×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
17. decembris, 2013
Drukāt

Sabiedriskā komisija nav darbs sabiedriskā kārtā (21)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Ministru kabinets šodien lems par Zolitūdes traģēdijas sabiedriskās komisijas darbam nepieciešamā finansējuma piešķiršanu. Taču pēc sabiedrībā saceltās neapmierinātības komisija gatava samazināt savas vajadzības.

Zolitūdes traģēdijas sabiedriskās komisija darba sākšanai šogad pieprasījusi 12 087 eiro, bet nākamgad tai būšot nepieciešami 205 487 eiro (aptuveni 150 000 latu). Aptuveni puse no šīs summas – 104 186 eiro (Ls 72 930) – tiks tērēta komisijas locekļu atlīdzībai. Vēl 61 400 eiro (Ls 42 980) tiks maksāti pieaicinātajiem ekspertiem. Vairāk nekā 4000 eiro tiks tērēti, lai iegādātos trīs portatīvos datorus, bet aptuveni trīsarpus tūkstoši eiro paredzēti telpu īrei. Paredzēti līdzekļi arī citām “neatliekamām vajadzībām”. Komisijas priekšsēdētājs Jānis Kažociņš cer, ka pusi nepieciešamo līdzekļu piešķirs valdība, bet otru pusi – Rīgas dome.

Pirmā komisijas locekļu reakcija, izdzirdot sabiedrības šūmēšanos par neadekvātiem tēriņiem, bija novelt vainu uz ierēdņiem. “Kādu tāmi VK sagatavoja, tādu arī valdība izskata,” sociālajā tīklā “Twitter” rakstīja komisijas izveides iniciatore Inese Voika. Kanceleja savukārt to sauca par apmelošanu, jo esot tikai noformējusi tāmi, pamatojoties uz komisijas vēlmēm. Pēc neoficiālas informācijas, sākotnējais četru cilvēku komisijas vēlmju saraksts bijis vēl iespaidīgāks – gandrīz pusmiljona eiro apmērā.

Īpaši sasauktā preses konferencē Kažociņš centās būt samierniecisks: “Šī tāme tika sastādīta, sadarbojoties ar Valsts kanceleju, bet nedomāju, ka tagad vajadzētu meklēt vainīgos. Šāda veida komisija nekad agrāk Latvijā nav veidota, un mums nav šādas pieredzes. Turklāt izveides process bija neveselīgi sasteigts.” Viņš atzina, ka pašreizējā tāme ir izšķērdīga, un solīja, ka daļu pozīciju varētu pārskatīt un samazināt – it īpaši tās, kas saistītas ar tehnisko līdzekļu iegādi. Tādēļ šodien sabiedriskās komisijas vadītājs lūgs valdību gala lēmumu par finansējumu atlikt līdz 7. janvārim, dodot komisijai laiku precizēt izmaksas. Atlīdzību gan pagaidām nav plānots mazināt. “Protams, varētu teikt, ka šāds darbs jāveic tāpat, kalpojot valstij, bet tas ir smags darbs, un, ja sagaidām, ka to darīs kārtīgi un pēc labākās sirdsapziņas, tad es uzskatu, ka ir pareizi par to maksāt algu,” skaidroja Kažociņš. Viņš arī esot nolēmis pamest patlaban algotos darbus Aizsardzības ministrijā un Ārlietu ministrijā, lai pilnībā pievērstos komisijas vadīšanai un lai mazinātu interešu konflikta iespēju. Komisijas locekle Baiba Rubesa vēl vērtē, vai pamest darbu bankas “Citadele” padomē, Inese Voika biedrības “Delna” padomi vada bez atalgojuma, tādēļ neredz iemeslu no šī darba aiziet, bet Inese Šteinerte ir pensijā.

Pēc pašreizējā tāmes varianta komisijas priekšsēdētājs varētu saņemt 991,95 latus, bet locekļi pa 788,78 latiem mēnesī “uz rokas”. Sākotnēji komisijas locekļi bija iecerējuši saņemt vismaz 1000 latus uz rokas, bet pēc premjera Valda Dombrovska iebildumiem savas vēlmes piebremzēja.

Zolitūdes sabiedriskās komisijas veidošana brīžam šķiet, maigi izsakoties, ačgārna – vispirms lielā steigā apstiprināts sastāvs un tikai pēc tam sāk risināt jautājumu – ko šie cilvēki vispār darīs un cik tas izmaksās. Arī vērtējot tās locekļu skaidrojumus sabiedrībai par iecerētajiem darbiem, kuros vairāk izskan tukšas, tēlainas frāzes, nevis konkrēti plāni, rodas iespaids, ka viņiem nav skaidra kopīga redzējuma par darāmajiem darbiem. To netieši apstiprināja arī Kažociņš, lūdzot žurnālistus līdz 20. janvārim nemocīt komisijas locekļus ar jautājumiem un solot pēc šī datuma sniegt atskaiti par pirmajām iestrādnēm un precīzāku vīziju par to, kā tiks sasniegts sabiedriskās komisijas izvirzītais mērķis – lai Latvijā neatkārtotos tāda traģēdija, kāda 21. novembrī piemeklēja Zolitūdi.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. iznāk ka mums nedarbojas ne policija , ne prokuratūra ne kaut kāda izmeklēšana?? tad jau to visu vajag likvidēt!?

 2. kārtējais parazītu bars…

 3. Kurš šos cilvēkus ielika amatā,vai viņi paši tur iesēdās?

 4. Nav nekādas vajadzības pēc šādas komisijas, naudas izšķērdēšana un vairāk nekas,neticu šiem cilvēkiem.

 5. Ostapi Benderi. Papriekšu pareizi sadalītas algas (divas trešdaļas vseobščeje rukovodstvo, viena trešdaļa, lai samaksātu tiem, kas kaut ko darīs); Vasjuku apmēra tehnikas iegāde, lai pasaulei pavēstītu pieaicinātā večuka sensacionālos atklājumus; papriekšu preses konference, pat nepainteresējoties, vai šitai brigādei vispār kāds kaut ko gatavojas uzticēt. Lai nodrošinātu “kvalitāti”, darbam jāilgst vismaz gadu, un lai nodrošinātu darbasparu, algai jābūt konkurētspējīgai. Ejiet strādāt, ampelmaņi, ja izdodas atrast, kam jūsu prasmes un neuzpērkamība ir vajadzīga

 6. Kas tā tāda sabiedriskā komisija? Kāpēc tik stulbs nosaukums? Labāk valsts apmaksāta komisija.Kas mēs tauta muļķi, nezinām kas ir sabiedriska komisija? Kad vāca nauda cietušajiem, tad maksātāji neprasīja algu – kā pateicību par dāsnumu. Un maksāja ne jau turīgie. Tā bija tauta.

 7. tukšu salmu kulšanas komisija izkuls no budžeta 150 000

 8. Kas ir Rubesa, kāpēc viņa lēkā no viena amata otrā kā neapmierināts sienāzis. Un kas viņu bīda?

 9. Piedodiet, bet manā uztverē šī komisija sevi puilnīgi un galīgi ir dikreditējusi. Es turpinajumā šai komisijai neuzticos, un viņas domas un slēdzieni mani neaizkustina. Tie ir cilveki, kuriem patīk liela nauda, kas pēc tam ir pupu mizas, kā tas pie mums LAtvijas visu laiku notiek. Ticība ir zudusi!

 10. Kazzocinnss stipri paarsteidz.Kaada jeega naudai? Ko peetiit? Bezjeedziigs pasaakums!

 11. Nevaru neuzdot jautājumu? Vai komisijas uzdevums būs noskaidrot apstākļus vai, gluži pretēji, “noiikt uz bremzēm” jebkuru virzību patiesās situācijas nejēdzīguma un traģiskuma atklāšanas virzienā?
  Šo jautājumu liek uzdot vai it visi komisijas veidošanas aspekti: steidzīgums un slepenība to veidojot, komisijas vismaz dīvainais sastāvs, kuru nemaz negrasos detalizētāk komentēt, absurdā rīcība, darbu uzsākot… Nu, kas tad vēl var cementēt tik dīvainu “blici”, ja ne iespēja viegli un paprāvi (arī pēc “apcirpšanas”) nopelnīt. Savukārt, viegli nopelnīt var tikai tad, ja nevēlas pa īstam kaut ko izmeklēt, kas ir ļoti smags un pat bīstams darbiņš, bet gan ar trenētām iemaņām veidot “dūmu aizsegu”. Tā, ka jautājums par komisijas izveidošanas patieso nolūku un tās darba mērķiem ir atklāts…

 12. Ļoti labi redzams, ka MAXIMA ir visur. Ar ko tad šie lai atšķirtos? Tādi paši Maximas produkti.
  Godaprāts, SABIEDRĪBAS labā, – kas tas tāds?

 13. Nesmukumi turpinās, Kažociņš pārsteidz…..

 14. Tad ir jāmaina nosaukums, piemēram, Maitu liju komisija.

 15. Ielaiž āzus kāpostu dārzā!

 16. Šitā ir parasta valsts apmaksāta komisija, kādu ir simtiem. Komisāri pieraduši – saņem pēc vajadzībām un strādā pēc spējām.

 17. Komisijas sastāvs, kurā ir pietiekami turīgi cilvēki, radīja sajūtu, ka tieši tāpēc tā būs neatkarīga komisija, kuru nevar iespaidot. Izrādās, arī pietiekami turīgi cilvēki nespēj atteikties no vēlmes nopelnīt vēl vairāk, pat ja tas notiek uz nelaimes rēķina.

 18. vispirms- kāpēc šī komisija vajadziga ?

 19. Par Kažociņu biju labākās domās. Par Šteinerti, ir jau izskanējušas dažādas versijas. Par Delnas Kažoku- tur laikam visi vienādi: nepalaidīs garām nevienu iespēju “piepelnīties”, sevišķi ja no nodokļu maksātāju naudas, ja jau direktors Jankovs uzskata par labu filmēšanos Stendzenieka reklāmas rullīšos.

Draugiem Facebook Twitter Google+