Latvijā
Sabiedrība

“Sadales tīkls” aicina iedzīvotājus svētku laikā piedomāt par elektrodrošību 16

Foto-Shutterstock

Ziemassvētku un gadu mijas svētku gaidīšanas laikā AS “Sadales tīkls” aicina pastiprināti ievērot elektrodrošības un ugunsdrošības noteikumus, jo nereti tieši svētku laikā iedzīvotāji pret drošības noteikumiem izturas paviršāk, apdraudot gan savu, gan līdzcilvēku veselību un dzīvību, informē “Sadales tīkla” pārstāve Tatjana Smirnova.

Īpaši svarīgi dažādu elektrisko svētku rotājumu tuvumā neatstāt bez uzraudzības bērnus, jo bērnam var rasties vēlēšanās svētku rotājumus apskatīt, pašam tos ieslēgt, izskrūvēt no apgaismojuma virtenēm lampiņas vai citus dekoratīvos elementus, kas palielina risku gūt elektrotraumu.

Tāpat “Sadales tīkls” atgādina, ka egļu, mājokļu, biroju vai ēku izrotāšanai svētku noskaņās jāizmanto tikai droši un pārbaudīti elektriskie svētku rotājumi. Pirms rotājumu pieslēgšanas elektrotīklam jāpārbauda, vai izvēlētā apgaismojuma virtene un dekoratīvie rotājumi ir paredzēti lietošanai dabā un mitros laika apstākļos, vai iepriekšējos gados iegādātie rotājumi nav bojāti un tajos nav sakrājušies putekļi.

Izvēloties un iegādājoties elektriskos svētku rotājumus, tie jāizvēlas atbilstoši apstākļiem un videi, kur tos paredzēts izvietot. Telpās jāizmanto iekštelpām paredzētas elektriskās virtenes un rotājumi, bet pagalma vai ēkas dekorēšanai jāizmanto rotājumi un virtenes, kuras paredzētas lietošanai ārpus telpām.

Pirms elektrisko svētku rotājumu pieslēgšanas elektrotīklam rūpīgi jāiepazīstas ar to lietošanas instrukciju. Elektriskajos svētku rotājumos, kuri ilgstoši nav lietoti vai stāvējuši pagrabos un noliktavās, var būt sakrājušies ar putekļi, tādējādi radot ugunsgrēka risku. Pirms rotājumu uzstādīšanas un pieslēgšanas tie rūpīgi jāpārbauda un jāpārliecinās, ka tie ir droši. Gluži kā elektrotīkls, arī elektroiekārtu izolācija ar laiku noveco un zaudē savas aizsardzības īpašības – vadu izolācija var būt sabojāta vai saplaisājusi, izraisot dzīvībai bīstamu elektrotraumu vai ugunsgrēku.

“Sadales tīkls” rosina arī pārbaudīt elektrotīklu un kontaktligzdu izvietojumu, pie kā tos paredzēts pieslēgt. Nereti, vienlaicīgi saslēdzot visas elektroiekārtas, kontaktligzdas un elektrotīkls tiek pārslogots, kas savukārt izraisa elektrības vadu vai elektroiekārtu aizdegšanos.

Dodoties ārpus mājām vai biroja, elektriskie svētku rotājumi un virtenes ir jāizslēdz, norādīja “Sadales tīkla” pārstāve.

Gadījumos, ja telpās kāds ir guvis elektrotraumu, īpašumā ir notikusi avārija, aizdegusies elektroierīce vai notikusi kāda cita ar elektrību saistīta bīstama situācija, vispirms ir jāatslēdz īpašuma kopējais elektrības drošības slēdzis, tikai pēc tam var sekot īpašuma glābšanas pasākumi vai pirmās palīdzības sniegšana cilvēkam.

Gan bērniem, gan pieaugušajiem ir jāzina vieta savā īpašumā, kur drošības slēdzis atrodas, kā tam operatīvi piekļūt un kā to izslēgt, jo kritiskā brīdī tas var pasargāt īpašumu no ugunsgrēka un izglābt cilvēka dzīvību, uzsvēra “Sadales tīkla” pārstāve.

Par bīstamām situācijām elektroapgādes infrastruktūras tuvumā jāinformē “Sadales tīkls”, zvanot uz bezmaksas diennakts bojājumu pieteikšanas tālruni 8404, vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, zvanot 112.

LA.lv