×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
27. februāris, 2012
Drukāt

Sadodas rokās pret Putinu

saiets_afp_8

Nedēļu pirms 4. martā paredzētajām prezidenta vēlēšanām Krievijā notika virkne saietu, kuru dalībnieki gan atbalstīja, gan noraidīja premjerministra Vladimira Putina kandidatūru valsts galvas amatam. 


 

Maskavā veido cilvēku ķēdi

Protestējot pret Putina kandidatūru, tūkstošiem cilvēku vakar veidoja cilvēku ķēdi gar Maskavas iekšējo Dārzu loka apvedceļu. Lai aptvertu visu 16 kilometrus garo apvedceļu, nepieciešami 34 000 cilvēku, norādīja pasākuma rīkotāji. “Tā nav demonstrācija. Šajā dienā mēs sapulcēsimies bez plakātiem, saukļiem vai runām. Mēs stāvēsim un klusēsim, plecu pie pleca, roku rokā,” teikts šai akcijai veltītajā sociālā tīkla “Facebook” lapā. Maskavas varas iestādes paziņojušas, ka šādai akcijai nav vajadzīga īpaša atļauja, ja vien protestētāji netraucē satiksmi. Opozīcijas grupējumi bija pieteikuši arī mītiņu “Atvadas politiskajai ziemai” Revolūcijas laukumā, taču saņēma atteikumu, jo tur jau esot paredzēts cits pasākums pavasara sagaidīšanai. Tad baltā (protesta krāsā) tērptie opozīcijas aktīvisti nolēma pievienoties pavasara sagaidītājiem, aicinot visus iestāties par godīgām vēlēšanām. Nesen Maskavā izveidota opozīcijas organizācija “Pilsonis novērotājs”, kuras aktīvisti apmāca vēlēšanu novērotājus, kā atklāt balsošanas viltojumus. Maskavas pašvaldība noraidīja opozīcijas lūgumu rīkot pēcvēlēšanu saietu 5. martā Lubjankas laukumā, kur agrāk atradās čekas pirmā vadītāja Fēliksa Dzeržinska piemineklis, kas tika nojaukts pēc apvērsuma izgāšanās 1991. gada augustā.

 

Pēterburgā negrib cara valdīšanu

Sanktpēterburgā tūkstošiem cilvēku opozīcijas līderu Alekseja Navaļnija, Garija Kasparova un Sergeja Udaļcova vadībā devās gājienā “Par godīgām vēlēšanām”. “4. marta pasākumu nevar saukt par vēlēšanām,” paziņoja interneta protesta akcijas aizsācējs Navaļnijs, aicinot “balsot par jebkuru citu, izņemot Putinu”. Tūkstošiem cilvēku saietā Sanktpēterburgā tika skandēti saukļi “Krievija bez Putina” un “Putins zaglis”. Sākumā gājienā devās pāris tūkstoši cilvēku, bet mītiņa vietā ieradās krietni vairāk par 10 000 cilvēku.

 

“Vēl pirms pieciem gadiem vara mums rādīja, ka ir stiprāka par mums, bet tagad viss ir mainījies. Mēs esam apzinājušies, ka esam brīvi pilsoņi, un parādījām to. Tagad viņi zina, ka mūsu ir daudz, bet viņu – maz, viņi no mums norobežojas ar dzelzs restēm, bruņuvestēm, ķiverēm, jo zina, ka bez tā nevar uzvarēt vēlēšanās,” mītiņā paziņoja pasaules eksčempions šahā Kasparovs.

 

“Mēs saprotam, ka mums nav no kā izvēlēties, tāpēc 4. martā Putins satiksies nevis ar sāncenšiem, bet gan ar Krievijas tautu,” sacīja Kasparovs, aicinot 5. martā “varu pieķert aiz rokas, kad tā viltos vēlēšanu rezultātus”. Navaļnijs mudināja visus doties uz vēlēšanām un balsot – tikai tā, viņaprāt, var uzvarēt pašreizējo varu. “Zombēšanas kastē mūs baida ar kaut kādu revolūciju. Parādīsim viņiem, ka mēs neesam par asiņainu revolūciju, bet par mierīgu revolūciju, par tautas varu. Mēs esam par to, lai sarkanie un zaļie vēlēšanās saņem tik balsu, cik par viņiem nodod cilvēki, nevis cik viņiem iedod blēži un zagļi. Viņiem ir jābaidās no mums, jo tauta ir nogurusi no tā, ka viņi gandrīz 20 gadus mūs aplaupa,” teica Navaļnijs. “Mēs gribam, lai Pēterburga kļūtu par pilsētu, kurā sākas valsts atbrīvošana. Es negribu dzīvot valstī, ko pārvalda cars. Putinu varam uzvarēt tikai mēs. Ejiet par novērotājiem, sakiet visiem, lai nāk uz iecirkņiem 4. martā balsot. Tikai tā mēs varam uzvarēt varu,” paziņoja interneta opozīcijas kustības aktīvists Navaļnijs.

 

Par Putinu – 
”aiz mīlestības”

Pēc 4. decembrī notikušajām parlamenta vēlēšanām Krievijā notika līdz šim nepieredzēti protesti, bet analītiķi tik un tā uzskata, ka prezidenta vēlēšanās, iespējams, jau pirmajā kārtā, tomēr uzvarēs Putins, jo neviens no četriem reģistrētajiem viņa konkurentiem līdz šim nav spējis piesaistīt vērā ņemamu atbalstu. Analītiķi atzīmē, ka Putinam vajadzīga pārliecinoša uzvara jau pirmajā kārtā, taču nepieredzētie masu protesti ir iedragājuši viņa kā spēcīga vadoņa tēlu ar plašu atbalstu sabiedrībā.

Krievijas premjerministra un prezidenta amata kandidāta Vladimira Putina atbalstītāji tīmeklī zem divdomīga saukļa “Pirmo reizi – tikai aiz mīlestības” ievietojuši aģitācijas videoklipus, cenšoties pārliecināt gados jaunus vēlētājus par labu Putina kandidatūrai.

 

Profesionāli veidotajos videoklipos jaunas sievietes pauž savas bažas par, kā var noprast, nevainības zaudēšanu, tikai nedaudz vēlāk atklājoties, ka jautājumi patiesībā bijuši par to, kā balsot, pirmo reizi piedaloties vēlēšanās. Un atbilde ir skaidra: “Putins. Pirmo reizi – tikai aiz mīlestības.” Nākamajos kadros meitene redzama smaidīga dodamies uz vēlēšanu iecirkni.

 

Reklāmas aģentūras “Aldus ADV” pārstāvis paskaidroja, ka videoklipi, kas ievietoti vietnē “perviiraz.ru”, iecerēti, lai “piesaistītu jaunatnes auditoriju piedalīties” 4. marta prezidenta vēlēšanās, bet neatklāja, kas reklāmas klipus pasūtījis.

Kremļa polittehnologi iesaistījuši virkni pazīstamu krievu inteliģences pārstāvju kampaņā “Kāpēc es balsoju par Putinu?”, tomēr jau izskanējušas sūdzības, ka dažas zvaigznes bijušas spiestas atbalstīt Putinu tām svarīgu projektu dēļ, kas saņem valsts finansējumu, raksta avīze “The Moscow Times”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+