×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
16. janvāris, 2017
Drukāt

Šadurskis: programmu skaits augstskolās ir būtiski jāmazina (8)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Patlaban Latvijā ir ap 900 augstākās izglītības studiju programmu, taču to skaitu vajadzētu konsolidēt līdz 600, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta panorāma” pauda izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V).

Jautāts, pēc kādiem kritērijiem tiks vērtēts, kuras studiju programmas likvidēt vai pievienot citām, ministrs apgalvoja, ka kritēriji būs gan zinātniskie rādītāji, gan pašu programmu kvalitāte, gan arī dati par studiju programmu absolventiem – kas ar šiem cilvēkiem notiek tālāk, kur viņi strādā, cik pelna un kādus nodokļus maksā. “Šobrīd, kad mums ir studējošo un absolventu reģistrs, paveras lieliskas iespējas to darīt,” skaidroja Šadurskis.

Argumentējot nepieciešamību reorganizēt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju (RPIVA), ministrs uzsvēra, ka šī augstskola piecos gados bija radījusi vien deviņas zinātniskās publikācijas, kamēr Latvijas Universitāte – 1700. “Nu, ir zināma atšķirība,” noteica Šadurskis.

Uz jautājumu, par cik un kādu studiju programmu kvalitāti un nepieciešamību patlaban ir šaubas, ministrs atbildēja, ka pašreizējais mehānisms paredz studiju programmas akreditēt uz nepilnu laiku jeb diviem gadiem vai pilnu laiku jeb sešiem gadiem, un “būtībā tās programmas, kas ir ieguvušas nepilnu akreditāciju, tās ir zināmā mērā riska zonā”.

Šadurskis atkārtoti uzsvēra, ka RPIVA ir vienīgā valsts augstskola, kuru plānots slēgt. Pēc tam augstskolu skaits vairs netikšot samazināts, iecerēts tikai novērst izglītības programmu dublēšanos.

LETA jau ziņoja, ka IZM ir nolēmusi ar 2017.gada augustu reorganizēt RPIVA, to pievienojot LU. Kā apstiprināja ministrijā, tas nepieciešams, lai veiktu resursu koncentrāciju un panāktu iespējami efektīvu valsts budžeta līdzekļu izmantošanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Vai kāds ir saskaitījis ,cik augstskolās ,koledžās tiek gatavoti ,piem., deju pasniedzēji?
  Un vai tiešām Latvijā trūkst psihologu ,ko darīs antropologi ,n -tie menedžeri?
  Kāpēc medicīnas skolās vairs neuzņem pēc pamatskolas beigšanas? Vai tiešām ,lai strādātu par aprūpētāju,piemēram, vispirms jāpabeidz vidusskolu un tikai pēctam var mācīties vid. speciālā mācību iestādē ? Mana paziņa Lielbritānijā šo profesiju izmācijās 4 gadu laikā koledžā -pēc pamatskolas izglītības ( 8 klašu izglītība -tāda kādreiz bija Latvijā).

 2. ziemelvalstu investors - likvidetajs Atbildēt

  Gribu izlasit Karlisa publikaciju – un tiesi angliski, nevis kaut kada baltiesu valodele.

 3. kaut ko RPIVA pateikusi tādu, kas šarikovdurskiem šausmīgi nepatīk! Cita skaidrojuma nav, lai kā un ar ko “piesegtos” šie šarikovdurski!

 4. Žurnālu skaitu samazināt, grāmatu skaitu samazināt, portālu skaitu samazināt, sociālos tīklus ierobežotu laiku – lūk tā, kamēr to visu patērē, neviens ne strādā, ne maksā nodokļus!

  • Bet tas jau pat ezītim ir skaidri redzams! Tur pat nav ko komentēt! Un jādara pēc iespējas ātrāk, lai mēs galīgi un neglābjami neatpaliktu..

 5. Tas ir absurds – reformas pamata nav mācību programmu kvalitate, speciālistu nepieciešanība, bet nauda.Tiek veidoti monstri. Vai varbūt steidzīgi tiek glābta LU no naudas grūtībām. Steiga ar kādu tiek virzīta pašreizējā apvienosana ir vairāk kā aizdomīga. Aizdomīgi, ka arī ministru prezidents neprasa realus datus – kur labaka mācību programma, kāpēc tik trakota steiga, kāds nodrošinājums studentiem, kuri mācas,ka viņu mācību kvalitate netiks sacūkota.
  Pareizi būtu ministrijā samazināt štatus par 25-50 %, veikt tieši tur reformu, apturoy mehanisku manipulaciju ar skaitļiem. Laiks būtu ministru prezidentam pieprasīt ministra demisiju.,

 6. Reforma vispirms jātaisa Izglītības ministrijā, tā ir jāiztīra no balasta ar pirktiem diplomiem,padomju ideoloģiju un vienkārši paziņām. Jārīko konkurss uz ierēdņu vietām ar prasībām , kas ir augstākas nekā skolotājiem. Uztaisīt kārtējo bardaku nav nekāda māksla arī Šadurskim un Vienotībai. šī partija nav veikusi nekādas reformas un neveiks, kas patiešām vajadzīgas valstij. Troļļi.

 7. gatavosim visus profenēs-orientējot uz profesijām, kuras aizstās roboti?

Draugiem Facebook Twitter Google+