Latvijā
Izglītība

Šadurskis: Finansējuma nepaaugstināšana augstākajai izglītībai ir bumba ar laika degli 16

Foto – LETA

Situācija bez finansējuma pieauguma augstākajai izglītībai ir bumba ar laika degli, pārliecināts izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V).

Ministrs uzsvēra, ka, paaugstinot vispārējās izglītības pedagogu algas, bet tajā pat laikā nepalielinot atalgojumu augstskolu darbaspēkam, būtiski samazināsies šo darbinieku konkurētspēja. Šadurskis ir pārliecināts, ka ar esošajām algām ir ārkārtīgi sarežģīti nodrošināt augstskolu darbaspēka atjaunotni, jo atalgojums akadēmiskās karjeras sākšanai nav motivējošs.

“Tajā brīdī, kad būsim sasnieguši aptuveni 1000 eiro par likmi skolā, tad ar pašreizējām likmēm akadēmiskajam personālam ir absolūti neiespējami talantīgu studentu motivēt akadēmiskajam darbam. Mums ir jāsaprot, ka, ja mēs neko nedarām augstākās izglītības jomā, tad brīdī, kad bioloģiskie procesi būs izdarījuši savu ar pašreiz strādājošajiem akadēmiķiem, tad mums augstskolas nāksies slēgt, jo mēs jaunus nedabūsim,” nobažījies Šadurskis.

Ministrs ir pārliecināts, ka augstskolas un zinātne nedrīkst pārtikt tikai no Eiropas struktūrfondu līdzekļiem, kas pašlaik kompensē valsts līdzekļu trūkumu nozarei. Tomēr viņš norādīja, ka ir jāsaprot, ka “nedrīkst uzsēsties uz [struktūrfondu] adatas”, jo, attīstoties valsts tautsaimniecībai, fondu līdzekļu apjoms saruks.

Līdz ar to Šadurskis uzsver nepieciešamību celt Latvijas augstākās izglītības un zinātnes kvalitāti Eiropā, lai, izsīkstot fondu finansējumam, valsts augstākā izglītība un zinātne jau sasniegtu tādu līmeni, kas nozares pārstāvjiem ļautu brīvi piedalīties Eiropas programmās, tādējādi iegūstot papildu finansējumu.

“Budžeta bāze ir jāizveido tā, lai mēs šo konkurētspēju sasniegtu. Bez finansējuma pieauguma augstākajai izglītībai – tā ir bumba ar laika degli,” pārliecināts ministrs.

LA.lv