×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
14. janvāris, 2015
Drukāt

Sabiedrība sašķelta, tas arī bez pētījumiem redzams. Saruna ar Arni Kaktiņu (21)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Ar sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktoru Arni Kaktiņu sarunājas Voldemārs Krustiņš un Māris Antonevičs.

V. Krustiņš: – Citēšu jums neseno Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas izteikumu avīzē “Vesti segodņa”, kurā viņa atsaucas uz SKDS pētījumu par integrāciju: “Man kategoriski nepatīk vārds “integrācija”, mums nevajag nevienu integrēt. Mēs visi šeit dzīvojam, un aptauja, kas nesen tika veikta pēc valdības pasūtījuma, skaidri parādīja, ka mazākumtautību pārstāvjus uztrauc tie paši jautājumi, kas latviešus. Tā ir labklājība, veselības aprūpe, sociālās garantijas, izglītība.” Taču tas liek jautāt, vai jūsu veiktie pētījumi vienmēr tiek precīzi interpretēti? Piemēram, šajā gadījumā. Protams, integrācija ir daudz lamāta un kritizēta, bet vai var tā paziņot, ka tā tagad vispār nav vajadzīga? Turklāt nauda budžetā tai gan ir paredzēta.

– Man ir grūti spriest, ko tieši domājusi valdības vadītāja – vai viņai nepatīk integrācija kā termins vai integrācija kā process. Tā neapšaubāmi ir ļoti sarežģīta lieta, kurai ir dažādi līmeņi, lai gan publiskajā telpā tā bieži tiek pārlieku vienkāršota, izceļot vien dažus aspektus.

Integrācijas pretstats ir sašķeltība, un, ja mēs vēlamies, tad varam sabiedrību sadalīt līdz indivīdu līmenim, jo pilnīgi vienādi nedomā neviens. Vēl vairāk – pat cilvēka psihē var būt plaisas, pretrunas, un arī viens cilvēks var būt iekšēji sašķelts. Taču pat bez pētījumiem ir skaidrs, ka Latvijas sabiedrība ir dziļi sašķelta, un viena no lielajām šķēluma līnijām diemžēl ir pēc etniskā vai precīzāk – valodu principa. Pat Bībelē teikts: “Ikviena valsts, kur iekšējs naids, aiziet bojā; un ikviena pilsēta vai nams, kur iekšējs naids, nevar pastāvēt.” Citiem vārdiem – tas, kas ir sašķelts, nevar būt stiprs, vai, kā tagad saka – ilgtspējīgs.

Tas, ko mēs šobrīd redzam Ukrainā, labi parāda mehānismus, kā tas viss var materializēties. Ir jābūt aklam, lai neredzētu, cik tas ir bīstami. Pirmkārt, tas būtu jāapzinās politiskajai elitei. Ja atgriežamies pie aptaujām, tās tiešām rāda, ka “ierindas cilvēku” līmenī lielu problēmu nav.

Protams, vienmēr būs kāda saujiņa ekstrēmistu ar patoloģiskām nosliecēm, kas centīsies provocēt uz konfliktiem un cerēs, ka mediji, tostarp “Latvijas Avīze”, par viņiem uzrakstīs. Tas varbūt ir galvenais motīvs, kāpēc viņi ar to vispār nodarbojas. Taču nopietnākas problēmas ir politiskajā elitē. Tā ir iemācījusies ļoti veikli profitēt uz sabiedrības sašķeltību un izmantot šos mehānismus cīņā par varu. Metodes ir uztaustītas, izstrādātas, un tagad tās var redzēt katrās vēlēšanās.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. gudrie jau nešķeļas un, ja savas tautas muļķus var pieciest, tad svešos nē

 2. L
  lai sabiedrība būtu vienota, titulnacijas pārstāvju jābūt vismaz 75%, kas šajā virzienā tiek darīts?

 3. “Bez tautas balss uzklausīšanas mēs neesam tiesīgi pieņemt tik svarīgu lēmumu.” – A.Rubiks ne bez pamatota iemesla Latvijas Republikas Augstākās Padomes pirmās sesijas 4. sēdē 1990.gada 4. maijā
  aicināja rīkot referendumu par “4.maija Deklarāciju”, jo paredzēja sabiedrības sašķelšanu un sociālo noslāņošanos. Tikai risinot sociālās problēmas (depopulācija, emigrācija, bezdarbs, nabadzība) varēs panākt kādu sabiedrības reālu konsolidāciju. Esošās sistēmas ietvaros tas nav iespējams.

  • referendumu ar okupantu piedalīšanos? Es nevēlos integrēties nekādā veidā ar cilvēkiem, kas nespēj atzīt, ka šeit bijusi okupācija, un ka tās dēļ pamatnācija ir cietusi neatgriezeniskus zaudējumus. Es vienkārši nespēju būt integrēts ar šādiem cilvēkiem!

 4. Kas šķeļ sabiedrību? Atbildēt

  Paralēlā, padomiskā izglītības sistēma. VISĀS SKOLĀS VALSTS VALODAI JĀBŪT MĀCĪBVALODAI.

  • Valsts valodu jau bērnudārzos, bet , nevis sākt tikai ar skolām. Pedagogu personālam jābūt augstāka līmeņa latviešu valodas zināšanām, lai bērni pareizi apgūst valodu, nevis to izkropļojot.

 5. Tādi, tā saucamie pētījumi,neko nedod,tukša lieta.Kaktiņi un kažokas tā saucamo sašķeltību nevar ne vairot ,ne mazināt.Tā saucamajos laukos neviens nekādu sašķeltību nejūt,visi runā kā katrs grib un prot un saprotās labi.

 6. redzams gan. выпал через в экзамене. надо будет переложить. ничего, буду брать часы, погоды много, целая луна!

 7. cik puze samaksāja par Valsts prezidenta “pētījumu”? iesmeju par SKDS “pētījumiem”, kam ar objektivitāti tāds pats sajkars kā cūkai ar aviāciju

 8. “Cik vilku nebaro uz mežu skatās”. “Vienota tauta” bija PSRS laikos, kad visu noteica no Maskavas, bet latvieši to visu piecieta.

 9. ja pie mums Latvija ir tik daudz krievijas atbalstitaju,tad pie ta ir tikai musu politiku nopelns!vini grib atnemt tiem mates valodu!ari pec pirma pasaules kara kad nodibinaja pirmo Latvijas valsti seit bija daudz krievu,bet ar tadammetodem ka paslaik nerikojas!visam tam bija janotiek laika gaita,nevis sasteigti!ja jau viniem seit slikti klatos,tie sen butu dzimtene!ari tadus kas atklati uzstajas pret Latviju nesoda!sen sos blavejus nekartibas celajus vajadzeja deportet uz krieviju!un parejie butu pieklajigaki!

  • šķiet,ka ir gluži otrādi-viņi grib mums atņemt mūsu valodu.Nekādu “daudz krievu”te nebija toreiz ,kad nodibināja “pirmo Latvijas valsti”,viņi te saradās okupācijas laikā-daļa ar tankiem,daļa ar koferiem.Tagad nu tie tankistu pēcteči(Ušakovs) uzmetušies mums par galveniem rīkotājiem pēc Vienotās Krievijas programmas.

   • Nāvīgi daudz krievu te dzīvoja.Latviešu 75%,cittautiešu t.sk.poļi ,vācieši,baltkrievi,žīdi,čigāni un 7 vai 8%krievi.Traks var palikt!

 10. Bez pētījumiem nevar! Taudu tač vajāg!

 11. Nu Kaktiņa kunga prokomunistiskā pozicija ir sen zināma, riebjas pat uz viņu skatīties un ko nu vēl lasīt viņa viedokļus.

 12. Tikko uzzināju ka tagad man apollo ir aizliedzis komentēt.Man jau bijušie komunisti uzlika ierobežojumus īpašumu un nodarbošanās sfērā,pēc tam sekoja aizliegums piekļūšanai veselības aprūpei.Pusaudža gados tika uzlikts aizliegums izglītības iegūšanai.Ir skaidrs ka LPSR turpinas caur veco okupantu nomeklatūru ar visām totalitārisma bagāžu.Visu labu!

 13. Ierindas cilvēku starpā problēmu nav,ja latvietis ar krievu runā krieviski,bet nedrīkst teikt,ka krieviski nesaprot vai runā vāji(tāda problēma ir jaunajiem). Ušakovs pat savās kāzās sakostiem zobiem iet pie Brīvības pieminekļa ,lai kaut kā Kaktiņam nodemonstrētu savu “lojalitāti”.Krastmalā svinēt Līgo svētkus var tikai tie,kuri nekad tos nav svinējuši. Parastais tusiņš.

 14. maladcitis. visu to dara tie ko mes ievelejam kadi mes esam muļķu tauta es par sitiem (vienotiba, nacionali nebalsoju

 15. maladcitis. visu to dara tie ko mes ievelejam kadi mes esam muļķu tauta es par sitiem (vienotiba, nacionali nebals

 16. Galīgi garām – visu nelaimju (arī tādu politologu kā Kaktiņš) pamatā ir nepiedodami novilcināta okupācijas seku novēršana – civilokupani (ieskaitot atvaļinātās militārpersonas un pensionētos GULAGa uzraugus), padomju laika ierēdņi amatos, kompartijas līderi un KGB ziņotāji valstij svarīgos amatos un vēl un vēl.

 17. veic NRA pasūtījumus… Vai nav neērti? A.Kaktiņš jau veica aptauju savulaik par iedzīvotāju vēlmi atgriezties padomijā. Ko tik neizdomāsi, lai būtu pasūtījumi.

Draugiem Facebook Twitter Google+