×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
3. septembris, 2013
Drukāt

Sabiedrībā zināmi cilvēki rosina grozīt Satversmi, lai prezidentu vēlētu tauta (papildināts)

LETALETA

Biedrība “Par tautas dzīvību”, kas apvieno arī sabiedrībā zināmus cilvēkus, šodien prezentēja izstrādātos grozījumus Satversmē par tiesībām tautai vēlēt prezidentu, kuru pēc apspriešanas sabiedrībā un ar ekspertiem virzīs tautas nobalsošanai, iesniedzot pieteikumu Centrālajā vēlēšanu komisijā.

 

Grozījumos piedāvāts noteikt, ka Valsts prezidentu tauta ievēl uz četriem gadiem vispārīgās, brīvās, vienlīdzīgās, tiešās un aizklātās vēlēšanās un vēlēšanu kārtību noteiktu īpašs likums. Tādējādi tiek piedāvāts, ka Valsts prezidenta amata kandidātus varēs izvirzīt 7000 balsstiesīgo vēlētāju.

“Kandidāts, par kuru nobalsojusi vairāk nekā puse balsotāju, uzskatāms par ievēlētu Valsts prezidenta amatā. Ja pirmajā balsošanas kārtā neviens no kandidātiem nesaņem šādu vairākumu, rīkojama otra vēlēšanu kārta, kurā piedalās divi kandidāti, kuri pirmajā kārtā saņēmuši visvairāk balsu. Kandidāts, kurš otrajā balsošanas kārtā saņēmis visvairāk balsu, uzskatāms par ievēlētu Valsts prezidenta amatā,” paredz piedāvātā Satversmes 36.panta redakcija.

Tāpat tiek piedāvāts mainīt Saeimas atlaišanas kārtību, paredzot, ka Valsts prezidentam, brīdinot par to iepriekš Saeimas priekšsēdētāju, ir tiesības atlaist Saeimu, ja Saeima ilgstoši nespēj pieņemt budžetu vai apstiprināt Ministru prezidentu. Šīs pilnvaras prezidents nevarētu izmantot sešus mēnešus pēc Saeimas sanākšanas un pirms Saeimas pilnvaru beigām, kā arī Valsts prezidenta pilnvaru pēdējo sešu mēnešu laikā.

Izmaiņas piedāvā arī Ministru kabineta sastādīšanai. Ja pašlaik valdību sastāda Valsts prezidenta uzaicināta persona un apstiprina Saeima, tad biedrība rosina noteikt, ka ministrus pēc Ministru prezidenta priekšlikuma apstiprina prezidents, pieņemot zvērestu. Paredzēts, ka Ministru prezidentu apstiprina parlaments. Savukārt, ja Saeima neapstiprina pēc kārtas otro prezidenta virzīto kandidātu, tad Saeima balso par abiem kandidātiem vienlaikus, taču amatu iegūs visvairāk balsu saņēmušais pretendents.

Pašreizējā Satversmes redakcijā teikts, ka neuzticību valdības vadītājam un tās ministriem var izteikt parlaments, bet biedrība rosina izmaiņas, nosakot, ka “Ministru prezidentam un ministriem jāatkāpjas, kad Valsts prezidents vai Saeima ar 51 locekļa balsu vairākumu tiem izsaka neuzticību.” Nemainīgi gan paliktu tas, ka pēc neuzticības premjeram jāatkāpjas visam Ministru kabinetam, bet attiecībā uz kādu konkrētu ministru, tad jāaicina tā vietā cita persona.

Biedrības valdes locekle Eva Lūse sacīja, ka viņu mērķis ir rosināt diskusiju par tautas vēlētu prezidentu. Pieteikumu centrālajai vēlēšanu komisijai tā varētu iesniegt 2-3 mēnešu laikā, jo tas atkarīgs no tā, kā noritēs priekšlikumu apspriešana. Viņa pauda, ka atbalsts šādām izmaiņām esot gan latviešu, gan krievvalodīgo iedzīvotāju vidū.

Lūse gan atzīst, ka prezidenta ievēlēšanas tiesību nodošana tautai neatrisinās visas pastāvošās problēmas valstī, bet varētu būt viens no instrumentiem situācijas uzlabošanai. Viņa neslēpj, ka pastāv arī riski, piemēram, ka tauta ievēl sabiedrībā populāru cilvēku, kurš nav spējīgs prezidenta pilnvaras pildīt.

Tāpat biedrība ir nodefinējusi septiņas tautas pamatvērtības – Dievs, daba, darbs, ģimene, tauta, valoda, valsts, kuras iecerējusi īstenot.

Jau ziņots, ka biedrību “Par tautas dzīvību” šogad augustā dibinājuši dažādu jomu eksperti, ekonomisti, juristi, kultūras un mākslas pārstāvji – Inesis Feiferis, Lelde Stumbre, Ivars Brīvers, Zane Jančevska, Vilnis Zakrevskis, Dmitrijs Trofimovs un citi sabiedrībā zināmi cilvēki.

“Demogrāfiskās, ekonomiskās un politiskās krīzes apstākļos Latvijas valstiskā suverenitāte un tautas dzīvība ir apdraudēta. Vairākuma griba un intereses netiek uzklausītas, Latvijas iedzīvotāji tiek mākslīgi šķelti un sarīdīti cits pret citu. Cilvēki pārstāj ticēt Latvijas rītdienai un paši sev, tam, ka spēj ko mainīt vai ietekmēt. Garīgās vērtības ir aizstājis morālais relatīvisms, galējais individuālisms un patērēšanas kults,” akcentē Lūse.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+