×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
7. aprīlis, 2017
Drukāt

Robotžurnālisti jau šodien lieliski raksta laika un sporta ziņas (1)

Foto no Zaima Alkana personīgā arhīvaFoto no Zaima Alkana personīgā arhīva

Pilnībā aizstāt cilvēkus automatizētā žurnālistika nespēs. Tomēr laika un sporta ziņas robotžurnālisti lieliski raksta jau šodien.

“Vienu no šiem tekstiem rakstījis cilvēks, bet otru – robots. Uzminiet nu: kurš ir kurš? ” tā, rādot ekrānā, kur lasāmi divi ziņojumi, jautā Zaims Alkans, Štutgartes datortehnoloģiju uzņēmuma “Aexea” direktors. Abi vēstījumi ir ziņas par kādas narkotikas pārdozējušas rokzvaigznes nāvi, balstīti vienos un tajos pašos faktos. Šis uzdevums ir daļa no Z. Alkana prezentācijas par robotžurnālistiku, uzstājoties mediju konferencē Frankfurtē.

Klausītāji, starp kuriem lielākoties sēž mediju profesionāļi, pēc ilgas domāšanas beidzot paceļ rokas. “Nē, robota teksts ir pa kreisi,” Zaims Alkans ir spiests sagādāt vilšanos vismaz pusei zālē sēdošās publikas. Tas, ko daudzi noturējuši par automātiski ģenerētu, patiesībā ir cilvēka rakstīts teksts. Robota sacerētā ziņa turpretī ir ne vien skaidrāka, bet pat šķiet emocionālāka.

 

Ja ir dati, var automatizēt

Vai nākotnē žurnālisti vairs nebūs vajadzīgi, jo rakstus rakstīs datorprogrammas? Uz šādu jautājumu vedina robotžurnālistikas attīstības tendences pēdējos gados. Automatizētās žurnālistikas pionieris ir ASV: jau pāris gadus roboti daļu ziņu ražo, piemēram, ziņu aģentūrā “Associated Press”. Tomēr pēdējā laikā arī Eiropā parādās arvien vairāk mediju, kas par šo iespēju interesējas un pat izmēģina praksē. Piemēram, vācu laikraksts “Berliner Morgenpost” ar automātisko žurnālistiku eksperimentē jau trešo gadu. “Algoritms nekad nespēs aizstāt žurnālista inteliģenci, radošumu un valodas izjūtu. Taču savā spējā apstrādāt datus dažās sekundēs tas ir nepārspējams,” atzinis laikraksta galvenais redaktors Karstens Erdmans.

Ap piecdesmit procentiem no dienas laikrakstu satura tiek veidoti no strukturētiem datiem, skaidro Z. Alkans. Informācija nāk no ziņu aģentūru ziņojumiem, datu bāzēm, arhīviem u. c. Otrkārt, tekstu radīšanā tiek izmantoti šabloni – bieži atkārtoti standarta formulējumi. “Tas nozīmē, ka tie ir rutīnas darbi. Tiek radīts daudz rutīnas tekstu, no kā savukārt izriet, ka, lietojot atbilstošu sistēmu, datorprogrammai ir iespējams šo rutīnu atveidot,” saka Z. Alkans. Jomas, kurās pieejamo “gatavo datu” un lietoto šablonu ir sevišķi daudz un kur lasītāju prasības pēc literārās augstvērtības nav augstas – piemēram, sporta, laika, finanšu, satiksmes ziņas –, viņaprāt, varētu pilnībā automatizēt jau šodien. Tāpat kā robotus tekstu rakstītājus firma jau veiksmīgi lieto, gatavojot viesnīcu aprakstus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+