neatkarīgu dzīvi un būtu psihoemocionāli un fiziski vesels. Lai pasargātu bērnus no alkohola atkarības, šajā protesta pilnajā laikā ir jābūt stabilitātei un drošībai ģimenē. Iespējams, ir labāk, ka pirmā alkohola pamēģināšana notiek mājās, nevis tādā vidē, kuru tuvinieki nevar kontrolēt.”

 

UZZIŅA

Alkohola lietošana pusaudžu vidū

* Aptaujājot vairāk nekā pusotru tūkstoti septīto klašu skolēnu 50 Latvijas skolās, atklājies, ka 43% no viņiem alkoholu ir pamēģinājuši vismaz vienu reizi, kā arī 34% skolēnu pirmā lietošanas reize ir bijusi agrāk nekā 13 gadu vecumā.

* No aptaujātajiem 1753 jauniešiem alkoholu nelieto 674 bērni, alkoholu mēģinājuši lietot 756 bērni, bet alkoholu lieto 324 bērni.

Avots: Biedrības “Go Beyond” veiktais 
pētījums “Alkohola lietošanas 
izplatība un paradumi 7. – 9. klašu 
skolēnu vidū Latvijā”

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Interesē kādus tad interešu pulciņus var apmeklēt Baldones vidusskolā?Tur jauniešiem vispār nekas netiek piedāvāts.

  2. Valsts pati atbalsta alkohola lietošanas propagandu ( visās bodēs plaukti pilni – pieejamība vienmēr un visiem}, jo alkoholis ir vienkāršs Valsts kases ienākuma avots.

  3. tik pat vecs jautājums,cik laiks,kad izgudroja alkoholu…tas nav un nebūs iespējams nekad…..

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vai sāksies datu plūdi?

No 25. maija Eiropas Savienības valstīs tiek piemērota ES Vispārīgā datu aizsardzības regula. Lai gan tā stājās spēkā jau pirms diviem gadiem, tomēr Latvijas valsts institūcijas nav steigušās regulu saskaņot ar mūsu valsts normatīvajiem dokumentiem. Tieslietu ministrija Saeimā iesniegusi jaunu Personas datu apstrādes likuma projektu, ar kuru paredzēts aizvietot patlaban spēkā esošo Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Taču likumprojekts patlaban tiek skatīts Saeimas Juridiskajā komisijā tikai pirms otrā lasījuma un līdz 25. maijam galīgajā lasījumā to nepaspēs pieņemt. Arī daudzas iestādes un uzņēmumi atzinuši, ka nav gatavi regulas ieviešanai. Uzņēmēji uztraucas, piemēram, par regulas nosacījumiem, ka uzraugi no 25. maija varot ierasties ikvienā uzņēmumā un iestādē un pieprasīt parādīt, kādā veidā tiek ievērota Vispārīgā datu aizsardzības regula, arī tad, ja nav nevienas sūdzības vai aizdomu par datu noplūdi vai nozaudēšanu.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+