Foto – LETA

“Sadales tīkliem” varētu nākties maksāt kompensācijas mežu īpašniekiem 0

Grozījumi Aizsargjoslu likumā tiks virzīti trešajam lasījumam uz rītdienas Saeimas sēdi, šodien lēma Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti. Tas nozīmē, ka AS “Sadales tīkls” varētu tikt uzlikts par pienākumu maksāt kompensācijas mežu īpašniekiem par nocirstajiem kokiem, kuri aizsargjoslās aug zem elektrolīnijām.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 71
Lasīt citas ziņas

Kā ziņots, šodien Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē tika atkārtoti apspriesti grozījumi Aizsargjoslu likumā, kas paredz tiesības meža īpašniekam prasīt elektrolīniju īpašniekam atpirkt aizsargjoslās nocirstos kokus. Vakar notikušajā komisijas sēdē iebildumus par grozījumiem izteica ne tikai AS “Sadales tīkls”, bet arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija.

Kā biznesa portālam “Nozare.lv” norādīja Kokrūpnieku federācijas vadītājs Kristaps Klauss, komisijas šīsdienas lēmums vērtējams kā kokrūpnieku un mežu īpašnieku uzvara.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Meža īpašniekiem nav izdevīgi “iet pakaļ” izcirstajiem kokiem. Savukārt “Sadales tīklam”, kas plānveidā veic elektrolīniju apsaimniekošanas darbus, tas ir izdevīgi. “Latvenergo” nekādā ziņā nebūs zaudētājs,” sacīja Klauss.

Viņš norādīja, ka patlaban “Latvenergo” piesaucot tikai lielās izmaksas, bet noklusē iespējamos ienākumus.

“Tiek skaļi runāts par miljonu izmaksām, bet tiek noklusēti ienākumi. Mežsaimniecība ir peļņu nesošs bizness. Izcirstie koki netiks sapūdēti, bet pārstrādāti produktos, kas savukārt nozīmē ap 17 000 kubikmetru koksnes papildu katru gadu. Līdz ar to “Sadales tīkliem” nozāģēto koku loģistika būtu izdevīgs bizness,” norādīja Klauss.

Jau ziņots, ka patlaban “Sadales tīkls” informē mežu īpašniekus, ka notiks trases tīrīšana, bet pēc nozāģēšanas meža īpašnieks ar koksni rīkojas tālāk pēc saviem ieskatiem, jo saskaņā ar likumu nozāģētais koks ir zemes īpašnieka īpašums. Savukārt Zemkopības ministrijas ierosinājums, ko pagājušajā nedēļā atbalstījusi Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija, paredz tiesības meža īpašniekam prasīt elektrolīniju īpašniekam atpirkt aizsargjoslās nocirstos kokus.

“Sadales tīkla” valdes priekšsēdētājs Andis Pinkulis ekspresintervijā biznesa portālam “Nozare.lv” norādīja, ka iecerētie grozījumi liks sadales elektrolīniju operatoram sākt nodarboties ar neraksturīgu biznesu – nozāģētu koku loģistiku un tirdzniecību, radot papildu izmaksas. Šāds pienākums, pēc uzņēmuma aplēsēm, var tam radīt aptuveni divu miljonu latu izmaksas katru gadu. Pinkulis norādīja, ka papildu izmaksas uzņēmumam radīs nepieciešamība maksāt kompensāciju mežu īpašniekiem, būs jāpieņem papildu darbinieki, kas ar šo jautājumu nodarbotos, jānodrošina viņiem algas, automobilis, degviela.

Reklāma
Reklāma

“Ja likums tiks pieņemts šādā redakcijā, rodas jautājums, kā segt papildu izmaksas. Tas nozīmē, ka jāņem no kapitālieguldījumu programmām. Esam rēķinājuši ietekmi uz sadales pakalpojumu tarifiem – procentuāli tā ir maza, viens procents, bet, pārvēršot latos, sanāk pietiekami iespaidīgs cipars,” teica Pinkulis. Viņš arī norādīja, ka jaunais priekšlikums nav ticis apspriests.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.