×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
12. septembris, 2014
Drukāt

Sācies ērču rudens aktivitātes pieaugums, brīdina epidemiologi (2)

erce5

Līdzīgi kā ik gadu, sācies ērču rudens aktivitātes pieaugums – tas nozīmē, ka ērču dabā ir vairāk. To novērojuši Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti, kas aicina visus sēņotājus, ogotājus un ikvienu, kurš uzturas brīvā dabā, būt piesardzīgiem.

Salīdzinot ar novērojumiem vasaras periodā, kad ērču ir mazāk, pēdējās dienās konstatēts, ka ērču monitoringa vietās Rīgas, Pierīgas un Latgales reģionā to aktivitāte, salīdzinot ar novēroto vasaras periodā, pieaugusi aptuveni 2-3 reizes, atsevišķās vietās sasniedzot ap 45 ērcēm uz vienu kilometru.

Īpaši pieaudzis nepieaugušo ērču skaits – tās ir grūti pamanāmas niecīgā izmēra dēļ, tomēr arī tās var pārnest infekcijas slimību ierosinātājus.

SPKC epidemiologi atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu, tāpēc, lai neinficētos ar Laimas boreliozi jeb “Laimas slimību” un ērlihiozi, dodoties brīvā dabā:

  • apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt – bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Ērces visbiežāk pieķeras garāmejošiem cilvēkiem potīšu augstumā (garākā zālē arī augstāk), tādēļ pat uz īsu brīdi iebrienot zālē, jānodrošinās, lai ērce nevarētu tikt zem apģērba;
  • sēņojot un ogojot ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas, lai pēc iespējas ātrāk tās varētu notraukt;
  • kā papildus līdzekli vēlams izmantot arī repelentus ērču un odu atbaidīšanai, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots;
  • pārnākot mājās no sēņošanas, ogošanas vai pastaigas, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērču. Tāpat jāpārbauda bērni un mājdzīvnieki. Jāatceras, ka ērces mājās var atnest arī ar noplūktām puķēm un zariem.

SPKC atgādina, ka valsts apmaksāta bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu notiek 27 Latvijas novados, kur pēdējo piecu gadu laikā konstatēta augstākā saslimstība ar ērču encefalītu.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas drīzāk. Kukaiņa noņemšanu vislabāk uzticēt ārstniecības personai, tomēr gadījumos, kad tas nav iespējams, ieteicams rīkoties šādi:

  • pirms ērces izvilkšanas ar spirtu vai degvīnu dezinficējiet vietu, kur tā piesūkusies;
  • ar pinceti satveriet ērci pēc iespējas tuvāk snuķītim un, cenšoties nesaspiest, to izvelciet, lēni izceļot, ar vienmērīgu un rotējošu kustību;
  • var izmantot diega cilpu – to apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, ērci izņem;
  • lai mazinātu inficēšanās risku ērces izņemšanas laikā, jo uz rokām var būt mikroskopiski ievainojumi, vēlams uzvilkt gumijas cimdus, bet, ja to nav, dezinficējiet rokas pirms un pēc manipulācijas.

SPKC dati liecina, ka šī gada pirmajos astoņos mēnešos salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem ir samazinājusies saslimstība ar ērču pārnestajām slimībām. Kopumā reģistrēti 75 ērču encefalīta gadījumi, 222 Laimas slimības gadījumi, bet ar ērlihiozi reģistrēti 7 saslimšanas gadījumi.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Sākas atkal naudas pelnīšanas bums uz ērcēm. Ne viņas ir vairāk un ne mazāk. Riebjas šīs kampaņas naudas izspiešanai. Ja būtu vakcīnas par velti, tad šādu paziņojumu vispār nebūtu.

  2. BARBIJAI, ir palikušas neizlietotas vakcīnas, kurām derīguma termiņš beigsies jau novembrī. Tāpēc jāsāk reklāmu, ka ērces ir pamodušās un sākot uzbrukumu cilvēkiem.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +20.5
Alūksne +19.4
Daugavpils +13.4
Saldus +17
Liepāja +17.3
Jelgava +19
Ventspils +24.1
Limbaži +21
Madona +19
Rēzekne +18
Draugiem Facebook Twitter Google+